Вчимося римувати – ВІЗЬМУ ПЕРО І СПРОБУЮ

Матеріал уроку. Леся Мовчун “Загадки-добавлянки. Наталія Хаткіна “Веселі римики”.

Мета. Вчити добирати рими, слова для передачі краси природи; виховувати любов до рідного слова; розвивати зв’язне мовлення і читацькі навички.

Обладнання. Таблиця № 1 (додаток 1).

Хід уроку

І. Вправи на вдосконалення читацьких навичок.

1. Вправи па формування уміння слухати і говорити.

Гра “Заміни одне слово”.

– Послухайте речення і повторіть його, замінивши тільки одне слово.

Оленка уважно читала у кімнаті веселі вірші Грицька Бойка.

Оденка швидко читала у кімнаті веселі вірші Грицька Бойка.

Оленка уважно читала у кімнаті веселі вірші Тамари Коломієць.

Мама уважно читала у кімнаті веселі вірші Грицька Бойка тощо.

2. Гра “Закінчіть прислів’я”.

– Послухайте початок прислів’я, додайте кінцівку, дотримуючись правила римування.

Хто швидко читає, той… (Багато знає).

Книга вчить, як… (На світі жить).

Гостре словечко коле… (Сердечко).

Як дбаєш, так і… (Маєш).

3. Розпитування.

За таблицею № 1 (додаток 1) читання стовпчиків із буквами “а”, “я”.

4. Гра “Віднови вірш”.

На дошці чи картці записані рядки вірша. Учні “відновлюють” його на основі рими й змісту.

Він засунув рукавички? (4)

Стало жарко в кожушкові? (2)

Не тому, що неслухняний, (5)

Угадай, чому за пічку (3)

Угадай, чому Мишкові (1)

А тому, що день – весняний. (6)

Володимир Верховень

– Перетворіть цей вірш на загадку-добавлянку.

– Яка особливість таких загадок?

II. Опрацювання загадок-добавлянок Лесі Мовчун.

Діти читають загадки мовчки, слова-відгадки знаходять, працюючи у парі. Потім діти читають загадку з відгадкою, вказують на слово-риму, що допомогло дібрати відгадку, на ознаки цього предмета, згадані у вірші.

III. Розвиток зв’язного мовлення (робота в групах).

Діти отримують картки із частинами загадок-добавлянок. Потрібно доповнити і загадати загадки однокласникам.

Група 1. Наче сонячні…

Хтось розсипав біля… .

Хто це там пищить, …?

… ? Курчата.

Група 2. Влітку коні…,

Взимку діточок….

Коні ці не просять… .

Хто вони? …, лижі.

Група 3. Зрілі вишні у

І сунички у… .

Теплі дні, барвисті

Нам… щедре літо.

Група 4. Пошкребуся тут і…,

Кішці спокою не… .

Зледачіли б…

Без… мишки.

IV. Опрацювання вірша Наталії Хаткіної “Веселі римики”.

1. Читання вірша, добір рим.

– Діти мовчки читають віршик, самостійно добирають рими і пояснюють свій вибір.

2. Гра “Хто більше”.

– Діти, працюючи у групах, добирають якомога більші ланцюжки римованих слів (с. 183).

3. Гра “Доберіть риму”.

– Діти у парі добирають рими і називають їх вголос.

М’ячик… (Скаче),

Дощик… (Плаче),

А курочка… (Кудкудаче).

А ми віршики… (Складаємо),

Дружно рими… (Добираємо).

В парах ми іще пограємо,

Рими ще… (Попідбираємо):

Маленька… (Рідненька, ненька, серденько…).

Країна… (Україна, Батьківщина…).

Піч… (Ніч, річ…).

Небеса… (Краса, голоса, коса…).

Діти… (Квіти, радіти, гріти…).

V. Підсумок уроку.

– Що робили на уроці? Що вдавалося найважче? Чому?

– Завершіть думку: “У віршах має бути не лише рима, а й…”.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Вчимося римувати – ВІЗЬМУ ПЕРО І СПРОБУЮ