Систематизація та узагальнення вивченого з теорії літератури за рік

Мета: систематизувати та узагальнити вивчений учнями матеріал з теорії літератури; розвивати концентрацію уваги, логічне мислення, пам’ять, уміння раціонально розподіляти час на уроці; розвивати пізнавальні інтереси, логічне мислення, кмітливість; сприяти виявленню організаторських та творчих здібностей; виховувати інтерес до читання художньої літератури.

Тип уроку: нестандартний урок-квест.

Обладнання: маршрутні листи, відомості для підрахунку балів, конверти із завданнями для ключових пунктів, скринька із назвами вивчених творів.

Хто володіє інформацією,

Той володіє світом

Ротшильд

ХІД УРОКУ

I. Організація початку уроку.

Привітання, перевірка стану готовності учнів до уроку.

II. Повідомлення теми, мети, завдань уроку та мотивація учіння.

1. Слово вчителя.

Ми завершили вивчення української літератури у цьому навчальному році, і сьогодні протягом уроку у формі змагання ви постараєтеся довести глибокі знання з теорії літератури за увесь курс 6 класу.

Учасникам гри стануть у пригоді їхні знання творів та теорії літератури, а також логіка, витримка та бажання перемогти.

Не помилюся, якщо скажу, що результат квесту наполовину залежить від підготовки команд-учасниць, ще на чверть від їх бойового настрою та зібраності, але не останню роль відіграє і її величність фортуна! Нехай вона буде прихильна до всіх в однаковій мірі!

2. Учні записують тему уроку в зошити.

3. Клас об’єднується у дві групи – команди, які є рівноцінними за творчим, науковим та комунікативним потенціалом. Кожна команда обирає капітана і придумує назву.

III. Відтворення й узагальнення понять і засвоєння відповідної системи знань.

1. Слово вчителя.

Настав час ознайомити вас, шановні друзі, з умовами нашого літературного квесту. Першим вашим завданням буде презентувати назву та девіз вашої команди. Потім кожна команда отримає маршрутний лист, у якому позначено ключові пункти, на яких ви будете виконувати завдання на літературознавчу тематику. Ці завдання дадуть вам змогу отримати певну кількість балів. Окрім того, після проходження кожного пункту ви будете отримувати ключові слова, з яких потім після проходження останнього ключового пункту складете речення та презентуватимете його зміст в оригінальній формі, що і буде останнім вашим завданням. Мені залишається тільки побажати командам проявити себе якнайкраще та заробити максимум балів на кожному з ключових пунктів!

(Команди впродовж гри на кожному пункті за виконане завдання отримують на аркушах записане одне із слів фрази: “Література – скарбниця духовних багатств людства”.)

2. І пункт “Презентація команд”.

Учитель. Я оголошую перше завдання. Прошу кожну команду презентувати свою назву та девіз.

3. II пункт “Інтелектуальна розминка”.

1. Література – це… (вид мистецтва).

2. Твори художньої літератури відображають світ у… (художніх образах).

3. Вирізняють три роди літератури… (лірика, епос, драма).

4. Люди, зображені у творах, називаються… (дійовими особами, персонажами, героями).

5. Пісні, які виконують під час обрядів, називають… (обрядовими).

6. Фольклор – це… (усна народна творчість).

7. Вимовлення важливого слова в мовленнєвому такті з більшою силою голосу називається… (логічний наголос).

8. Швидкість виразного читання або мовлення називається… (темпом).

9. Твір, створений автором, називається… (авторським).

10. Існує дві форми мови -… (прозова та віршована).

11. Засоби образності у художньому творі називаються… (тропами).

12. Художній засіб, за допомогою якого один предмет зіставляються з іншим, чимось на нього схожим, називається… (порівнянням).

13. Художнє означення називається… (епітетом).

14. Художнє перенесення ознак з одного предмета на інший називається… (метафорою).

15. “Оживлення природи” – це… (персоніфікація).

16. Різке висміювання хиб і пороків, негативних явищ – це… (сатира).

17. Частина художнього твору – момент найвищої напруги дії – це… (кульмінація).

18. Повторення окремих слів чи словосполучень на початку віршованих рядків, строф чи речень називається… (анафора).

19. Офіційна урочиста пісня, що символізує державу і є одним із атрибутів державності країни, – це… (гімн).

20. Ліро-епічний твір, переважно віршований, у якому зображені значні події і яскраві характери, – це… (поема).

21. Двоскладова стопа з наголосом на другому складі – це… (ямб).

22. Двоскладова стопа з наголосом на першому складі – це… (хорей).

23. Невелика повчальна алегорична розповідь, що несе в собі моральну чи релігійну мудрість – це… (притча).

24. Відображення смішного в життєвих явищах і людських характерах у доброзичливому, жартівливому тоні називається… (гумором).

25. Наділення рослин, тварин, предметів і явищ рисами людського характеру називається… (алегорією).

4. III пункт “Наукова рада”.

Зробити аналіз художнього твору за схемою:

1. Рід літератури, до якого належить твір.

2. Жанр (вид) твору.

3. Тема твору.

4. Ідея твору.

5. Художні засоби у творі.

Назви творів обираються учнями жеребкуванням зі скриньки.

5. IV пункт “Піїтика”.

Визначити віршовий розмір уривка однієї із вивчених поезій.

1 команда – Т. Шевченко “Думка “.

Тече вода в синє море,

Та не витікає,

Щука козак свою долю,

А долі немає.

2 команда – Леся Українка. “Мрії”.

У дитячі любі роки,

Коли так душа бажала

Надзвичайного, дивного,

Я любила вік лицарства.

6. V пункт “Творча майстерня”.

Команди отримують останній аркуш із записаним словом, складають речення і презентують закодовану фразу: “Література – скарбниця духовних багатств людства”.

IV. Підбиття підсумків уроку.

1. Визначення переможців квесту, нагородження.

2. Усна рефлексія.

► На уроці я…

► повторив…

► узагальнив…

► зрозумів…

V. Повідомлення домашнього завдання.

– написати твір на тему: “Мої улюблені герої літературних творів”, підготуватися до підсумкового уроку-вікторини.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Систематизація та узагальнення вивченого з теорії літератури за рік