ТВОРЧІСТЬ У ЖИТТІ ЛЮДИНИ – У кожного є співуча пір’їнка – СВІТ ДИТИНСТВА В ЛІТЕРАТУРІ

Матеріал уроку. Емілія Саталкіна “Кожний знає своє діло”. Володимир Рутківський “Як складають вірші”.

Мета. Використовуючи різні види роботи над текстом, удосконалювати техніку читання; заохочувати дітей до віршування; розвивати образне сприймання навколишнього світу; вчити добирати рими.

Обладнання. Картки для словникової роботи.

Хід уроку

I. Мовна розминка.

1. Вправа на формування навичок чіткої й виразної вимови.

Школярі повторюють склади і доказують текст, знаходячи останнє слово за змістом і римою.

Гу-гу-гу – росте кульбаба… (На лугу).

Іт-іт-іт – в неї гарний жовтий… (Цвіт).

Лі-лі-лі – жовті квіточки… (Малі).

Ни-ни-ни – всіх нас радують… (Вони).

Ту-ту-ту – з них віночок я… (Сплету).

Ок-ок-ок – гарний вийшов цей… (Вінок).

2. Гра “Доберіть риму”.

Швидко слово називай –

Йому риму добирай.

Діти доповнюють рядки вірша Е. Саталкіної “Кожний знає своє діло” (с. 178) словами, що римуються.

II. Повідомлення теми і мети уроку.

– Чи легко бути поетом? Чи задумувалися ви, як люди стають поетами?

– Що може стати поштовхом, щоб у людини розвинувся талант до віршування?

– Послухайте, як про це в оповіданні “Як складають вірші” написав письменник Володимир Рутківський.

III. Опрацювання першої частини оповідання (с. 179-180, до слів “…Що ж починай.”).

1. Словникова робота.

Чесне гра

Проста дощ

Затишна табір

Сильний слово

Шкільний кімната

2. Читання частини твору мовчки.

– Назвіть дійових осіб твору.

– Де відбувається описаний випадок?

3. Повторне читання частини вголос “ланцюжком”.

– У яку гру вирішили зіграти діти?

4. Вибіркове читання.

– Поясніть, опираючись на текст, чому діти змушені були сидіти у каюті катера.

– Хто запропонував гратися у вірші?

– Як дівчинка розповіла про правила гри?

5. Читання частини в особах.

IV. Опрацювання другої частини оповідання (с. 180-183, до кінця).

1. Словникова робота.

А) Читання “сходинок” слів.

Город

Рима

Люди

Виють

Вранці

Миють

Вигулькне

Голубонько

Сіроманці

Бутерброд

Ілюмінатор

Обставина

Підрум’янені

Всього-на-всього

Звичайнісінька

Читання кожної колонки зверху вниз (“луною” за вчителем), і знизу вверх (“буксиром” із сусідом по парті).

– Які слова римуються?

– Доберіть синоніми до слів “вигулькне”, “звичайнісінька”.

– Складіть тлумачення слова “сіроманці”, “ілюмінатор”.

Б) Пояснення значення слів.

Учні отримують картку, де записані пояснення слів.

Зразок картки.

О Короткий, задертий догори ніс.

О Густа молода трава.

О Без певного наміру; ненароком; несвідомо.

О Накриття з водонепроникної тканини або пластику для захисту від сонця й дощу

– Прочитайте мовчки тлумачення слів, що на дошці. Доберіть кожному слову пояснення, яке, по-вашому, правильне. Поставте біля пояснення слова відповідну цифру.

1. Кирпа

2. Тент

3. Мимохіть

4. Моріжок

2. Первинне ознайомлення із твором (читання мовчки). Перевірка первинного сприймання.

– Що ви дізналися із тексту про дітей?

3. Аналіз твору з елементами вибіркового читання.

– Чому хлопчик розхвилювався після першого рядка вірша, який промовила Ганнуся?

– Прочитайте, як дівчинка думала над продовженням рядка “на садок і на город”.

– Що хлопчик шукав на стелі?

– Якою була його перша думка, щоб продовжити рядок “А в долині, за городом”?

– Чому Костя відкинув цю ідею?

– Прочитайте, як він обдумував новий рядок.

– Як ви думаєте, звідкіля Ганнуся знала, що хлопчик хоче сказати рядок “Ходять люди з бутербродом”?

– Прочитайте, як Костя обдумував продовження рядка “А до річки рано-вранці”.

– Прочитайте, що допомогло йому придумати продовження рядка “Вони бігають і виють”.

– Як Ганнуся сприйняла ці слова?

– Що вплинуло на зміст продовження рядків вірша, який вигадували діти? Прочитайте.

– Прочитайте тільки вірш, який вийшов у дітей.

– Як довго тривала гра? Чи захопила вона Костю?

– Якими були ці діти?

4. Творчі види робіт на основі прочитаного.

А) Складання вірша (робота у парах).

– Доберіть до деяких рядків, що склали Костя з Ганнусею, свої варіанти.

– Запропонуйте свій заголовок твору.

Б) Складання міні-творів (робота в групах).

Завдання 1. За змістом ‘оповідання і своїми спостереженнями складіть поради “Як писати вірші?”.

Завдання 2. Пофантазуйте, якими можуть бути пригоди Кості та Ганнусі у книжці Володимира Рутківського “Ганнуся. У гості до лісовика”.

V. Підсумок уроку.

1. Бесіда.

2. Робота в зошитах (с. 64, завд. 1-4).




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

ТВОРЧІСТЬ У ЖИТТІ ЛЮДИНИ – У кожного є співуча пір’їнка – СВІТ ДИТИНСТВА В ЛІТЕРАТУРІ