ГРИЦЬКО БОЙКО. КОНСУЛЬТАНТ. МИКОЛА СИНГАЇВСЬКИЙ. СМІХ ДЛЯ ВСІХ – РОЗДІЛ ВОСЬМИЙ. СВІТ ДИТИНСТВА В ЛІТЕРАТУРІ

Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; формувати вміння аналізувати прочитане, висловлювати оцінні судження; розвивати зв’язне мовлення учнів, пізнавальні інтереси; виховувати відповідальність за свої слова і вчинки.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

Робота над скоромовкою

Гра “Телефоніст”. Робота в групах

Учитель роздає першому учаснику кожної групи текст скоромовки. За сигналом учителя перші учасники кожної групи мовчки читають скоромовку. Розказують пошепки наступному учаснику своєї групи і т. д. Яка команда швидше передасть скоромовку до останнього гравця, та й виграла. Останній учасник кожної групи має розказати скоромовку.

Дзюрчить у лісі джерело,

Вода дзеркальна в ньому.

Допомагає джаз лісний

Перебороти втому.

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Гра “Хто краще?”

Конкурс на краще виразне читання вірша Галини Малик “Мавпині іменини”.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Сьогодні ми продовжимо читати гумористичні вірші.

– Пригадайте твори Грицька Бойка.

– Які вони за настроєм?

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Опрацювання вірша Грицька Бойка “Консультант”

1) Виразне читання вірша вчителем.

– Чи сподобався вам вірш?

– Який настрій він викликав?

2) Словникова робота.

Читання колонок згори вниз (“луною” за вчителем) і знизу вгору (“буксиром” із сусідом по парті)

Ямки гною

Мерщій тинявся

Насипте знайшлося

Промовила консультант

– Доберіть синоніми до слів мерщій (миттю, швидко), промовила (сказала).

– Як ви розумієте значення слів консультант, тинявся, загін?

Консультант – той, хто дає консультації з питань свого фаху. Це слово походить від латинського слова consultanis – радник.

Тинявся – ходив сюди-туди без певної мети.

Загін – група людей, об’єднаних, організованих для спільних дій або для виконання певного завдання.

3) Робота в парах. Підготовка до виразного читання вірша.

– У якому темпі, з якою інтонацією і силою голосу будете читати вірш?

– 3 якою інтонацією прочитаєте слова Мишка?

– З якою – Катюші?

4) Виразне читання вірша учнями.

– Кого назвали у вірші консультантом?

– Кому він давав консультації?

5) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.

– Де працювали діти?

– Яка була пора року?

– Хто з дітей не працював?

– Які поради давав Мишко?

– Чи справді Мишко був таким спеціалістом? Доведіть словами вірша.

– Хто зумів дати Мишкові достойну відповідь?

6) Гра “Диктор телебачення”.

Читати вірш, періодично відриваючи погляд від тексту, щоб подивитися на глядачів.

7) Гра “Добери риму”.

Копали – … (садили).

Долоні – …(загоні).

Без упину – … (глину).

Людо – … (не буде).

Катюша – … (груша).

8) Робота за ілюстрацією.

– Розгляньте ілюстрацію до цього вірша.

– Кого художник зобразив на ілюстрації? Які кольори він використав?

– Який настрій вони створюють? Як передають характер персонажів вірша?

– Яким рядкам вірша відповідає ілюстрація?

– Які малюнки створили б ви за сюжетом вірша?

9) Робота в групах.

Складання продовження вірша.

2. Фізкультхвилинка

3. Опрацювання вірша Миколи Сингаївського “Сміх для всіх”

1) Виразне читання вірша вчителем.

– Чи сподобався вам вірш?

– Який настрій він у вас викликав?

2) Гра “Рибки”.

Самостійне мовчазне читання вірша учнями. Підготовка до виразного читання вірша

– У якому темпі, яким тоном і з якою інтонацією будете читати вірш?

– Як зумієте передати характер вірша?

3) Виразне читання вірша учнями.

4) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.

– Що зробив дідусь?

– Що обіцяє нам сміх?

– Кого він лякає?

– Як ви розумієте слова “сміхом дошкуляти”?

– Доведіть, що вірш має жартівливий характер.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

– З якими творами ознайомилися на сьогоднішньому уроці?

– Який характер цих творів?

– Який настрій панував сьогодні на уроці?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Відповідати на запитання рубрики “Чи уважно ти читав?” (с. 173).




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

ГРИЦЬКО БОЙКО. КОНСУЛЬТАНТ. МИКОЛА СИНГАЇВСЬКИЙ. СМІХ ДЛЯ ВСІХ – РОЗДІЛ ВОСЬМИЙ. СВІТ ДИТИНСТВА В ЛІТЕРАТУРІ