ДРУЖИТИ ТРЕБА ВМІТИ – Людина починається з добра – СВІТ ДИТИНСТВА В ЛІТЕРАТУРІ

Матеріал уроків. Марія Чумарна “Казка про друга”.

Мета. Удосконалити навички виразного і правильного читання, літературного аналізу твору; викликати бажання обрати краще з літературних джерел для самовиховання.

Обладнання. Картки на розширення поля читання, картки зі словами.

Хід уроку

І. Підготовка до сприймання нового матеріалу.

1. Гра “Складіть із розсипанки речення.

– Поміркуйте, які за жанром твори можуть мати такі речення? Доведіть свою думку.

2. Читання слів з пропущеними буквами.

– Прочитайте слова, подумки вставляючи пропущені букви, і перевірте, чи правильні були ваші припущення.

Пр..сл..в’.. В..рш

М..р..лк.. К..зк..

3. Повторення визначень літературних термінів.

– Пригадайте і скажіть визначення кожного з цих понять.

II. Опрацювання першої частини казки (с. 166-168).

1. Виразне читання частини казки учителем (діти слідкують).

– Від чийого імені ведеться розповідь? Яких друзів мав хлопчик?

2. Словникова робота. Вправа на розширення поля читання. Робота на картках у парах.

Нудьгую

Жителі

Космічний

Компутик

Фотопристрої

Єгипетські

Однокласниками

Комп’ютерний

Конструктор

Наближення

Комп’ютер

Невидимі

Планета

Істоти

– Прочитайте слова, які утворюються з двох. Знайдіть споріднені слова.

3. Повторне читання частини вголос. Відповіді на запитання.

– Яким, на думку хлопчика, був його комп’ютерний друг Компутик? Чим вони займалися разом?

– Куди потрапив хлопчик? Як виглядала планета Тайн?

– Що відчув хлопчик, перебуваючи на чужій планеті? Кого він згадав? Чим займалися хлопці, коли були разом?

– Над чим замислився герой? Що його тривожило?

4. Вправи на розвиток швидкості читання.

А) Гра “Хто швидше?”.

– Знайдіть і прочитайте речення, у яких вжиті слова зі словникової роботи.

Б) Гра “Дочитай речення” (гру ведуть діти).

5. Вибірковий переказ.

– Розкажіть, що ви дізналися про Компутика.

III. Опрацювання другої частини казки (с. 168).

1. Підготовка до сприймання частини твору.

Читання слів, поданих аналітико-синтетичним способом.

2. Самостійне читання частини мовчки.

– Які незрозумілі слова зустрілися у тексті?

3. Відповіді на запитання. Вибіркове читання.

– Чого злякався хлопчик? Що цікавого він помітив, сидячи на чужій планеті?

– Що згадував хлопчик? Чому Компутик не міг допомогти герою? Про що мріяв хлопчик?

– Яким був у спогадах і мріях друг Сашко?

4. Вправи на розвиток швидкості читання.

А) Читання частини, напівприкриваючи текст лінійкою.

Б) Читання “Незнайком” (гру ведуть діти).

5. Висновки.

– Як у хлопчика почала мінятися думка про Компутика? Що згадував про Сашка?

– Чому думки про друзів почали мінятися?

IV. Опрацювання третьої і четвертої частин казки (с. 169-170).

1. Вправа на миттєве сприймання слів.

Слова на картках-блискавках: Заснув, розбудив, лежав, встав, гра, граюся, переграв, зіграємо, хвалить.

– Які слова-антоніми запам’ятали? А спільнокореневі? Доберіть ще кілька своїх.

– До слова “хвалить” доберіть антонім.

2. Читання тексту учнями вголос “ланцюжком”.

– Як хлопчик вдалося повернутися додому?

3. Аналіз змісту і вибіркове читання.

– Що підказав хлопчику тихий голос? Над чим примусив замислитись? Чим незвичайна планета Тайн?

– Знайдіть і прочитайте роздуми хлопчика про своє ставлення до Сашка. До якого висновку він дійшов? Як він після цього почувався?

– Чим закінчилася пригода хлопчика на планеті Тайн? Хто його повернув додому?

– Як ви думаєте, що було у кульці з написом “Таємниця”?

V. Узагальнюючий аналіз казки.

1. Вправи на розвиток швидкості читання.

А) Гра “Хто читає швидше?”.

– Прочитайте абзаци, у яких є такі речення: “Мій друг Компутик – дуже розумний і винахідливий”, “Чи у них є друзі?”, “Тепер мені ніхто не допоможе”, “А потім заснув”.

Б) Гра “Засічка-кидок”.

Учні читають тричі по 30 секунд текст від початку.

2. Вибірковий переказ.

1 група

Скласти розповідь про друга Компутика.

2 група

Скласти розповідь про друга Сашка.

3. Складання плану казки (робота в групах, диференційована).

Група 1.

Група 2.

1) Скласти план казки.

1) Скласти цитатний план казки.

2) Які малюнки ви створили б до першої і другої частини?

2) Які малюнки ви створили б до третьої і четвертої частини казки?

4. Висновки.

– Хто справжній друг хлопчика?

– Що у казці вас вразило, що – здивувало? Коли ви хвилювалися найбільше?

– Подумайте, який із рядків казки виражає її головну думку і поясніть свій вибір.

– Ви знаєте, як непросто знайти друга.

– Щоб мати друга, треба вміти самому бути другом.

– Ти хочеш, аби тебе розуміли, слухали, цінували.

– Як ви вважаєте, що в казці фантастичне, а що – реальне?

– Чого вчить казка читачів?

5. Робота в зошитах (с. 58-59, завд. 1-7).

VI. Підсумок уроку.

– Що нового дізналися на уроці? Який висновок для себе ви зробили із прочитаних творів?

– Бережіть друзів, якщо вони є, і шукайте, якщо їх немає.

І нехай у вас завжди буде вірний товариш, який підтримає вас у горі і радості. І будьте самі хорошими друзями, тому що дерево міцне корінням, а людина – друзями.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

ДРУЖИТИ ТРЕБА ВМІТИ – Людина починається з добра – СВІТ ДИТИНСТВА В ЛІТЕРАТУРІ