ДРУЗІ БУВАЮТЬ РІЗНІ – Людина починається з добра – СВІТ ДИТИНСТВА В ЛІТЕРАТУРІ

Матеріал уроку. Анатолій Костецький “Спішу додому”.

Мета. Формувати уміння аналізувати віршовані твори; вчити учнів любити тварин; розвивати зв’язне мовлення, уяву і фантазію.

Хід уроку

I. Вправи на вдосконалення читацьких навичок.

1. Вправа на формування уміння уточнювати і розширювати висловлювання. Гра “Закінчіть речення”.

Учитель починає речення, а школярі його закінчують. Передбачається, що може бути декілька варіантів відповідей.

Ходжу до школи для того, щоб…

Справжній товариш той, хто…

Я спішу додому, бо…

2. Гра “Склади із розсипанки рядки віршів”.

– Прочитайте рядочки слів. Чи мають вони зміст? Складіть із розсипанки рядки віршів, які ми вивчали, беручи по одному слову з кожного рядка.

– Пригадайте назви творів. (“Імена”, “Дивна звичка”, “В світі усе починається з мами”, “Мрія”.)

– Хто автор цих віршів? (Анатолій Костецький.)

II. Опрацювання вірша А. Костецького “Спішу додому”.

1. Слухання вірша, який читає учитель.

– Від чийого імені ведеться розповідь у вірші?

– Чому хлопчик поспішав додому?

2. Словникова робота.

А) Читання слів, поданих аналітико-синтетичним способом.

Б) Вправа на миттєве сприймання слів.

Слова на картках-блискавках: Микола, Серьога, Слава, цуценя, друзі, відмовляюсь, відмовився.

3. Повторне читання вірша мовчки.

Гра “Губи”.

– Зверніть увагу, з ким зустрівся хлопчик, ідучи додому.

4. Аналіз змісту вірша. Вибіркове читання.

– Кого першого зустрів хлопчик? Що запропонував товариш?

– Доведіть, що автор ніколи не відмовляв другу.

– Що запропонував Славко?

– Доведіть словами вірша, що відмовити Славку було важко.

– Від чого ще відмовився хлопчик?

– Чому ніхто не зміг його зупинити? Прочитайте.

5. Вправи на розвиток швидкості читання.

А) Гра “Дочитай речення”.

– Знайдіть і дочитайте до кінця речення, які починаються словами: “Гайда…”, “Я мушу…”, “Спинися…”, “Та я…”, “Відмовився…”, “Дивуються…”, “Тому що…”.

Б) Гра “Чи були такі речення у вірші?”.

Учитель читає речення. Діти відшукують їх у тексті.

Мені після школи каже Микола. (Ні.)

Я мушу до школи швиденько іти. (Ні.)

Мене зупиняє на вулиці мама. (Ні.)

Спинися на хвильку, до тебе є справа. (Так.)

Скажи-но скоріш, чого так раптово до друзів спішиш? (Ні.)

6. Творчі завдання на основі прочитаного.

А) Робота в парі.

– Пофантазуйте, як у Сергійка з’явилося цуценя.

Б) Робота в групах.

Завдання 1. Придумайте зустріч ще з двома друзями. Що вони пропонували хлопчику? Як він їм відповідав?

Завдання 2. Підготуйтесь розіграти сценку за прочитаним і складеним вами. Обміркуйте, з якою інтонацією, з яким почуттям треба читати слова Сергія і його друзів.

7. Робота в зошитах (с. 54-55, завд. 4-6).

III. Підсумок уроку.

– Який розділ вивчаємо?

– Який вірш сьогодні прочитали? Хто його автор?

– Чому цей твір включили у розділ “Людина починається з добра”?

– Чи маєте ви домашню тваринку? Як ви про неї піклуєтеся?




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

ДРУЗІ БУВАЮТЬ РІЗНІ – Людина починається з добра – СВІТ ДИТИНСТВА В ЛІТЕРАТУРІ