УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО УПРОДОВЖ НАВЧАЛЬНОГО РОКУ МАТЕРІАЛУ. ПІДСУМКИ РОБОТИ ЗА РІК

Мета: формування предметних компетентностей: підсумувати результати роботи за рік, з’ясувати вподобання учнів, зацікавити їх літературною освітою, проаналізувати недоліки; розвивати навички самостійної індивідуальної та колективної роботи (у парах і групах), удосконалювати вміння висловлювати свої думки, відстоювати їх, аргументувати, проводити паралелі із сучасністю; прищеплювати допитливість, прагнення самоосвіти й самовдосконалення; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: актуалізувати пізнавальну діяльність учнів; комунікативної: формувати навички спілкування в колективі; інформаційної: формувати вміння знаходити потрібну інформацію та подавати її; загальнокультурної: прищеплювати прагнення до літературної освіти, естетичний смак; розширювати світогляд школярів.

Тип уроку: комбінований урок.

Обладнання: матеріали для презентації, елементи костюмів і декорацій; фрагменти кінофільмів, аудіозаписи; цікаві літературні твори, перелік літератури для читання влітку; медіазасоби.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Слово вчителя

– Світ художньої літератури різноманітний і майже неосяжний. Але кожна людина, яка прагне бути освіченою, повинна ознайомитися з найвидатнішими письменниками світової літератури та їхніми творами. Цього навчального року ми здійснили мандрівку в ХІХ століття і, можливо, відкрили для себе, що деякі цінності не змінюються з часом, є цінностями вічними – любов, дружба, честь, порядність, доброта. І якими б різними не були люди, їм хочеться саме цього. Хто ж обирав для себе інші пріоритети – владу, багатство – неодмінно розчаровувався, зазнавав нищівної поразки. Сьогодні ми ще раз повернемося до творів, їхніх героїв, ідей, над якими розмірковували на уроках літератури, та спробуємо осягнути їхнє значення, естетичну привабливість із позицій людини ХХІ століття.

ІІІ. АНАЛІЗУВАННЯ РОБОТИ УЧНІВ ЗА РІК

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Аналізування результатів анкетування

Коментар. Анкетування учнів проводить напередодні підсумкового уроку упродовж 1-2 тижнів ініціативна група, у складі якої – учні із високим рівнем навчальних досягнень.

Запитання анкети

– Чому ти надаєш перевагу – читанню книг чи перегляду кінофільмів?

– Скільки книжок читаєш?

– Книгам якої тематики надаєш перевагу (крім тих, що за програмою)?

– Чи цікавишся ти поезією і якою саме (класичною, сучасною)?

– Чи дослухаєшся ти до слів сучасних популярних пісень і що ти думаєш про їхній зміст?

– У чому ти бачиш плюси й мінуси (а) читання художньої літератури; б) перегляд кінофільмів за класичними творами)?

– Чи спонукають тебе переживати, замислитися класичні художні твори, чи допомагають вони тобі в житті?

2. Інтерактивна вправа “Коло ідей”

– Висловіть свою думку з питання: “Що сучасна молода людина може відкрити для себе в літературі попередніх століть?”

– Розкажіть про свого улюбленого героя з літератури ХІХ століття (або підготуйте презентацію улюбленої книжки).

– Які літературні течії та напрями зіткнулися, поєдналися у ХІХ столітті? Чому письменники постійно перебували у пошуку?

– Продовжте речення.

– Верлібр – це… (неримований нерівноскладовий вірш).

– Верлібром писав… (В. Вітмен).

– Поетами-символістами є… (П. Верлен, А. Рембо).

3. Інтерактивна вправа “Мікрофон”

– Продовжте речення.

– Упродовж цього навчального року на уроках світової літератури я відкрив (-ла) для себе… .

4. Упізнавання та коментування ілюстрацій до вивчених творів, фрагментів кінофільмів, музичних творів

5. “На мене чекають…” (ознайомлення з переліком літератури для читання в 11-му класі)

6. Творча робота

– Оформте стіннівку, колаж, комікс; створіть кліп, рекламний ролик та ін. за обраною на власний розсуд тематикою (наприклад, рекламу історичних творів та ін.).

(Учні виконують творчу роботу в групах за літературними інтересами.)

7. Читання власних творів (есе, віршів, оповідань)

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Інтерактивна вправа “Побажання”

(Учні висловлюють одне одному добрі побажання на майбутнє за методом “Ланцюжок” (або в колі).)


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 3.33 out of 5)

УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО УПРОДОВЖ НАВЧАЛЬНОГО РОКУ МАТЕРІАЛУ. ПІДСУМКИ РОБОТИ ЗА РІК