Новела як літературний жанр, її характерні ознаки, різновиди. О. Генрі – майстер новели. Моральні цінності в новелі Дари волхвів

Мета: проаналізувати новелу О. Генрі “Дари волхвів”, з ‘‎ясувати роль моральних цінностей в житті Делли та Джіма, розкрити роль християнських мотивів у реалізації авторського задуму, символічний підтекст назви твору; удосконалювати навички аналізу твору малої прозової форми, враховуючи його жанрові та художні особливості, дослідити значення художньої деталі та елементів літературного портрета в характеристиці образів головних героїв.

Обладнання: портрет О. Генрі, слайд-презентація “Новела “Дари волхвів” О. Генрі та її моральні цінності”.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності

Учитель. Любов, взаєморозуміння, самопожертва, бажання робити добрі справи безкорисливо

– основа чистих, щирих людських взаємин. Це стверджує своїми творами О. Генрі, видатний письменник-новеліст XIX – початку XX століття. Ми сміємося й плачемо, читаючи його твори. Проте це тільки реакція на перші враження. Твори О. Генрі дивовижні, адже вони мають глибокий підтекст, який потрібно ще розгадати й зрозуміти.

Своєрідним ключем до розуміння творчості О. Генрі є його новела “Дари волхвів”.

Проблемне питання уроку: “Який дар О. Генрі вважає найважливішим для людини? “

III. Робота над темою уроку.

Знайомство з письменником.

Підручник – С. 205.

Уже понад століття, читаючи твори американського письменника О. Генрі, людство сміється й водночас сумує. До новел митця хочеться повертатися в різні періоди життя. У них ми вчимося милосердя, любові й мудрості.

Справжнє ім’‎я письменника – Уїльям Сідні Портер. Він народився 11 вересня 1862 р. в м. Грінсборо (штат Північна Кароліна, США). Його батька, лікаря за професією, шанували в місті за знання й співчутливе ставлення до хворих. Мати рано померла, залишивши сиротами трьох маленьких синів. Після смерті матері вихованням Уїльяма займалася тітка Евеліна Портер, яка керувала в Грінсборо приватною школою для дівчаток. Саме в школі тітоньки Уїльям прочитав твори В. Скотта, Ч. Діккенса, А. Дюма та В. Гюго, які залишилися його улюбленими книжками на все життя. Згодом хлопець почав працювати в аптеці свого дядька. Коли Уїльямові виповнилося двадцять років, він погодився на пропозицію друга – доктора Джеймса Холла – поїхати до Техасу, де той мав невеличке ранчо. Невдовзі юнак навчився їздити верхи, купив модний ковбойський капелюх і розмовляв іспанською мовою не гірше, аніж місцеві ковбої. Саме тут він написав перші гумористичні оповідання. Пізніше У. Портер оселився в м. Остіні

– столиці Техасу. Він часто змінював професії, шукаючи справу до душі. Одного разу юнак побачив на вечірці красуню Атол Естес Роуч і закохався. Молоді люди обвінчалися. Атол була лагідною, чуйною, турботливою й цілеспрямованою дружиною. Під її впливом Уїльям почав серйозно працювати над оповіданнями й друкувати їх у місцевих газетах. Фінансовий стан молодої родини покращився – У. Портер працював бухгалтером-касиром Остінського національного банку. Проте ревізія в банку обернулася трагедією для молодого подружжя. За порушення у веденні бухгалтерської документації Уїльямі загрожувало ув’‎язнення, і він вирішив утекти спочатку до Нового Орлеану, а потім у Гондурас. Так почалися найважчі часи в його житті. Можливо, Портер якось би влаштувався на півдні Америки, знайшов би згодом прибуткову справу, але змушений був повернутися. Дізнавшись, що дружина помирає, Уїльям, незважаючи на небезпеку, приїхав додому.

Атол померла в нього на руках. Одразу після похорону У. Портера заарештували. Почалися довгі роки ув’‎язнення, які остаточно сформували нового американського письменника – О. Генрі. Саме такий псевдонім узяв собі Уїльям Портер. За три роки, проведених за гратами, він зіткнувся із сотнями людей, які втратили надію на кращу долю. Своїми творами О. Генрі намагався допомогти їм повернути втрачені почуття, подолати темряву, запалював вогник надії. Перше оповідання “Різдвяний подарунок Діка-свистуна” він відправив до журналу, сподіваючись заробити на різдвяний подарунок для дочки Маргарет. І автору пощастило!.. Він отримав гроші, на які купив подарунок для дочки.

Незабаром літературна Америка помітила письменника О. Генрі, навіть не знаючи, хто ховається за псевдонімом. У 1902 р. митця запросили працювати до нью-йоркського журналу. Він переїхав до великого міста, його ім’‎я стало відомим в усій країні. У 1904 р. вийшов роман письменника “Королі і капуста”, у 1906 р. – перша збірка новел “Чотири мільйони”. Пізніше було ще сім збірок, у яких ідеться про героїв, яких доля випробовує різними обставинами, а нерідко кидає на самісіньке дно суспільства. Однак герої О. Генрі не втрачають справжніх почуттів і людяності. Цим вони нам і цікаві.

Перегляд відео “О. Генрі”.

Створення розповіді “Що я дізнався про письменника” (Учні ланцюжком говорять одне речення про письменника, таким чином створюючи оповідання).

IV. Текстуальне дослідження новели “Дари волхвів” О. Генрі.

З’‎ясування первинного рівня сприйняття художнього твору

– Чи всі прочитали новелу “Дари волхвів”? Хто автор перекладу?

– На які думки наштовхнула вас назва твору? Розробки якої теми ви очікували в творі? Чи справдилися ваші сподівання?

– Чим зацікавив вас твір? Про що він?

– Хто із героїв запам’‎ятався найбільше? Чому? Чи є слова, які потребують пояснення?

– Які запитання й думки виникли по закінченні читання?

Перегляд буктрейлера “Дари волхвів”.

З’‎ясування жанрової специфіки твору

– До якого жанру малої прози належить твір? Думку аргументуйте, спираючись на текст.

Новела – від італійського novella – новина – малий прозовий твір з несподіваним фіналом, що має такі характерні ознаки:

1) гострий, напружений сюжет;

2) відсутність великих описів;

3) парадоксальність ситуацій;

4) епізодичність;

5) ліричний підтекст.

Зміст новели – одна незвичайна подія із життя молодої американської сім’‎ї.

– Знайдіть у тексті художню деталь, яка є визначальною щодо жанрової специфіки твору. (“А завтра Різдво”. Перед нами різдвяна новела.)

– Пригадайте, чи вивчали ми раніше твори, що належать до різдвяних оповідань (повістей)? Які жанрові особливості таких творів? (“Різдвяна пісня у прозі” Ч. Діккенса – різдвяна повість; “Ніч перед Різдвом” М. Гоголя – різдвяна повість. Події у такому творі мають щасливу розв’‎язку, що тісно пов’‎язана із суттю й духом Різдва.)

Характеристика образів Делли й Джіма

– Назвіть головних героїв твору. (Делла та Джім.) Яку інформацію про головних героїв автор подає на початку твору?

– Виразно прочитайте початок твору. Знайдіть речення, що є ключовими у розвитку сюжету. (“Один долар вісімдесят сім центів. А завтра – Різдво”.)

– Чому саме ці речення є домінантними? Мотивуйте свій вибір. (Це словесна модель художнього конфлікту твору – конфлікту матеріального і духовного. Перше речення – категорія матеріального (гроші). Друге речення – категорія вічного, духовного (день – час, Різдво).)

– Різдво. Чим особливе це свято, у чому його суть? Чому події в творі відбуваються саме напередодні Різдва? (Різдво – особливе свято, коли люди повинні замислитися над тим, чи сповнене їхнє серце любов’‎ю, такою любов’‎ю, яку приніс на землю Христос. Це свято, сповнене таїни дива, світлої радості, дарує людям віру в себе, в можливість змін на краще як у собі, так і в інших людях та навколишньому світі в цілому.)

– Який настрій був у головної героїні Делли напередодні свята? Визначте причини стану героїні. Як вона почувалася у “війні” за кожен цент? (Розпач, відчай. Вона плакала.)

– Чиїми очима ми спостерігаємо картину за вікном? Який символічний підтекст пейзажу? Яка фраза є ключем у розумінні внутрішнього стану героїні? (“Сірий кіт, сірий паркан, сірий двір”) Чому домінує сірий колір у світосприйнятті молодої жінки? (Світ за вікном читач бачить очима героїні: сірий колір – символ безвиході, безнадії, смутку, її смутку і безнадії.)

– Чому склалася така ситуація? Знайдіть ключові деталі, що розповідають про матеріальний стан родини Джеймса Діллінгема Янга. (“Стара потерта маленька кушетка”; мебльована квартира за 8 доларів на тиждень; скринька, в яку не можна опустити жодного листа; кнопка електричного дзвінка, що не працює; платня Джіма – 20 доларів на тиждень; старе трюмо з вузькими дзеркалами; старенький коричневий жакет і капелюшок Делли; старе пальто героїні; у Джіма не було рукавичок.

Висновок: це було бідне молоде подружжя.)

– Чи вплинув матеріальний стан на стосунки героїв? За допомогою деталей художнього простору підтвердите свою думку. (Бідність не вплинула на кохання молодят. Реальний світ, світ проблем, негараздів, “внизу, у вестибулі” макропростір – це для героїв “чужий світ”, “Свій світ” для героїв, світ щастя, любові, мікропростір – в їхній дешевій квартирці (“піднімався в свою квартиру на верхньому поверсі”).)

– Яка українська приказка спадає на думку, як підтвердження сказаного? (“На сьомому небі від щастя”, “з милим рай і в курені”.)

– Якими матеріальними цінностями володіла родина? Чим пишалися Джім і Делла? (Золотий годинник Джіма, волосся Делли.)

– Яке рішення приймає героїня напередодні Різдва? Чому? Чи було це виважене, обдумане рішення, чи воно виникло зненацька, спонтанно? Як це показано через категорію часу? (“Раптом”, “20 секунд”, “мить”)

– Чи легко їй було зважитися на цей вчинок? Знайдіть деталі, що передають внутрішній стан Делли. Прокоментуйте їх, склавши графічну схему.

– Про що говорить така велика кількість дієслів у короткому фрагменті? (Така велика кількість дієслів у відносно невеликому епізоді говорить про запеклу внутрішню боротьбу серця і розуму героїні. Отже, прийняти рішення Деллі було важко.)

– Як ви гадаєте, чому автор, показуючи боротьбу почуттів Делли, розриває оповідь розповіддю про “скарби” родини, про красу волосся? З якою метою автор згадує про царицю Савську та царя Соломона? (Читач повинен оцінити вчинок Делли, а без авторського пояснення це неможливо. Тим паче, дещо іронічне порівняння єдиних і таких скромних “скарбів” героїв із багатствами біблійних персонажів, навпаки, піднімає їхню значущість в очах читачів. А самі Делла та Джім своєю природністю та відкритістю затьмарюють і царицю Савську, і царя Соломона, адже по-справжньому мудрим є лише той, у кого серце відкрите і до Бога, і до людей, коли живе у ньому не заздрість, а любов.)

– Якою є ціна розкішного волосся Делли в світі комерції? (20 доларів.) Чи можна виміряти його цінність з позицій духовності у зв’‎язку з учинком Делли?

– Чи гнітить героїню факт втрати волосся? З яким настроєм шукає вона подарунок для чоловіка? Виразно прочитайте й прокоментуйте фрагмент пошуку Деллою подарунку для чоловіка. (Вона літає “на рожевих крилах”, героїня щаслива.)

– Який подарунок хоче знайти героїня? Що він мав підкреслити в характері Джіма? (Подарунок повинен мати дві якості: скромність і гідність.)

– Чим керується героїня у своїх вчинках? Як про це говорить автор? Які художні засоби для цього застосовує? (Великодушність, любов.)

– Чому ж тоді, чекаючи на чоловіка, вона знову зблідла?

– Яку звичку мала Делла в важкі хвилини? Про що це свідчить?

– Яким же є той, заради кого Делла пожертвувала найбільшим скарбом – розкішним волоссям? Знайдіть художні деталі, що характеризують героя. (Йому 22 роки, худе обличчя, заклопотане. Бідно одягнений. Працює й утримує сім ‘‎ю; заробітну платню йому урізали з 30 до 20 доларів. Мав золотого годинника. Ніколи не спізнювався.)

– Як автор ставиться до свого героя? (“Бідолаха” – співчуває, симпатизує.)

– Як Джім дивився на свою дружину? Чому саме таке порівняння використав автор?

– Виразно прочитайте діалог між Деллою і Джімом в особах. Дослідіть суть розмови героїв, зверніть увагу на конструкції речень. (Речення за будовою складні, окличні, передають не тільки напругу і складність ситуації, а й силу любові героїв.)

– Знайдіть в епізоді розмови Джіма з Деллою ключові слова, прокоментуйте їх. (Його очі мали “дивний вираз” – розгубленість (“ти обстригла волосся”), “ніхто й ніколи не зможе виміряти мою любов до тебе”, “ніякі нові зачіски не примусять, щоб я розлюбив тебе”.)

– Чому ж тоді Джім поводився так дивно? (Продав годинника, щоб купити дружині набір гребінців.) Чому герой говорить: “Вони занадто гарні, щоб так одразу ними користуватися”? Який підтекст цих слів?

– Якого значення набуває образ смажених котлет? (Повертає героїв у реальність, яка вже є щасливою, що вони разом.)

V. Рефлексія.

Тест.

1. Події у творі відбуваються напередодні:

A. Нового року;

Б. Різдва;

B. Паски.

2. Що вирішила подарувати Делла Джіму?

A. Платиновий ланцюжок;

Б. Краватку;

B. Срібний ланцюжок.

3. Яким був єдиний скарб Делли?

A. Один долар вісімдесят сім центів;

Б. Волосся;

B. Гребінець для волосся.

4. Коли Джім довідався про подарунок Делли?

A. Коли прокинувся вранці;

Б. Опівночі, коли настало Різдво;

B. Коли повернувся з роботи.

VI. Домашня робота.

Дати письмову відповідь на питання “Хто більше щасливий: той, хто дарує чи той, хто приймає подарунок?”


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

Новела як літературний жанр, її характерні ознаки, різновиди. О. Генрі – майстер новели. Моральні цінності в новелі Дари волхвів