Праця годує, а лінь марнує

Матеріал до уроку. Л. Глібов “Коник-стрибунець”.

Мета. Удосконалювати вміння учнів розрізняти байку за її ознаками. Розвивати вміння характеризувати дійових осіб, читати в особах. Виховувати почуття відповідальності, працелюбності, вміння приймати правильне рішення.

Обладнання. Портрет Л. Глібова, малюнки коника-стрибунця та мурашки, таблиця “Характеристика героя”.

Хід уроку

I. Організація класу.

II. Перевірка домашнього завдання.

– Що таке байка?

– Хто найчастіше буває героями байки?

– Чиї байки ви читали у 2-му класі?

– Що ви запам’ятали про Глібова?

III. Підготовка до сприймання байки “Коник-стрибунець”.

– Герої наступної байки, на відміну від попередньої, з однієї родини. Не комахи. А які не комахи, ви дізнаєтесь із загадок.

– Стрибає пружина –

Зелена в неї спина.

З трави на стеблинку,

З гілки на стежинку. (Коник-стрибунець)

– Тисяча тисяч бондарів

Роблять хату без дворів. (Мураха)

– Чи доводилося вам бачити цих комах?

– Що вам відомо про коника-стрибунця?

(На дошці – малюнок коника-стрибунця.)

Коник – це комаха, яка може жити в лісі, в полі, в саду, на городі. Мурахи будують мурашник. Вони дуже працелюбні. Коник і Мурашка – дійові особи наступної байки Л. Глібова.

Прочитайте назву байки.

IV. Сприймання нового матеріалу.

1. Читання байки вчителем.

– Послухайте байку, після чого скажіть, які незнайомі слова вам зустрілися.

2. Словникова робота.

Земляк – уродженець однієї з ким-небудь місцевості.

Нéбіж – бідолаха.

Неборáк – бідолаха.

Непереливки – дуже погано.

3. Читання байки учнями.

А) “Ланцюжком”;

Б) “буксиром”.

4. Аналіз твору.

1) Вибіркове читання.

– Яким був коник? Прочитайте.

– Яким було його життя влітку?

– Як змінилася його поведінка? З чим це пов’язано?

– З яким проханням звернувся Коник до Мурав’я?

– Що відповів Муравей? Чому?

2) Характеристика героїв байки.

Коник Муравей

Веселий відповідальний

Безвідповідальний працьовитий

Ледачий

– Яким був Коник?

– А яким Муравей?

3) Визначення головної думки байки.

– У яких словах виражено головну думку байки?

– Як ви думаєте, кого мав на увазі Л. Глібов, розповідаючи про Коника і Мурав’я?

5. Робота над виразністю.

1) Підготовка до читання в особах.

– Прочитайте благальним тоном наступні рядки.

– Дядьку, он зима біліє.

– Порятуй, порадь, земляче…

– Прочитайте впевнено рядки – відповіді Мурав’я.

– Опізнився, небораче.

– А тепер танцюй, небоже, на морозі гопака.

2) Читання в особах.

6. Робота з зошитом (с. 25).

V. Підсумок уроку.

– На кого ви хотіли б бути схожими?




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

Праця годує, а лінь марнує