ДРУЗІ ПІЗНАЮТЬСЯ В БІДІ – РОЗПОВІДІ ПРО НАС САМИХ

Матеріал уроку. Езоп “Двоє приятелів і ведмідь”.

Мета. Продовжити онайомлення дітей із жанром байки; дати уявлення про першого байкаря Езопа; розвивати способи і види читання байки, вчити передавати в інтонації слова героїв, оцінювати їхні вчинки, виявляти мотиви їхньої поведінки.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Підготовча робота до вивчення нової теми.

– Прочитайте назву нового розділу.

– Які байки ви вже читали? Хто був їхнім автором?

– Що таке байка і її особливості, пригадаєте, коли прочитаєте деформований текст.

ЙБака – венеликіи, найтішечас вашорвіний втір чаповнольго змісту.

У кахбай в захраоб травин, сорнил, нихзір преметівд нобжеразо делюй.

– Як називають авторів байок?

2. Доповнення знань учнів про особливості байки.

– Кожна байка чогось навчає читачів, від чогось застерігає. У більшості байок є повчальний висновок, з якого можна зрозуміти, що схвалюється, а що засуджується. Давайте пригадаємо назви байок і такі висновки кожної з них. Заповнивши кросворд, дізнаєтесь, як називається повчальний висновок байки.

1. “Ото на себе не надійся, … лихові не смійся”. (Чужому)

2. Це висновок байки “Чиж та…” (Голуб).

3. “У… лад – усяк тому радіє”. (Товаристві)

4. Це перші рядочки байки “Лебідь, Щука і…” (Рак).

5. “Проспівав ти… Боже, вдача вже твоя така”. (Літо)

6. Це уривок байки “Коник-… ” (Стрибунець).

– Прочитайте у виділеному стовпці слово. (Мораль.)

– То як називається повчальний висновок байки? (Мораль.)

II. Повідомлення теми та мети уроку.

– У цьому розділі ми прочитаємо байки, які написали автори, що жили і творили у різні часи. А почнемо з байки першого байкаря, ім’я якого відоме світу давно – Езоп. Якщо вірити переказам, жив він дві з половиною тисячі років тому в Давній Греції. Давні греки вимовляли його ім’я інакше, ніж ми – “Айсопос”. Вони розповідали, що був він рабом-невільником, з походження не греком, дуже негарним на вигляд: у нього було велике черево, здорова голова, а на спині горб. Але цей бридкий раб відзначався неабияким розумом. Про мудрість Езопа складалися легенди, які свідчили про те, що він був далеко розумнішим за своїх сучасників, а щоб вони могли скористатися з його розуму, він повчав їх своїми байками.

Езопові байки переказувало багато письменників, але, гадаю, вам буде цікаво довідатися про те, як їх слухають і читають ваші ровесники в сучасній Греції.

III. Опрацювання байки Езопа “Двоє приятелів і ведмідь”.

1. Словникова робота.

А) Читання “пірамідок” слів.

Вкупі

Скрута

Бурмило

Вгледів

Невдовзі

Оговтався

Нажаханий

Візьметься

Самісінький

Читання слів “луною” за вчителем, тоді напівголосне в парі (один одному).

– Доберіть синоніми до слів “вкупі”, “вгледів”, “нажаханий”.

– Які із слів мають такі значення:

– жартівливе прізвисько ведмедя (Бурмило);

– прийшов до тями, заспокоївся (Оговтався);

– складні, тяжкі обставини, труднощі (Скрута).

Б) Пояснення значень висловів.

– Виберіть пояснення до кожного вислову і поставте у кружечок відповідні цифри.

1. Має слушність

О відбити напад.

2. Затамував подих

О правий.

3. Дати відсіч

О даремно.

4. Марна справа

О завмер.

2. Самостійне читання байки учнями (мовчки) з наступним тестуванням (для перевірки розуміння прочитаного).

3. Тест

1. Дорога двох приятелів пролягала через…

А) густі кущі;

Б) густий ліс;

В) глибоке болото.

2. Один із приятелів, побачивши ведмедя, …

А) побіг назад у село;

Б) завмер від переляку;

В) видерся під самісінький вершечок дерева.

3. Чому другий приятель не заліз на дерево?

А) Бо було вже пізно;

Б) він не боявся ведмедя;

В) поблизу не було високих дерев.

4. Як другий приятель врятувався від ведмедя?

А) Вбив його;

Б) упав додолу і прикинувся мертвим;

В) втік від нього.

5. Чи можна вважати їх друзями?

А) Так.

Б) Ні.

Відповіді: 1) б; 2) в; 3) а; 4) б; 5) б.

4. Повторне читання байки вголос “ланцюжком”.

– Зверніть увагу на будову байки: зачин, основну частину і кінцівку.

5. Аналіз змісту байки з елементами вибіркового читання.

– Про що хвилювався один із приятелів, вирушаючи в дорогу через густий ліс?

– Прочитайте, що йому на це відповів інший.

– Що зробив перший приятель, побачивши ведмедя? Чи попередив про небезпеку свого товариша?

– Чому другий приятель прикинувся неживим?

– Прочитайте, як почувався після цього приятель.

– Що автор хотів показати своєю байкою?

– Які риси характеру засуджуються у творі?

– Знайдіть і прочитайте мораль байки. Чим стало це повчання?

– Пригадайте твори, подібні до байки за головною думкою.

6. Робота над вдосконаленням техніки читання.

А) Гра “Кидок-засічка”: читання тричі по 30 секунд.

Б) Гра “Хто швидше?”.

– Прочитайте речення, в яких вміщено вислови, що пояснювали у словниковій роботі.

– Порахуйте, скільки разів у байці зустрічалися слова “приятель” і “ведмідь”. (6)

7. Переказування байки.

8. Робота в зошитах (с. 46, завд. 1-3).

IV. Підсумок уроку.

– Який жанр повторили? Чим байка відрізняється від вірша? А казки? Які недоліки людського характеру засуджувались у байці Езопа?




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

ДРУЗІ ПІЗНАЮТЬСЯ В БІДІ – РОЗПОВІДІ ПРО НАС САМИХ