Узагальнення й систематизація навчального матеріалу – IІ семестр

Мета: формування предметних компетентностей: узагальнити й систематизувати навчальний матеріал, вивчений за рік, визначити основні ідеї, художні особливості творів, їхній зв’язок із сучасністю; розвивати словниковий запас старшокласників, навички зв’язного мовлення, аналітичного мислення, компаративного аналізу художніх творів; виховувати у старшокласників потребу у саморозвитку та самовдосконаленні; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: актуалізувати пізнавальну діяльність та критичне мислення учнів; комунікативної: формувати навички спілкування в колективі та толерантне ставлення до думок та почуттів інших; інформаційної: удосконалювати навички роботи з художнім текстом; загальнокультурної: виховувати естетичний смак та читацькі інтереси учнів; розширювати кругозір школярів.

Тип уроку: узагальнення й систематизація навчального матеріалу.

Основні терміни та поняття: жанр, стиль, роман, ода, композиція, романтична поема, типовий образ, повість та її різновиди, оповідання, комедія, психологічна художня деталь, психологізм, “нова” драма, рецензія, художність, ібсенізм.

Міжпредметні зв’язки: історія, географія, соціологія, психологія, етика, естетика.

Обладнання: портретна галерея письменника, ілюстрації до творів, презентації.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АНАЛІЗ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ

ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Слово вчителя

– Художню літературу можна читати безперестанку. Щасливий той, хто любить це робити, вважає розвагою, задоволенням, корисним і цікавим заняттям на дозвіллі. Шкільний курс зарубіжної літератури дає лише орієнтири для читачів, показує вершинні здобутки світової літератури, указує на найважливіші проблеми, порушувані письменниками. Сьогодні ми узагальнимо й підсумуємо вивчене, визначимо свої читацькі уподобання.

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Установіть відповідності між:

А) Письменником та країною

Письменник

Країна

А) Джонатан Свіфт

1) Іспанія

Б) Генріх Гейне

2) США

В) Генрік Ібсен

3) Англія

Г) Рей Дуглас Бредбері

4) Німеччина

5) Норвегія

Відповіді: а -3, б – 4, в -5, г – 2.

Б) Назвою твору та автором

Назва твору

Автор

А) “Вільшаний король”

1) М. Лермонтов

Б) “До радості”

2)Дж. Байрон

В) “Мазепа”

3) О. Пушкін

Г) “Я пам’‎ятник собі поставив незотлінний…”

4) Й. В. Гете

5) Й. К. Ф. Шиллер

Відповіді: а – 4, б – 5 , в -2, г – 3.

В) Твором та жанром

Твір

Жанр

А) “До радості”

1) повість

Б) “Мандри Лемюеля Гуллівера”

2) комедія

В) “Ревізор”

3) ода

Г) “Гобсек”

4) роман

5) новела

Відповіді: а – 3, б -4, в -2, г – 1.

2. Упізнайте героїв, назвіть автора твору, його назву

1) Він – професор з фонетики, вона – квіткарка. (Хіггінс та Еліза. П’‎єса Б. Шоу “Пігмаліон”.)

2) Він – директор Акціонерного банку, вона – любляча дружина, яка пішла на злочин, щоб урятувати свого чоловіка. (Хельмер та Нора Торвальди. П’‎єса Г. Ібсена “Ляльковий дім”.)

3) Він – столичний франт, що стомився від розваг та світу, вона – провінційна мрійлива дівчина. (Євгеній Онегін і Тетяна Ларіна. Роман у віршах О. Пушкіна “Євгеній Онегін”.)

4) Він – студент Гарварду, спадкоємець шляхетного роду, вона – донька емігранта, студентка музичного коледжу. (Повість Е. Сігела “Історія одного кохання”.)

5) Він – паж при дворі Яна-Казиміра, вона – дружина заможного магната. (Іван Мазепа та Тереза. Поема Дж. Байрона “Мазепа”.)

6) Він – блискучий офіцер, вона – черкеська княжна. (Григорій Печорін та Бела. Роман М. Лермонтова “Герой нашого часу”.)

7) Він – пожежник, що спалює заборонені книжки, вона – дівчина, яку вважають божевільною. (Гай Монтег та Кларісса Маклеллан. Роман Р. Бредбері “451° за Фаренгейтом”.)

8) Він – стряпчий (адвокат), вона – швачка. (Дервиль та Фанні Мальво. Повість О де Бальзака “Гобсек”.)

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Інтерактивна вправа “Мікрофон”

– Який з вивчених літературних творів вам найбільше сподобався або запам’‎ятався? Чим і чому?

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготуватися до брейн-рингу “Література від А до Я”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)

Узагальнення й систематизація навчального матеріалу – IІ семестр