Умій у звичайному побачити незвичайне – ВІЗЬМУ ПЕРО І СПРОБУЮ

Матеріал уроку. Іван Світличний “Слухала Лисичка Солов’я”. Андрій М’ястківський “Біла хмарка, біла…”.

Мета. Вчити учнів захоплюватися красою природи, розвивати їхню уяву, фантазію; формувати уміння спостерігати за навколишнім світом, вдосконалювати читацькі навички.

Обладнання. Таблиця №2 (додаток 2), слова на картках.

Хід уроку

I. Вправи на розвиток читацьких навичок.

1. Вправа на розвиток фонетичного слуху.

Гра “Впіймайте на гачок”.

Ранок – ранок – гачок – ранок.

Бджілка – бджілка – бджілка – гілка.

Дарма – дарма – німа – дарма.

Хмарка – хмарка – марка – хмарка.

– Які слова ви “впіймали на гачок”?

2. Вправа на формування швидкої реакції на слово.

Гра “Слухайте і називайте багато слів”.

Учитель називає дієслово, а учні повинні дібрати якомога більше слів, яким підходить названа дія.

Шипить – … (Змія, гадюка, гусак…).

Зацвіте – … (Квітка, дерево, кущ, ромашка…).

Слухала – … (Дитину, солов’я, музику, пісню…).

3. Розпитування.

За таблицею № 2 (додаток 2) стовпчики 8, 9 з голосними [і, е].

Утворюють склади за зразком, що дає учитель: Імі, іві, іфі тощо.

4. Вправа з техніки мовлення.

Учні читають із дошки на одному мовному видиху вислови.

– Думаєш – чудеса далеко, а вони поруч.

– Умій у звичайному побачити незвичайне!

– Як ви розумієте ці вислови?

II. Повідомлення теми і мети уроку.

– Чи доводилося вам побачити казку, диво навколо себе? Чи можете ви уявити розмову джмеля і бджілки? А почути пісеньку і побачити дива лісу?

– Ви повинні пам’ятати, що для того, щоб почути голос природи, побачити її дива, відчути її чари, ви повинні бути спостережливими і уважними; використовувати свої знання, уяву і фантазію.

Почути те, чого раніше не чули, побачити те, що ховає природа, допоможуть твори українських поетів Івана Світличного й Андрія М’ястківського.

III. Опрацювання вірша І. Світличного “Слухала Лисичка Солов’я”.

1. Слухання вірша. Перевірка первинного сприймання.

– Хто персонажі вірша?

2. Словникова робота. Гра “Блискавка”.

Слова на картках-блискавках: лисичка, шовкові, лисичко, дарма, спіднички, німа, маю, моя.

– Які слова відрізняються однією буквою?

– Які – римуються? З яких можна утворити словосполучення?

– Яке слово з прочитаних означає “позбавлена здатності говорити”. Доберіть синоніми. (Безмовний, безголосий, мовчазний, безсловесний.)

3. Читання вірша мовчки. Аналіз змісту.

– Між ким відбувається розмова?

– Де могла відбутися зустріч Лисиці і Солов’я?

– Чому, на думку Лисички, вона гарно співає?

– Прочитайте, що поет говорить про спів Лисички. Чи погоджуєтеся ви з його думкою?

4. Вправи на розвиток швидкості читання.

А) Читання вірша вголос “ланцюжком” по рядочку.

Б) Читання, напівприкриваючи букви лінійкою.

5. Виразне читання вірша.

– Які розділові знаки зустрічаються у вірші? Яку інтонацію вони передбачають?

– Які емоції треба передати, читаючи слова Лисички?

6. Інсценізація вірша.

7. Хвилинка фантазування.

– Якою ви уявляєте Лисичку? Опишіть її.

IV. Опрацювання вірша Андрія М’ястківського “Біла хмарка, біла…”.

1. Читання вірша мовчки. Відповіді на запитання.

– Читаючи, уявіть картину, описану у вірші.

– Що у творі казкового? Що робила хмарка?

– Чому вона прилягла?

– З чим поет порівнює цвітіння гречаного поля? За якою ознакою?

– З чого видно, що автор в захопленні від побаченого?

– Як ви думаєте, таке диво відкрилося тільки поетові? Що треба, щоб незвичайне з’явилося і перед вами?

2. Різновиди читання.

А) Читання “буксиром” у парі з сусідом по парті.

Б) Гра “Дочитай рядок вірша”.

– Знайдіть і дочитайте рядок вірша до кінця: “Біла…”, “бігла…”, “стало…”, “А воно…”, “впала…”.

Г) Гра “Відшукайте рими, доберіть свої”.

Біла (бігла), сніг (поріг), жарко (хмарка), зацвіла (лягла).

3. Конкурс на кращого читця.

4. Творче завдання. Розвиток зв’язного мовлення.

Група 1

Група 2

Придумати казку “Пригоди білої-білої хмарки”.

Придумати казку “Як біла хмарка стала чорною”.

5. Робота в зошиті (с. 70).

V. Розгляд картини О. Камінської “Моя сестричка”.

1. Опис картини (за питаннями підручника, с. 181).

2. Творче завдання (робота в парах).

– Спробуйте доповнити, дофантазувати побачене на картині: дайте дівчинці ім’я, кличку песикові. У якій родині живе юна художниця? Скільки їй років?

VI. Підсумок уроку.

– Чи сподобалися вам твори, прочитані на уроці? Чому?

УРОК 111. Урок позакласного читання




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)

Умій у звичайному побачити незвичайне – ВІЗЬМУ ПЕРО І СПРОБУЮ