Особливий і неповторний світ віршів Анатолія Качана – СВІТ ДИТИНСТВА У ПОЕЗІЇ І ПРОЗІ

Матеріал уроку. “Анатолій Качан” (про нього). Анатолій Качан “Дівчинка і море”.

Мета. Ввести учнів у світ поезії відомого українського поета Анатолія Качана, вчити виразно читати, знаходити і добирати рими; розвивати зв’язне мовлення; виховувати любов до природи.

Обладнання. Таблиця № 2 (додаток 2), портрет А. Качана, виставка його творів; картки зі словами, картки для розширення кута зору.

Хід уроку

І. Вправи на вдосконалення навичок читання.

1. Розпитування.

За таблицею № 2 (додаток 2) рядочок 6 з голосними [і, а, у].

– Пригадайте слова, які можуть починатися з утворених вами складів.

2. Читання слів на одному диханні.

Буквар (Бук) яблука (Лук)

Баштан (Башта) Дніпро (Дні)

Корабель (Кора) вороги (Роги)

Купаються (Купа) стрибає (Риба)

Сонце (Сон) судно (Дно)

Чайка (Чай) собака(Бак)

– Уважно перечитайте слова. Знайдіть в них інші, які заховалися, і поясніть, що вони означають.

3. Читання запису.

– Ідучи за стрілками, прочитайте запис.

II. Повідомлення теми і мети уроку.

– Сьогодні ми ознайомимося зі сторінками біографії і творами українського поета Анатолія Леонтійовича Качана.

III. Ознайомлення із життєвим і творчим шляхом А. Качана.

1. Розповідь учителя.

– Дитинство Анатолія промайнуло серед родючих південних степів, а зрілі роки пов’язані з морем і річками.

Після закінчення школи Анатолій працював радіомонтером, а пізніше навчався в Одеському університеті. Потім учителював у дуже незвичайному місті.

2. Опрацювання статті “Анатолій Качан” (про нього).

– Чим це місто незвичайне, дізнаєтесь, прочитавши статтю про поета.

Учні мовчки читають текст, а тоді дають відповіді на запитання:

– Коли і де народився поет? Де учився?

– Про що пише у своїх творах?

– Чим незвичайне місто Вилкове, де учителював Анатолій Качан?

3. Продовження розповіді учителя.

– Це незвичайне місто знаходиться за 10 км від Чорного моря, ніби “розсипалося” на острівцях, порізаних численними каналами й протоками. Це місто ще називають українською “Венецією”: тут люди живуть прямо “на воді”, а за автобуси і трамваї їм правлять звичайнісінькі човни. А потім письменник свою долю пов’язав із Дніпром-Славутичем, оселившись на його березі в Києві. Степ і море – невід’ємна частина творчості поета. І в цьому ви переконаєтесь, прочитавши його вірш “Дівчинка і море”.

IV. Опрацювання вірша А. Качана “Дівчинка і море”.

1. Виразне читання вірша учителем.

– Про кого цей вірш?

– З ким дівчинка прийшла до моря? Чому вони туди прийшли?

2. Словникова робота.

А) Вправа для розширення кута зору.

Робота на картках (у парах).

И

Ген

Лист

Туман

Прибій

Глибина

Небокрай

Вернеться

Довірливий

Стрімголов

Лащиться

Зустрічай

Мандри

Рибинка

Вони

Парус

Як

Дно

Б) Пояснення значення слів.

– Прочитайте пояснення кількох слів, які є у вірші. Прочитайте мовчки вірш і знайдіть ці слова.

– Степова рослина перекотиполе; бур’ян. (Курай)

– Черепашка. (Мушля)

– Великі морські тварини із чорною спиною і білим животом. (Дельфіни)

– Називають морських тварин, що живуть на морських і океанічних скелях. Так само називають і відклади цих тварин, червоні, рожеві і білі камінці, які після обробки використовують як прикраси. (Корали)

3. Читання вірша вголос.

– Які картини побачила дівчинка на морі?

4. Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.

– Чому дівчинка насварилася на собаку? Як вона це зробила? Прочитайте.

– Що дівчинка чекала в подарунок від тата-капітана?

– На що задивилися дівчинка і її чотириногий друг? Прочитайте.

– Знайдіть і прочитайте вирази, вжиті у переносному значенні, в описі картин моря.

– Який епізод зображено на малюнку? Прочитайте.

5. Вправи на розвиток читацьких навичок.

А) Читання “луною” за вчителем.

Б) Знайти і прочитати рими, які є у вірші, дібрати свої.

6. Розвиток зв’язного мовлення.

– Придумайте розповідь про життя цієї дівчинки, яка живе біля моря. Як її звуть, чим вона захоплюється?

– Про що б ви хотіли її розпитати? Про що б розповіли?

7. Виразне читання вірша.

– У якому темпі та з якою силою голосу треба читати кожну строфу?

– Де необхідно зробити паузу?

8. Робота в зошиті (с. 45).

V. Підсумок уроку.

– Який вірш читали? Хто його автор?

– Про що Анатолій Качан написав у своєму творі?

– Що із описаного доводилось спостерігати вам?

– Які враження залишились у вас після зустрічі з морем?




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Особливий і неповторний світ віршів Анатолія Качана – СВІТ ДИТИНСТВА У ПОЕЗІЇ І ПРОЗІ