УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

Мета: узагальнити й систематизувати матеріал, вивчений впродовж року; розвивати та вдосконалювати вміння швидко і правильно знаходити відповіді у всьому обсязі вивченого, обирати правильний варіант відповіді; розвивати логічне мислення, пам’ять, удосконалювати навички виразного читання та зв’язного мовлення; сприяти закріпленню читацьких інтересів та пріоритетів, здатності учнів орієнтуватися в сюжетах, подіях, системах образів, сутності конфліктів та способах їх розв’язання тощо.

Обладнання: сигнальні картки “А”, “Б” і “В” для проведення заключної частини уроку (шість комплектів); таблиця номерів для проведення тестової частини інтелектуальної гри (в кольоровому та чорно-білому варіантах).

Хід уроку

І. Організаційний момент

II. Мотивація навчальної діяльності учнів у просторі теми уроку

Наближається до кінця наша чудова мандрівка сторінками творів художньої літератури. Наступні два уроки ми присвятимо прощанню з курсом “Світова література. 5 клас”, яке відбуватиметься у формі інтелектуальної гри “Найрозумніший”. Ми пригадаємо, узагальнимо, систематизуємо все те, що було вивчене вами впродовж навчального року.

Запрошую вас узяти участь в інтелектуальній грі “Найрозумніший” на основі вивченого.

III. Проведення інтелектуальної гри “Найрозумніший”. Відбірковий тур

У відбірковому турі грають усі учні класу. Визначаються три фіналісти

Учитель призначає трьох помічників, які отримують правильні відповіді на тести. Вони мають слідкувати за правильністю й швидкістю виконання завдань учасниками. Кожна неправильна відповідь є причиною вибуття з гри. Враховується швидкість і правильність відповідей. Гра триває доти, доки залишаться три гравці.

Учитель швидко читає завдання, не даючи часу для роздумів. Відповідь має бути миттєвою.

1. Яка з наведених казок належить перу Ганса Крістіана Андерсена:

А) “Синя борода”;

Б) “Синій птах”;

В) “Соловей”;

Г) “Білосніжка”?

2. У фольклорі якого народу було створено казку “Фарбований шакал”:

А) німецького;

Б) китайського;

В) російського;

Г) індійського?

3. Фольклором називають:

А) усну інформацію про світ;

Б) усну народну творчість;

В) народну мудрість;

Г) народні знання.

4. Який із наведених жанрів належить до малих жанрів фольклору:

А) казка;

Б) легенда;

В) загадка;

Г) небувальщина?

5. Хто така Анчутка:

А) дівчинка-сирітка;

Б) болотне чортеня;

В) звірятко;

Г) фантастична істота?

6. Що уособлює осел у народних казках:

А) упертість;

Б) тупість;

В) ненажерливість;

Г) працьовитість?

7. Ким були брати Грімм:

А) авторами казок;

Б) дослідниками казок;

В) збирачами казок;

Г) збирачами й упорядниками фольклорних творів?

8. Хто із дитячих письменників нагороджений Нобелівською премією:

А) Ганс Крістіан Андерсен;

Б) Джоан Кетлін Роулінг;

В) Сельма Лагерлеф;

Г) Астрід Ліндгрен?

9. Скільки братів було в Елізи з казки Г. К. Андерсена:

А) шість; б) десять;

В) одинадцять; г) дванадцять?

10. У якій країні відбуваються події казки Г. К. Андерсена “Соловей”:

А) Індії;

Б) Японії;

В) Китаї;

Г) Єгипті?

11. Синдбад-Мореплавець є героєм збірки казок:

А) “Панчатантра”;

Б) “Казки просто так”;

В) “Тисяча й одна ніч”;

Г) “Гранатовий будиночок”?

12. 3 ким говорила пасербиця в іншому світі до зустрічі з пані Метелицею:

А) з піччю та яблунею;

Б) з піччю та зайцем;

В) з яблунею та вороном;

Г) з піччю та ялиною?

13. Який дощ пролився на мачушину дочку з казки “Пані Метелиця”:

А) із золота;

Б) із срібла;

В) із смоли;

Г) із льоду?

14. Який жанр фольклору відповідає визначенню “влучне стисле висловлювання повчального характеру”:

А) приказка;

Б) примовка;

В) прислів’я;

Г) загадка?

15. Якої групи народних казок не існує:

А) казки про тварин;

Б) чарівні казки;

В) соціально-побутові казки;

Г) пригодницькі казки?

16. У фарбу якого кольору вскочив шакал:

А) зеленого;

Б) синього;

В) рожевого;

Г) жовтого?

17. Якого випробування не сталося з Іссумбосі:

А) плавав у чайній чашці;

Б) опинився у шлунку вовка;

В) слугував вельможі;

Г) бився з чудовиськами оні?

18. У якій казці Г. К. Андерсена дівчинка Герда шукала свого названого братика:

А) “Дикі лебеді”;

Б) “Дюймовочка”;

В) “Снігова Королева”;

Г) “Оле-Лукойє”?

19. Назвіть матір із казки Г. К. Андерсена, що мала 25 дітей і одна дитина мала одну ногу:

А) мідна сковорода;

Б) олов’яна ложка;

В) кістяна гребінка;

Г) дерев’яна ложка?

20. З ким довелося зустрітися Синдбаду-Мореплавцю під час його третьої мандрівки:

А) з людьми-мавпами, драконом та велетенським птахом;

Б) з людьми-мавпами, велетнем-людожером і драконом;

В) з людьми-мавпами, чарівником і драконом;

Г) з людьми-мавпами, велетнем-людожером і кіньми-вбивцями?

21. Звідки відправлявся у свої мандрівки й куди весь час повертався Синдбад-Мореплавець:

А) Басра;

Б) Багдад;

В) Каїр;

Г) Стамбул?

22. У яких народних казках нерідко був трагічний кінець:

А) в чарівних казках;

Б) в казках про тварин;

В) в побутових казках;

Г) в авантюрних казках?

23. Героями якої народної казки є кіт, осел, півень та собака:

А) “Момотаро, або Хлопчик-Персик”;

Б) “Пані Метелиця”;

В) “Фарбований шакал”;

Г) “Бременські музиканти”?

24. Які повтори характерні для народної казки:

А) чотирикратні;

Б) п’ятикратні;

В) трикратні;

Г) семикратні?

25. Як звали головного ворога Доміно:

А) Бланка;

Б) Білогрудка;

В) Гекла;

В) Королівська Аналостанка?

26. Кого врятував своїм співом від смерті справжній Соловей:

А) японського імператора;

Б) китайського імператора;

В) міністра китайського імператора;

Г) дівчинку-кухарочку?

27. Що почав малювати імператор, відібравши в Маляна його чарівний пензлик:

А) новий палац;

Б) купу золота та коштовного каміння;

В) купу золота та довгий ланцюг із золотих цеглин;

Г) купу коштовного каміння та довгий ланцюг із золотих цеглин?

28. Який чарівний предмет мала мачуха із “Казки про мертву царівну та сімох богатирів”:

А) чарівну скатертину;

Б) чарівне дзеркальце;

В) чарівну лялечку;

Г) чарівного персня?

29. Яким чином господар Снапа зламав лихий норов цуценяти:

А) замкнув у клітці;

Б) насварився;

В) залишив без обіду;

Г) побив?

30. Чого злякалася пасербиця, побачивши пані Метелицю:

А) холодного погляду;

Б) великих зубів;

В) великого носа;

Г) гучного голосу?

31. Встановіть, які риси притаманні Маляну:

А) сміливий, любить пригоди, покладається на свої сили та розум;

Б) кмітливий, працьовитий, готовий захищати інших, любить батьків;

В) сміливий, талановитий, любить простих людей;

Г) сміливий, любить пригоди, хитрий?

32. Яка з казок не належить перу О. С. Пушкіна:

А) “Казка про золотого півника”;

Б) “Казка про рибака і рибку”;

В) “Казка про мертву царівну та сімох богатирів”;

Г) “Казка про те, як мужик двох генералів прогодував”?

33. Що уславив О. С. Пушкін у вступі до поеми “Руслан і Людмила”:

А) російську народну пісню;

Б) російську народну казку;

В) російську народну творчість;

Г) російську народну билину?

34. Яка риса була головною у поведінці Снапа:

А) необдуманість;

Б) безстрашність;

В) хитрість;

Г) розсудливість?

35. Яким було останнє бажання баби у “Казці про рибака і рибку” О. С. Пушкіна:

А) бути дворянкою;

Б) бути царицею;

В) бути морською володаркою;

Г) бути селянкою?

36. Яку назву, мала перша збірка казок Г. К. Андерсена:

А) “Казки, розказані дітям”;

Б) “Нові казки”;

В) “Історії”;

Г) “Нові казки та історії”?

37. До якої збірки казок Г. К. Андерсена належить казка “Соловей”:

А) “Казки, розказані дітям”;

Б) “Нові казки”;

В) “Історії”;

Г) “Нові казки та історії”?

38. Про що чи про кого йде мова: “маленький вигадливий виріб…весь обсипаний діамантами, рубінами та сапфірами”:

А) про книжку, що коштувала пів королівства, з казки Г. К. Андерсена “Дикі лебеді”;

Б) про штучного солов’я з казки Г. К. Андерсена “Соловей”;

В) про шкатулку, в якій сидів троль з казки “Непохитний олов’яний солдатик” Г, К. Андерсена;

Г) про ліжечко, у якому спала Дюймовочка з казки Г. К. Андерсена?

39. З чого мала сплести Еліза сорочки для порятунку своїх братів-лебедів:

А) з чортополоху;

Б) з кропиви;

В) з колючок;

Г) з будяків?

40. Що залишилося від Непохитного олов’яного солдатика:

А) грудочка олова у формі сльозинки;

Б) грудочка олова у формі сердечка;

В) грудочка олова без певної форми;

Г) грудочка олова у формі квітки?

41. Який підзаголовок мали збірки казок Оскара Уайльда:

А) “Казки для дітей”;

Б) “Казки для дорослих і дітей”;

В) “Казки для дорослих”;

Г) “Казки для роздумів”?

42. Визначте головну рису характеру Хлопчика-Зірки:

А) самозакоханий;

Б) немилосердний;

В) жорстокий;

Г) злий.

43. Які фольклорні казки виникли найдавніше:

А) чарівні казки;

Б) побутові казки;

В) авантюрі казки;

Г) казки про тварин?

44. Хто із названих поетів є автором вірша “Задзвени із глибини…”:

А) Йоганн Вольфганг Гете;

Б) Михайло Лєрмонтов;

В) Генріх Гейне;

Г) Джон Кітс?

45. З якого вірша якого автора ці слова: “Поезія землі не вмре ніколи”:

А) Генріх Гейне “Задзвени із глибини…”;

Б) Й. В. Гете “Нічна пісня подорожнього”;

В) Джон Кітс “Про коника і цвіркуна”;

Г) Генріх Гейне “Чому троянди немов неживі…”?

46. В якій країні відбулися головні пригоди барона Мюнхгаузена:

А) у Німеччині;

Б) у Росії;

В) в Америці;

Г) в Іспанії?

47. Який вірш став основою для написання поезії Й. В. Гэте “Нічна пісня подорожнього”:

А) “Задзвени із глибини…” Генріха Гейне;

Б) “Сплять усі верховини гірські…” Алкмана;

В) “Про коника і цвіркуна” Джона Кітса;

Г) “Я знаю в праосені пору…” Федора Тютчева?

48. Псевдонім Ернеста Сетона-Томпсона, яким його називали канадські індіанці:

А) Сірий Вовк;

Б) Самотній Вовк;

В) Чорний Вовк;

Г) Біле Ікло?

49. Порода головного героя оповідання Ернеста Сетона-Томпсона “Снап”:

А) фокстер’єр;

Б) тер’єр;

В) бультер’єр;

Г) пітбуль?

50. Про кого з героїв “”Казки про мертву царівну та сімох богатирів” сказано: “белолица, черноброва, нраву кроткого такого”:

А) про царицю-матір;

Б) про царицю-мачуху;

В) про царівну;

Г) про служницю?

51. Хто з героїв оповідань Е. Сетона-Томпсона став великою проблемою для скотарів долини Курумпо:

А) Чинк;

Б) Доміно;

В) Лобо;

Г) Снап?

52. Порода головного героя повісті Е. Сетона-Томпсона “Доміно”:

А) рудий лис;

Б) койот;

В) чорно-бурий лис;

В) вовк.

53. До якої групи фольклорних казок належить німецька народна казка “Пані Метелиця”:

А) до чарівних казок;

Б) до побутових казок;

В) до авантюрних казок;

Г) до казок про тварин?

54. За що поплатився Лобо життям:

А) за мисливську пристрасть;

Б) за відданість подрузі;

В) за жадібність;

Г) за необачність?

55. Чим малював свої картини хлопчик Малян:

А) чорнилом;

Б) гуашшю;

В) тушшю;

Г) аквареллю?

IV. Заключний (фінальний) тур гри “Найрозумніший” за творами

За кількістю набраних балів визначається колір, під яким фіналісти вступають у гру:

“Жирним шрифтом” – найбільша кількість балів, право першого ходу;

“Курсивом” – другий результат, право другого ходу;

“Підкреслення” – третій результат. Фіналісти запам’ятовують розташування кольорів на таблиці та обирають “свою спеціальну тему” для заключної гри.

Жирний, Курсив, Підкреслення – означають “свої особисті теми” гравців-фіналістів.

“Своя тема” – 2 бали; Білий колір – 1 бал; якщо гравець потрапляє в запитання “чужої теми”, то за правильну відповідь отримує 3 бали (на запам’ятовування своїх чарунок надається 1 хвилина).

У кожній “своїй спеціальній темі” пропонується по 12 завдань, з яких учитель на свій розсуд може використати 10 відповідно до чарунок на табло. Учасник має дати відповідь за 10 секунд. Варіанти “своїх спеціальних тем”:

1. Фольклор (узагалі).

2. Казки народів світу.

3. Літературна казка.

4. Казки Ганса Крістіана Андерсена.

5. Природа і людина.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

6. Казки Олександра Сергійовича Пушкіна.

I. Фольклор

1. Чому братів Якоба й Вільгельма Грімм називають збирачами фольклору?

2. Що таке фольклор?

3. Назвати малі жанри фольклору. Навести 2-3 приклади.

4. Чим прислів’я відрізняється від приказки?

5. Назвати різновиди народної казки.

6. Назвати середні та великі жанри фольклору.

7. Який жанр фольклору потребує музичного супроводу?

8. Дайте визначення загадки.

9. Назвати три прислів’я. Пояснити смисл одного з них.

10. Які є жанри фольклору за формою? (Прозові, віршовані, діалогізовані)

11. Що таке “мандрівний сюжет”? Де він найчастіше зустрічається?

12. Дібрати синонімічне прислів’я до китайського: “Дві голови мудріші за одну”. (Російське: “Одна голова хорошо, а две – лучше”.)

II. Казки народів світу

Назвати різновиди народної казки. Чим вони відрізняються?

Що таке казка?

Хто і як створив народні казки?

Що лежить в основі конфлікту в народній казці?

Назвати особливості побудови чарівної казки.

Що уособлює собою пані Метелиця?

За що був покараний фарбований шакал?

Доведіть, що казки про Хлопчика-Мізинчика є авантюрно-побутовими.

До якої збірки входить цикл казок про Синдбада-Мореплавця? Що таке цикл?

Чим казки про тварин відрізняються від інших видів народної казки?

Що засуджується у китайській казці “Пензлик Маляна”?

Поясніть, чому, коли в будинку пані Метелиці вибивають подушки, на землі йде сніг?

III. Літературна казка

Чим літературна казка відрізняється від народної?

Що спільного в народній та літературній казках?

Хто і в якій казці мандрував на гусях? Хто автор казки?

Хто і в якій казці літав на ядрі? Хто автор?

Хто і в якій казці відвернувся від власної матері? Хто автор?

Для кого написані казки Оскара Уайльда?

Хто був засновником європейської літературної казки? (Шарль Перро)

Хто із дитячих письменників нагороджений Нобелівською премією? (Сельма Лагерлеф)

У якій формі існує літературна казка?

Назвіть збірку казок Шарля Перро. (“Казки матінки моєї Гуски, або Історії та оповідки минулих часів з повчальними висновками”)

До якої збірки якого письменника увійшла казка “Хпопчик-Зірка”? (О. Уайльд. “Гранатовий будиночок”)

Ім’я боцмана, в капелюсі якого заховався Нільс від кам’яного короля. (Розенбом)

IV. Казки Ганса Крістіана Андерсена

Скільки казок написано Г. К. Андерсеном? (176)

Як називається рідне місто казкаря? В якій країні воно знаходиться?

Ким були батьки майбутнього казкаря?

Яка головна думка казки “Соловей”?

Скільки коштувала книжка, яку читали принци в казці “Дикі лебеді”?

Яка головна думка казки “Непохитний олов’яний солдатик”?

Яка казка Г. К. Андерсена витримала найбільше екранізацій? (“Снігова королева”)

Звідки Г. К. Андерсен брав сюжети до своїх казок?

Чому соловей не залишився в палаці імператора?

Хто оголосив Елізу відьмою? (Архієпископ)

Хто згорів разом з олов’яним солдатиком?

Який казковий герой Андерсена є жіночою версією Хлопчика-Мізинчика? (Дюймовочка)

V. Природа і людина

1. Як називається опис природи в літературі?

2. Відтворити ланцюжок творів, з якого виник вірш М. Ю, Лєрмонтова “Горные вершины…”

3. Хто є зачинателем анімалістичної літератури в світі? (Ернест Сетон-Томпсон).

4. Який мотив є провідним у вірші Й. В. Гете “Нічна пісня подорожнього”? (Мотив сну)

5. У яких словах вірша Джона Кітса “Про коника і цвіркуна” втілена головна думка цієї поезії? (“Поезія землі не вмре ніколи…”)

6. Кого з героїв творів Е. Сетона-Томпсона називали “ловцем вовків”? (Бультер’єра Снапа)

7. Назва твору Е. Сетона-Томпсона, героєм якого є дикий кінь. (“Мустанг-іноходець”)

8. Яким був склад зграї Лобо? (До зграї Лобо входило усього шість вовків: сам ватажок і п’ятеро його підлеглих: гігантський вовк, помічник Лобо; Бланка (з іспанської – “біла”), вовчиця, подруга Лобо; спритний рудий вовк; і, вірогідно, ще дві вовчиці. )

9. Яка пора року оспівана у вірші Генріха Гейне “Задзвени із глибини…”?

10. До чого чи до кого мав особливу пристрасть Снап? (До великих собак)

11. Як звали подружку Доміно? (Білогрудка)

12. Яка риса вовчиці Бланки стала причиною трагедії? (Вона дозволяла собі порушувати стрій, йти попереду ватажка та відриватися від зграї. Саме ці властивості її поведінки використав мисливець, затіявши трюк з нібито відкинутою головою телиці.)

VI. Казки Олександра Сергійовича Пушкіна

Вступом до якої казки є вірш “Край Лукомор’я дуб зелений”?

Назвіть казки, написані О. С. Пушкіним?

Хто і коли ознайомив Олександра Сергійовича Пушкіна з усною народною творчістю російського народу?

Процитуйте відомий відгук О. С. Пушкіна про казки

У якій казці Пушкіна головний герой підстрелив чародія, рятуючи прекрасного лебедя?

Якій казці головний герой виконував завдання свого господаря за допомогою чорта?

Визначте сутність головного конфлікту “Казки про мертву царівну та сімох богатирів”, у чому його подібність до народної казки?

Як була покарана баба за свою жадібність у “Казці про рибака і рибку”?

Яка з казок Пушкіна перегукується з німецькою народною казкою “Білосніжка”?

Хто з героїв казок Пушкіна має риси персонажів фольклорних шахрайських творів? (Балда)

Які дива мав князь Гвідон у своїх володіннях?

В якій з казок Пушкіна є персонаж Шамаханська цариця?

VII. Завдання загального плану (пропонуємо 8 завдань, ціна відповіді -1 бал)

Чим відрізняється оригінал від перекладу?

Що таке літературний псевдонім?

Що таке прототип?

Дати визначення поняття “література”

Як ви розумієте словосполучення “світова література”?

Чи можна ототожнювати реальний світ і світ художньої літератури? Чому?

Що таке лірика?

Що таке метафора як художній прийом?

V. Підбиття підсумків гри “Найрозумніший”. Нагородження переможця.

VI. Аргументація участі п’ятикласників у роботі на уроці. Виставлення оцінок

VII. Домашнє завдання

Переглянути термінологічний словник підручника, повторити основні літературознавчі поняття, що вивчалися впродовж навчального року.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ