Вогники веселих зірочок

Матеріал до уроку. Н. Забіла “Зірочки”.

Мета. Розширити знання учнів про художні засоби пейзажної лірики. Удосконалити знання про поняття “епітет”. Розвивати образне мислення, читацькі навички, вміння добирати прикметники у переносному значенні. Виховувати почуття краси.

Обладнання. Картка з написом до вправи “Розшифруй слово”, записи на дошці для відновлення рядків вірша “Зірочки”.

Хід уроку

I. Організація класу.

II. Мовна розминка.

1. Вправа на розвиток читацьких навичок.

На дошці записано вірш. За командою вчителя учні читають твір з різним темпом: повільно, швидко; потім чергують силу голосу: тихо, голосно, пошепки.

Зоре моя вечірняя,

Зійди над горою,

Поговорим тихесенько

В неволі з тобою.

Т. Шевченко

– Прочитайте вірш правильно.

2. Читання деформованих слів.

Чірве

(вечір)

Риєвк

(вкриє)

Неяс

(ясне)

Томсві

(світом)

Севелі

(веселі)

Родога

(дорога)

Дісрані

(радісні)

III. Повідомлення теми і мет и уроку.

1. Логічна вправа “Розшифруй слово”.

2. Слово вчителя.

– Розшифрувавши слово, ви дізнаєтеся назву твору, який ми будемо сьогодні читати.

Цей твір написала відома українська поетеса Наталя Забіла. Що вам відомо про цю відому українку?

IV. Робота над віршем Н. Забіли “Зірочки”.

1. Читання вірша вчителем.

– Як у вірші описано дії зірочок: як небесних світил чи як людських істот?

2. Самостійне читання. Бесіда.

– Назвіть дії зірочок.

– Якими властивостями поетеса наділила зірочок?

– Кому допомагають зірочки вночі?

– Як зірочки відносяться до маленьких діточок?

3. Вправи ми вдосконалення техніки читання.

1) Читання слів на одному диханні.

Ясне, вечір, поле, небі, понад, світом.

2) Читання слів, які закінчуються буквою “ю”.

Безліччю ліхтариків

Сяєм над землею,

Сонну землю пестимо

Ласкою своєю.

3) Відновлення рядків з вірша.

А лемакимнь точдікам,

Ощ галяють тиспа,

Им рохошу зокачку

Дембу віпотида.

4. Виразне читання вірша.

5. Робота над художніми засобами.

– Знайдіть і прочитайте слова-ознаки, які використовує поетеса, описуючи сонечко, зорі, зірочки, сни, землю. (Вчитель записує на дошці.)

Сонечко – ясне,

Зірочки – веселі,

Зорі – блискучі,

Земля – сонна,

Сни – радісні, бадьорі.

– Нагадую, шо такі слова-ознаки називаються епітетами.

V. Закріплення вивченою.

1. Робота в парах.

– Пригадайте вірш Павла Тичини “Пастелі”. Що сказано про сонце у цьому вірші?

– Доповніть подані речення й порівняйте їх.

За П. Тичиною.

Коливаюся флейтами

Там, де… (Сонце зайшло).

За Наталею Забілою

(Ледве ясне) … сонечко

(Скотиться) … додолу.

2. Робота з зошитом (с. 27-28).

VI. Підсумок уроку.

1. Гра “Переплутались рядки”.

В синьому просторі,

І плавцям у морі

У степах мандрівникам

Ми дорогу вкажемо

2. Творча робота. Розвиток мовлення.

– Уявіть, що ви зірочка. Для кого б ви світили? Чому?

– Що цікавого ви могли б розповісти своїм друзям про небесну нічну подорож?




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Вогники веселих зірочок