ПРО ЩО МРІЮТЬ ДІТИ – Людина починається з добра – СВІТ ДИТИНСТВА В ЛІТЕРАТУРІ

Матеріал уроку. Анатолій Костецький “Мрія”.

Мета. Ознайомити із життєвим і творчим шляхом поета Анатолія Костецького; формувати уміння аналізувати віршовані твори; виховувати в учнів доброзичливе ставлення до оточуючих, розвивати їхню уяву і фантазію.

Обладнання. Портрет А. Костецькото, виставка його книг.

Хід уроку

I. Мовна розминка.

1. Вправа на формування уміння уточнювати і розширювати висловлювання. Гра “Закінчіть речення”.

Учитель починає речення, а школярі його закінчують. Передбачається, що може бути декілька варіантів відповідей.

Наше життя – це захоплюючий світ, бо…

Немає нічого цікавішого, ніж сама людина, тому що…

Добра людина – це та, яка…

2. Читання вірша з пропущеними буквами, що позначають голосні звуки.

Ж_в_, д_бр_ зв_рш_й,

Т_ н_г_р_д з_ ц_ н_ в_м_г_й.

Х_й _ж_в_є _ст_н_ ст_р_:

Л_д_н_ п_ч_н_єтьс_ з д_бр_.

(Живи, добро звершай,

Та нагород за це не вимагай.

Хай оживає істина стара:

Людина починається з добра.)

II. Повідомлення теми нового розділу.

Учні висловлюють припущення, про що читатимуть у творах з нового розділу. Згадують, які твори цієї теми уже читали, хто їх автори.

III. Ознайомлення із життєвим та творчим шляхом А. Костецького.

– Народився Анатолій Костецький у Києві в учительській сім’ї. Уже в п’ятирічному віці, коли старші запитували Анатолія, ким він хоче бути, хлопчик твердо й упевнено відповідав: “Письменником”. Прочитайте, як про своє дитинство згадує сам письменник.

Діти мовчки читають статтю на с. 156. Після цього дають відповіді на запитання.

– Ким працювала мама Анатолія Костецького?

– Коли засвоїв грамоту?

– З чим пішов у п’ятий клас? Що отримав у п’ятому?

– У скільки років почав друкуватися?

– Яка зустріч стала вирішальною у долі поета? Прочитайте.

– Яких тем торкається Анатолій Костецький у своїй творчості?

IV. Опрацювання вірша А. Костецького “Мрія”.

1. Слухання вірша, який читає вчитель.

– Від чийого імені ведеться розповідь у вірші?

– Хто головний герой твору?

2. Словникова робота.

Іде

Гуде

Росте

Повзе

Налякався

Жук

Клен

Сергій

Хлопчак

Бджола

3. Самостійне читання вірша (мовчки).

– Про що мріє хлопчик?

4. Відтворення змісту за запитаннями. Вибіркове читання.

– Що робив хлопчик?

– Прочитайте, про що він думав.

– Чому хлопчику потрібно стати вищим?

– Як ви думаєте, чому він не наважується захистити дівчинку?

– Прочитайте, як хлопчик хотів би звернутися до Сергія.

– Розкажіть, яким ви уявляєте хлопчика?

5. Вправи на розвиток швидкості читання.

А) Вправа на правильне інтонування речень

– Прочитайте усі окличні речення, а тоді – питальні.

Б) Гра “Прочитайте речення про те,

– що бачив хлопчик, лежачи на сонечку;

– що клен росте мов у казках;

– що хлопчик хоче стати вищим;

– що хлопчик захистить дівчинку.

В) Читання “Незнайком”.

Учитель читає вибірково речення з вірша, а діти повинні знайти його, виправити допущені помилки.

6. Мовно-логічне завдання.

– З’єднайте стрілками дієслова з І колонки слів (словникова робота) з іменниками, що у II колонці, так, щоб утворились словосполучення.

7. Творчі завдання на основі прочитаного (робота в групах).

Завдання 1. Складіть поради для хлопчика.

Завдання 2. Подумайте, про що ще може мріяти хлопчик.

8. Виразне читання вірша.

– Які рядки треба читати як роздуми, а які – як рішуче застереження?

9. Робота в зошитах (с. 54, завд. 1-3).

V. Підсумок уроку.

– Прочитати цей вірш та інші ви зможете, якщо знайдете у бібліотеці книжку творів Анатолія Костецького.

Вам, напевне, цікаво буде знати, що вірші цього поета можуть читати не тільки українські діти. Його твори перекладені білоруською, російською, молдавською, туркменською мовами. Шукайте твори Анатолія Костецького на стелажах бібліотеки, на прилавках книгарень і вчіться бути справжніми людьми.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

ПРО ЩО МРІЮТЬ ДІТИ – Людина починається з добра – СВІТ ДИТИНСТВА В ЛІТЕРАТУРІ