Літературна казка. Мійоко Мацутані “Песик Сіро”. Узагальнення знань за розділом “Літературна казка” – КАЗКА – ВИГАДКА, ТА В НІЙ… – 3 КЛАС

Мета: ознайомити учнів з літературною казкою японської письменниці; показати на основі прочитаної казки, що добро, людська праця, чесність, вдячність, вірність завжди у людей в пошані, а такі риси, як зажерливість, бажання легкої наживи, зневажають; узагальнити та систематизувати знання, здобуті під час вивчення теми “Літературна казка”; заохочувати учнів до читання європейських літературних казок; розвивати навички усного мовлення, кмітливість, винахідливість, логічне мислення та уяву; формувати в учнів моральні цінності, які утверджують у казках.

Обладнання: мапа Європи; підручник; робочий зошит; картки для розчитування; сигнальні картки.

ХІД УРОКУ

І. Емоційне налаштування на урок

Ми мандруємо у казку

У цю радісну мить,

Щоб зрозуміти, як прекрасно

У цьому світі жить.

Хай минає дитинство в перебігу літ –

Не забути дітям казки лагідний світ!

II. Мотивація навчальної діяльності

– Прочитайте сходинки споріднених слів.

Добро Друг

Доброта дружний

Добродушний дружелюбний

Добрий друзі

Добродій дружити

– Прочитайте таблиці складів, об’єднайте їх у слова.

Зем

Кра

Ра

Ття

Чи

Бут

Дість

Роз

Лю

Са

Доб

Ди

Стал

По

Ва

Ро

Бов

Ля

– Сьогодні ми поговоримо про добро, вірність, чемність, вдячність. Отже, ознайомимося з темою нашого уроку:

РАЗДОБРОМНАЛИТЕСЕРЦЕВІКНЕПРОХОЛОНЕ.

Учні розшифровують тему уроку.

III. Робота над темою уроку

1. Ознайомлення з біографією письменниці

– Мійоко Мацутані – японська письменниця, автор багатьох творів (оповідань, повістей і літературних казок) для дітей різного віку.

На особливу увагу заслуговують твори Мацунаті у перекладі, опубліковані в Китаї, Сполучених Штатах Америки, Великобританії, Німеччині, Чехії, Росії, Україні тощо. До найпопулярніших творів письменниці належать такі: “Пригоди Тарбо в країні гір”, “Кінтабр” (ім’я героя японських народних казок, кругловидого, рум’яного хлопця), “Рибалка на дні моря”, “Вдячний журавель”, “Як розквітли всохлі дерева”, “Лисяче весілля”, “Карлик і його баран”, “Чарівне відьомське вбрання”, “Песик Сіро” та багато інших.

2. Ознайомлення з казкою “Песик Сіро”

1) Читання казки вчителем.

– Назвіть головних героїв казки.

2) Словникова робота.

Лантух – торбина.

Дукати, срібняки – стародавні монети.

Цурпалок – палиця.

Ступка – дерев’яна міцна посудина, яку використовували, щоб зерно товкти на крупу.

Почастувати березовою кашею – бити прутами з берези.

3) Самостійне читання учнями та аналіз прочитаного.

– Кому ви симпатизували, читаючи твір?

– А хто вам не сподобався? Чому?

– Як ви вважаєте, які риси характеру висміяно в казці?

4) Вибіркове читання. Читання за особами.

– Прочитайте розмову песика з дідусем від слів “Якось каже він дідові”.

– Прочитайте абзац, де йдеться про те, як виростав Сіро.

– Прочитайте ті частини твору, у яких описано чарівні перетворення.

5) Гра “Співавтори”.

– Доповніть казку своїми епізодами.

IV. Узагальнення й систематизація знань

1. Підготовка до проведення конкурсу

– А зараз ми проведемо конкурс за темою “Літературна казка”. Ми повторимо все, що вивчили на попередніх заняттях. Кожен із вас стане учасником конкуру. Ви будете відповідати на різні запитання. У кожного з вас є сигнальна картка. Якщо ви будете готові до відповіді, то маєте підняти її. Чи готові ви до участі у змаганнях на кращого знавця європейської літературної казки? Тоді починаємо наш конкурс.

2. Конкурс “Бюро знахідок” (робота в зошиті)

– Визначте, кому належать ці речі і з яких вони казок: ступка, фрак, рубіни, перо. (Ступка – належить дідові з казки “Песик Сіро”, фрак – належить герою казки “Пінгвінятко без фрака”, рубіни – належать Принцу з казки “Щасливий Принц”, перо – Жар-птиці з “Казки про Івана-царевича та сірого вовка”)

3. Літературна вікторина “Чиї це слова” (робота в зошиті)

– “А тепер, коли я вже неживий, мене поставлять ось тут, так високо, що я бачу всі болячки і все убозтво мого міста. І хоч серце в мене із свинцю, я все ж не можу стримати сліз”.

– “Того, хто добре вихований, ніхто не образить. Як підійде хто старший, я йому поступлюся місцем, коли ж зустріну моржа чи ведмедя, поможу їм перейти дорогу. І житиму в злагоді з усіма…”.

– “Я знав, що коли не зароблю шести диргемів, моя сім’я голодуватиме. З цих шести диргемів один я відкладаю на посаг для дочки, один іде на сплату боргів, ще два диргеми – на рис та городину. А ще мені доводитиметься платити вчителеві, що навчає мого сина, бо я хочу, щоб він умів грамоти, й останній диргем віддам лікареві, який лікує мого хворого батька”.

4. “Казковий” словничок

– Поясніть значення слів: лантух, дукати, фрак, сапфір.

5. Літературний диктант

– Дайте відповідь на запитання.

– Хто може розповісти нам про життя в полі під покровом ночі? (іОпудало)

– У кого замість очей сяяли два сапфіри, а на рукав’ї шпаги пломенів великий рубін? (У Щасливого Принца)

– Як звали третього сина царя Дем’яна Даниловича? (Іван-царевич)

– Хто сім літ служив у старої відьми? (Якоб або Карлик Ніс)

6. Гра “Вгадай казку”

– З яких казок ці герої?

Якоб (“Карлик Ніс”), Клим-царевич, Петро-царевич, Іван-царевич (“Казка про Івана-царевича та сірого вовка”), Ластівка (“Щасливий Принц”), Лімпо (“Пінгвінятко без фрака”), песик (“Песик Сіро”).

7. Конкурс”Знайди помилку”

– Послухайте речення. Знайдіть і виправте помилки.

– Мійоко Мацунаті – видатна китайська (японська) письменниця.

– Але цього літа хліба виросли буйні й обіцяли багатий урожай. Тому й сумувало (раділо) Опудало, думаючи про свою хазяйку.

– – Ач який! Ще й брехати наважився! – закричав вельможа й наказав слугам нагородити старого медаллю (почастувати старого березовою кашею).

– Подумавши, звернув Іван-царевич

У правий бік; недовго їхав він,

Як вискочить із лісу сірий пес (вовк)

І кинувся шалено на коня.

8. Гра “Третій зайвий”

– У кожному рядку позначте зайве слово.

– Лімпо, фрак, буквар.

– Принц, Ластівка, пам’ятник.

– Вовк, жар-птиця, лисиця.

– Морські свинки, білочки, кенгуру.

– Дід, баба, Курочка Ряба.

9. Творчий конкурс “Пофантазуй!”

– Із героєм якої літературної казки ти б подружився і чому?

V. Підсумок уроку

– Наше заняття добігає кінця, але казка ніколи не закінчується. Бо навіть дорослі хочуть вірити в диво, у те, що добро неодмінно переможе зло і все буде гаразд.

Завдання для тих, хто любить читати

– Прочитайте літературні казки Мітра Панча “Султан і коваль”, “Чарівна скринька”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Літературна казка. Мійоко Мацутані “Песик Сіро”. Узагальнення знань за розділом “Літературна казка” – КАЗКА – ВИГАДКА, ТА В НІЙ… – 3 КЛАС