Узагальнення і систематизація навчального матеріалу – СУЧАСНА ЛІТЕРАТУРА. Я І СВІТ
Тема. Узагальнення і систематизація навчального матеріалу
Мета: навчальна: повторити, систематизувати й узагальнити вивчене школярами протягом навчального року; учити порівнювати, самостійно оцінювати різні за жанрами й темами художні твори, обгрунтовувати свої твердження; розвивальна: розвивати образне, логічне та критичне мислення, навички літературознавчого аналізу; виховна: сприяти формуванню вдумливого, захопленого читача на кращих прикладах світової літератури.
Обладнання: портретна галерея письменників, твори яких вивчалися у 7-му класі; книжкова виставка; учнівські ілюстрації до вивчених творів.
Теорія літератури: оригінал, переклад, переспів, билина, народна балада, гіпербола, символ, історичний роман, літературна балада, оповідання, вірш, повість, образ автора, повість-феєрія, детектив, оповідач, розповідач, точка зору, новела та її різновиди, фентезі, художність, художні образи, художні засоби, сюжет, композиція.
Тип уроку: урок узагальнення і систематизації навчального матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку
Звернення вчителя до учнів
– “Любити читання – це обмінювати години нудьги, неминучої в житті, на захоплюючі години”,- так сказав Ш. Монтеск’є, видатний французький письменник, правознавець та філософ XVIII століття. І з таким твердженням неможна не погодитися. Години читання не лише захопливі, а й корисні, бо збагачують досвідом, примушують замислитися над важливими речами, показують відворотність негативних явищ життя, дають приклади правильної поведінки в різних складних ситуаціях, учать дружити та любити. Тож озирнемося на пройдений нами літературний шлях.
ІІІ. Узагальнення і систематизація навчального матеріалу
Робота в групах
I група. Дайте відповіді на запитання, виконайте завдання.
– Герой якого роману відзначився вірністю своєму лицарському обов’язку, поранений узявся захищати честь дівчини?
– Чиє кохання було сильнішим, самовідданішим – Ровени чи Ребеки? Свою думку обгрунтуйте.
– Опишіть один із турнірів у романі “Айвенго”, визначте його роль у художній тканині твору
II група. Дайте відповіді на запитання, виконайте завдання.
– Батьки героя якого твору дізналися про свого онука тільки через 18 років?
– Доведіть або спростуйте думку: “Кохання не визнає кордонів, не вимагає обов’язкового знання мови іншого”.
– Визначте, яку роль у цьому творі відіграє пейзаж.
ІІІ група. Дайте відповіді на запитання, виконайте завдання.
– Десятирічному хлопчикові довелося самостійно вести літак над пустелею та морем і посадити його на аеродромі, дотримуючись усіх правил Хто цей герой і з якого твору?
– Яка кішка у цьому творі виявилася надзвичайно небезпечною?
– Опишіть думки та переживання хлопчика, коли він залишився сам на березі моря, визначте їхню роль для розкриття теми та ідеї твору
IV група. Дайте відповіді на запитання, виконайте завдання.
– Герой якого твору був переконаний, що дива, казку треба робити своїми руками, і зробив це для однієї чудової дівчинки, яку всі називали корабельною?
– Як виникло кохання героїв цього твору і чи було воно взагалі?
– Охарактеризуйте дівчину з цього твору, мрія якої здійснилася.
V група. Дайте відповіді на запитання, виконайте завдання.
– У якому творі зав’язкою твору є знайдений на березі шматок пергаменту?
– Чи міг би хтось інший, ніж Легран, за характером і здібностями, знайти скарб? Свою відповідь обгрунтуйте.
– Яку роль у творі відведено золотому жуку? опишіть цю комаху
VI група. Дайте відповіді на запитання, виконайте завдання.
– Його твори зворушують не одне покоління читачів. Один із них – найвідоміший, найкращий, різдвяний. А премія імені цього письменника щороку присуджується авторам кращого короткого оповідання або новели. Про кого мова?
– Які подарунки виявилися у цьому творі для героїв і найнепотрібнішими, і найціннішими водночас?
– Опишіть історію листка плюща і роль цього листочка у творі.
VII група. Дайте відповіді на запитання, виконайте завдання.
– Їхнє життя розплановане. Основними його віхами є День Читання, День Освіти, Олімпіада. Про яких героїв і з якого твору йдеться?
– Чому головний герой цього твору найкращим засобом освіти вважав книжки, а не стрічки, які б його запрограмували?
– Передайте діалог головного героя із мешканцями Новії, визначте його роль у творі.
Презентація результатів роботи в групах, рефлексія, оцінювання
IV. Домашнє завдання
Повторити визначення вивчених літературознавчих термінів
V. Підбиття підсумків уроку
1. Інтерактивна вправа “Мікрофон”
– Продовжте речення.
“Повторення та систематизація навчального матеріалу на уроці показали мені…”
2. Прийом “Зустрілися дві думки”
– Визначте компромісну думку.
1) Читання творів світової літератури потребує багато часу й приводить до нераціонального його використання, тим більше, що її зміст безнадійно відстає від сучасності.
2) Твори світової літератури для підлітків цікаві та захоплюючі, а їхні ідеї ніколи не старіють, вони вічні, бо відображають загальнолюдські цінності тому для читання не варто жалкувати часу