ВСТУП ДО РОЗДІЛУ. ЛЮБОВ ЗАБАШТА. СКАЗАВ МУДРЕЦЬ… АНАТОЛІЙ КОСТЕЦЬКИЙ. МРІЯ – РОЗДІЛ ВОСЬМИЙ. СВІТ ДИТИНСТВА В ЛІТЕРАТУРІ

Мета: ознайомити учнів з новим розділом “Світ дитинства в літературі”, з віршем Любові Забашти “Сказав мудрець…”, з творчим і життєвим шляхом Анатолія Костецького, з його віршем “Мрія”; зацікавити учнів змістом віршів; привернути увагу до засобів створення поетичних образів; розширювати словниковий запас учнів; розвивати навички виразного читання, кмітливість, пам’ять, логічне мислення, уяву школярів, уміння обгрунтовувати свою думку; виховувати доброзичливе ставлення до оточуючих, бажання творити добро.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

Робота над скоромовкою. Гра “Дощик”

Діти читають хором.

– Накрапає дощ (тихо).

– Дощ пускається сильніше (голосніше).

– Злива (голосно).

– Дощ слабшає (тихіше).

– Дощ припинився (читання припиняється).

Своїх друзів пригощаю,

Наливаю в чашки чаю,

Ось варення із порічки,

А ось тістечко з сунички.

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Відповіді на запитання рубрики “Перевір свої досягнення” (с. 154).

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

1. Вступна бесіда

– Сьогодні ми починаємо вивчати новий розділ.

– Прочитайте його назву.

– Які твори будемо вивчати в цьому розділі?

– Які твори письменників ми вже вивчали?

– На скільки частин поділений розділ?

– Як вони називаються?

2. Гра “Продовж речення”

– Вивчаючи твори цього розділу, я навчуся…

– Я дізнаюся…

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Читання вступної статті (с. 155)

– З чим автори порівнюють твоє життя?

– Які питання ставлять перед вами?

– Про що розкажуть вірші, оповідання, казки, які ви прочитаєте у розділі?

– На що слід звертати увагу, читаючи твори розділу?

2. Гра “Рибки”

Самостійне мовчазне читання вірша Любові Забасити “Сказав мудрець…”

– До чого закликає автор вірша?

– Існування якої істини підкреслює?

3. Ознайомлення з біографією Анатолія Костецького

Робота в парах. Читання учнями біографії Анатолія Костецького

– Які вірші поета ми вивчали? (“Імена”, “Дивна звичка”)

– Що згадує поет про своє дитинство?

– Ким була його мама?

– У скільки років майбутній поет засвоїв грамоту?

– Коли отримав перший диплом за вірші?

– Кому вони були присвячені?

– Яка зустріч була для поета вирішальною?

– Про що писав свої твори Анатолій Григорович?

4. Фізкультхвилинка

Щось не хочеться сидіти,

Треба трохи відпочити.

Руки вгору, руки вниз,

Руки в боки, руки так,

Руки вгору, як вітряк.

Вище руки підніміть

І спокійно опустіть.

Плесніть, діти, кілька раз.

За роботу, все гаразд!

5. Опрацювання вірша Анатолія Костецького “Мрія”

1) Гра “Передбачення”.

– Як ви вважаєте, про що йтиметься у вірші, що має такий заголовок?

2) Виразне читання вірша вчителем.

– Чи сподобався вам вірш?

– Які почуття він у вас викликав?

– Які картини ви уявляли слухаючи його?

3) Словникова робота.

Вдень ходжу

Уночі щодуху

Іздаля вперто

Зачепиш неголосно

– Прочитайте слова спочатку згори донизу, потім – знизу догори.

– Знайдіть серед цих слів слова-антоніми (вдень – уночі).

– Знайдіть синонім до слова тихо (неголосно), швидко (щодуху); антонім – до слова іздаля (зблизька).

4) Робота в парах.

Читання вірша учнями в парі. Підготовка до виразного читання вірша

– У якому темпі, з якою інтонацією і силою голосу будете читати вірш?

– Які рядки прочитаєте як роздум, а які – рішуче, із застереженням?

5) Виразне читання вірша учнями.

Кілька учнів виразно читають вірш, а решта аналізують, чи вдало дібрано інтонацію, тон і темп читання.

6) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.

– Прочитайте перші рядки вірша. Як ви їх розумієте?

– Про що розмірковує хлопчик?

– Про що він мріє?

– Коли в нього виникла ця мрія?

– Чому він хоче перерости Сергія?

– Чому він зараз не наважується захистити дівчинку?

– Що б ви йому порадили?

7) Читання вірша з лінійкою.

Учні читають вірш, напівприкриваючи букви лінійкою.

8) Гоа “Диктор телебачення”.

Читати вірш, періодично відриваючи погляд від тексту, щоб подивитися на глядачів.

9) Робота за ілюстрацією.

– Розгляньте ілюстрації до вірша.

– Кого художник зобразив на ілюстрації? Які кольори він використав?

– Який настрій вони створюють? Як передають характер персонажа вірша?

– Яким рядкам вірша відповідає ілюстрація?

– Які малюнки створили б ви за сюжетом вірша?

VІ. ПІДСУМОК УРОКУ

– Який твір читали на сьогоднішньому уроці?

– Хто його автор?

– Чого нас навчає цей вірш?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Виразно читати вірш (с. 155-157), проілюструвати його.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

ВСТУП ДО РОЗДІЛУ. ЛЮБОВ ЗАБАШТА. СКАЗАВ МУДРЕЦЬ… АНАТОЛІЙ КОСТЕЦЬКИЙ. МРІЯ – РОЗДІЛ ВОСЬМИЙ. СВІТ ДИТИНСТВА В ЛІТЕРАТУРІ