Диво-квітка – ВІЗЬМУ ПЕРО І СПРОБУЮ

Матеріал уроку. Василь Сухомлинський “Сергійкова квітка”.

Мета. Виховувати бережне ставлення до природи, розвивати уміння робити висновки, вдосконалювати навички читання в особах; систематизувати знання учнів із теми.

Обладнання. Таблиця № 3 (додаток 3), картки зі словами.

Хід уроку

I. Вправи на вдосконалення навичок читання.

1. Гра “Зайве слово”.

– Послухайте групу слів і виділіть в ній “зайве”. А ті, що залишилися, – назвіть одним узагальнюючим словом.

Комар, метелик, жук, горобець, мураха.

(“Зайве” – горобець; всі інші – комахи.)

Зозуля, голуб, орел, соловейко, муха.

(“Зайве” – муха; всі інші – птахи.)

Барвінок, фіалка, мак, береза, троянда.

(“Зайве” – береза, всі інші – квіти.)

– Придумайте схожі завдання для однокласників. (Діти продовжують грати гру, пропонуючи свої завдання.)

2. Розпитування.

А) За таблицею № 3 (додаток 3) з голосними [а, е, о].

Б) Гра “Чи є такий предмет”.

Діти отримують картки з групами слів, читають їх на одному мовному видиху. Тоді учні визначають, чи існують ті предмети або явища, які позначають ці слова.

Зразок картки.

1. Кущ, баж, мед, вім, лук, ніч, гач, сад.

2. Буря, нота, діту, птах, ірек, рюза.

3. Хлопці, цукода, квітка, оповівання.

II. Повідомлення теми і мети уроку.

– Подивіться на останнє слово картки. Яку одну букву треба в ньому змінити, щоб вийшло відоме нам слово? (Оповідання.)

– Пригадайте, що таке оповідання. (Це розповідний прозовий твір про різні випадки з життя тварин чи людей.)

– Хто автор таких оповідань “Красиві слова і красиве діло”, “Горбатенька дівчинка”, “Кінь утік”, “Соромно перед соловейком”, “Я хочу сказати своє слово”, “Як Наталя в Лисиці хитринку купила”, “Про що думала Марійка”, які ми читали? (Василь Сухомлинський.)

– Пригадайте, що ви знаєте про цю людину. Що об’єднує всі його твори? (Понад 35 років працював учителем мови і директором школи. Його спостереження за поведінкою дітей виливались у книги, статті. Він – автор понад 1500 казок-мініатюр, оповідань, легенд. Усі вони вчать доброти, щирості, людяності, справедливості.)

– Сьогодні на уроці ми ознайомимося із ще одним оповіданням Василя Олександровича Сухомлинського “Сергійкова квітка”.

III. Опрацювання оповідання В. Сухомлинського “Сергійкова квітка”.

1. Робота над заголовком.

– Як ви думаєте, про кого це оповідання?

– Пофантазуйте, про що тут може йтися.

2. Слухання оповідання, яке читає учитель. Перевірка первинного сприймання.

– Про кого оповідання? Чи збіглися ваші передбачення із змістом твору?

3. Словникова робота.

Кінь

Від

Кишені

Ножик

Ліхтарик

Вершник

Ранесенько

Чагарника

Передостанній

Батьківськими

Похвалився

Колодочці

Поміняти

Сказати

Акація

Узяти

Диво

Моя

4. Читання оповідання учнями мовчки.

– Як звати хлопчиків? Коли і де зустрілися діти?

– Чим вони хвалилися?

5. Вибіркове читання. Робота над змістом оповідання.

– Який подарунок отримав Петро? Прочитайте опис ножика.

– Чим хвалився Максим? Який був цей ліхтарик?

– Чим здивував Гриць? Прочитайте.

– Що показав друзям Сергійко? Якою була ця квітка?

– Як хлопці відгукнулися про ножик, ліхтарик і соловейка? А про квітку? Прочитайте.

– Який подарунок викликав найбільше здивування? Від кого отримали подарунки Гриць, Максим і Петро? А Сергійко? (Він сам зробив незвичайний подарунок друзям – красу.)

– Чи зрозуміли це друзі Сергійка? Прочитайте, що вони казали.

6. Читання оповідання в особах.

7. Гра “Кидок-засічка”.

Абзац “Він повів…” (с. 184) діти читають тричі по 30 с за командами учителя.

8. Розвиток зв’язного мовлення.

– Уявіть, що ви теж берете участь у розмові хлопчиків. Що б ви сказали?

9. Робота над ілюстрацією.

– Розгляньте малюнок. Якими словами твору ви б його підписали? (“Це була прекрасна квітка”, “Яке диво!”)

– Хто із зображених на малюнку дітей – Сергійко? Доведіть свою думку.

10. Робота в зошиті (с. 71-72).

IV. Підсумок уроку.

– Яке оповідання читали? Хто його автор?

– Що вас здивувало у цьому творі? Чому?

– Як по-іншому можна назвати це оповідання?

-Як ви розумієте рядки з твору словацького поета Павола Гвездослава?

Я зірвав квітку – і вона зів’яла.

Я зловив метелика – і він помер у мене на долоні.

І тоді я зрозумів, що доторкнутися до краси можна лише серцем.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Диво-квітка – ВІЗЬМУ ПЕРО І СПРОБУЮ