УМІЙ У ЗВИЧАЙНОМУ ПОБАЧИТИ НЕЗВИЧАЙНЕ – У кожного є співуча пір’їнка – СВІТ ДИТИНСТВА В ЛІТЕРАТУРІ

Матеріал уроку. Олександр Єфімов “Тут усе є…”.

Мета. Вчити учнів захоплюватися красою природи, розвивати їхню уяву, фантазію; формувати уміння спостерігати за навколишнім світом; вдосконалювати читацькі навички.

Обладнання. Картка для розширення кута зору.

Хід уроку

І. Вправи на вдосконалення читацьких навичок.

1. Вправа, що сприяє формуванню швидкої реакції на слово.

– Доберіть до поданих слів якомога більше таких, що називають ознаки.

Небо – …; рік – …;

Увага – …; кущ – …;

Хмари – …; місяць – … .

2. Вправа на розширення кута зору.

Діти читають вірш з картки, але половинки розсовують на максимальну відстань.

Усі б ми

Хотіли

Побачити

Диво!

Та думка

Приходить:

“Хіба ж це

Можливо?”

А диво

Маленьке

Живе поруч

З нами!

– Які дива живуть поруч з нами?

– Розкажіть, які дива у природі вам доводилось бачити.

II. Повідомлення теми і мети уроку.

– Ви повинні пам’ятати, що для того, щоб побачити дива, відчути чари природи, ви повинні бути спостережливими і уважними; використовувати свої знання, уяву і фантазію.

Почути те, чого раніше не чули, побачити те, що ховає природа, допоможе твір Олександра Єфімова “Тут усе є…”.

III. Опрацювання оповідання О. Єфімова “Тут усе є…”.

1. Словникова робота.

Вправляння у правильному і виразному читанні словосполучень.

Галина Іванівна

Качати грудомахи

Оленя з ріжками

Сонечко іскрилося

Глянула вчителька

Вітіні знахідки

Свіженькі доріжки

Сніговий горбочок

Сорока причаїлася

У пухкий сніг

Справжнісінький зайчик

Довгохвоста красуня

Хлопці борюкаються

Засніжена гілка

Шкільне подвір ‘я

– Прочитайте словосполучення “луною”.

– Прочитайте кожен вираз на одному диханні.

2. Гра “Два-чотири-усі разом”.

– Ці словосполучення ключові у цьому тексті. Подумайте, про що йтиметься у творі. (Діти спочатку обговорюють свої передбачення у парах, потім – у четвірках, а тоді інформують клас.)

3. Читання оповідання учнями (мовчки).

– Чи справдилися ваші передбачення?

– Передбачення якої групи були найточнішими?

– Де і коли відбуваються описані події?

– Хто дійові особи твору?

4. Читання оповідання вголос “ланцюжком”.

– Що ліпили діти зі снігу?

5. Аналіз змісту твору з елементами вибіркового читання.

– Який урок учителька вирішила провести на вулиці?

– Яка це була пора року? Доведіть словами тексту.

– Яке завдання отримали діти?

– Чому Галина Іванівна звернула увагу на Вітю?

– Прочитайте, де хлопчик побачив зайчика; оленя.

– Яке ще диво побачили діти на шкільному подвір’ї?

– Чи розкриває зміст оповідання його назву? Підтвердіть свою відповідь словами твору.

– Як Віті вдалося побачити такі дива?

– Яким потрібно бути, щоб дива відкрилися і вам?

6. Вправи на розвиток швидкості читання.

А) Гра “Чи можна зрозуміти з оповідання…”

(Діти доводять реченнями з тексту.)

– … що на вулиці була зима.

– … що в Олі не виходила фігурка зі снігу.

– … що Вітя не робив зі снігу нічого.

– … що діти побачили на подвір’ї сороку.

Б) Гра “Хто швидше?”.

– Дочитайте слова: “по…” (-Двір’я, – валився, – спішає, – бачила, – дивилася, – ходжає), “про…” (-Ведемо, – топтувати, – те), “сні…” (-Гова, – жинка, – г, – говій, – говик), “за…” (-Сніженому, – вдання, – ходилася, – сць, – йчик, – сміялися).

7. Творча робота на основі прочитаного (робота в групах).

– Додайте у текст свої речення про те, які ще дива відкрилися дітям на шкільному подвір’ї.

8. Робота в зошитах (с. 63, завд. 1-3).

IV. Підсумок уроку.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)

УМІЙ У ЗВИЧАЙНОМУ ПОБАЧИТИ НЕЗВИЧАЙНЕ – У кожного є співуча пір’їнка – СВІТ ДИТИНСТВА В ЛІТЕРАТУРІ