ГАННА ЧУБАЧ. НАЙРІДНІШІ ГОЛОСИ – РОЗДІЛ ВОСЬМИЙ. СВІТ ДИТИНСТВА В ЛІТЕРАТУРІ

Мета: формувати навички швидкого, виразного, правильного читання; розвивати вміння учнів передавати під час читання настрій твору, ставлення автора до зображуваного; розвивати уяву, спостережливість; виховувати любов і бережливе ставлення до рідних людей.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

– Перш ніж ми почнемо працювати, згадаймо вимоги до усного мовлення.

Правильне!

Грамотне!

Чітке!

Зрозуміле!

– Налаштуймо свої голоси і думки на роботу. Для цього прочитаємо чистомовку.

Ок-ок-ок – у нас цікавий урок.

Ень-ень-ень – ясний весняний день.

Иті – иті-иті – учні працьовиті

Уть-уть-уть – вирушаємо в путь.

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Гра “Обличчям до обличчя”

Учні в парах повертаються одне до одного та переказують казку В. Сухомлинського “Співуча пір’їнка”.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Відгадайте загадку.

– Біга пензлик по тканині,

Підкоряючись людині,

А людина творить свій.

Неповторний світ живий. (Художник)

– У кого з вас є хист до малювання?

– Що ви любите малювати?

– Сьогодні ми прочитаємо вірш, у якому Ганна Чубач описує юну художницю.

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Біографічна довідка

– Ганна Танаеівна Чубач народилася у переддень Різдва, 6 січня 1941 року, в селі Плоске Муровано-Куриловецького району на Вінниччині в сім’ї хліборобів.

Працювала в редакціях газети “Літературна Україна” та журналу “Дніпро”. За назвою першої ліричної збірки друзі одразу ж почали називати її ясноокою Журавкою.

За ці роки у поетеси вийшло понад сорок книжок. Кілька з них адресовані дітям: “Вивчаймо самі”, “Сонячна абетка”, “Алфавітні усмішки”, “Жук малий І волохатий”, “Черепаха Аха”, “Прикмети – не секрети” та ін. Дітям полюбилися її вірші, скоромовки, лічилки для дошкільнят і молодших учнів. Нині малята залюбки вивчають у садочках і школах літери за її “Абетками” та весело-виразні вірші.

Вірші поетеси перекладено російською, англійською, німецькою, чеською, болгарською, угорською, монгольською та іншими мовами.

2. Гра “Передбачення”

– Як ви вважаєте, про що йтиметься у вірші, що має такий заголовок?

– Кого малюватиме юна художниця, вам підкаже загадка.

– Ще голубонька рідненька –

Добра, мила і старенька.

Я ніколи не журюся,

Бо у мене є… (бабуся).

Ж. Вовк

3. Виразне читання вірша вчителем

– Чи сподобався вам вірш?

– Які почуття він у вас викликав? Який настрій створив?

4. Словникова робота

Читання колонок слів учнями “буксиром” у парах

Очі сині

Руки хати

Сільської вузлуваті

Дозвольте відкладати

– Прочитайте всі іменники, потім – прикметники, дієслова.

– Прочитайте найкоротше слово, найдовше.

5. Фізкультхвилинка

6. Робота в парах. Підготовка до виразного читання вірша

– Яким тоном, у якому темпі і з якою силою голосу будете читати вірш?

– Як прочитаєте слова дівчинки? слова бабусі?

7. Виразне читання вірша учнями

– Від чийого імені ведеться розповідь у вірші?

8. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання

– З якими словами онучка звернулася до бабусі?

– Як вона описує її очі? руки?

– Як бабуся відповіла дівчинці?

– Що вона сказала про свої очі та руки?

– Прочитайте слова бабусі, які звучать як прислів’я.

– Із чим порівнюється портрет бабусі? Прочитайте.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

– З яким твором ознайомилися на уроці?

– Хто його автор?

– З яким настроєм завершуєте сьогоднішній урок?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Виразно читати вірш (с. 175-176). Намалювати портрет своєї бабусі.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

ГАННА ЧУБАЧ. НАЙРІДНІШІ ГОЛОСИ – РОЗДІЛ ВОСЬМИЙ. СВІТ ДИТИНСТВА В ЛІТЕРАТУРІ