НЕЗВИЧАЙНА ДРУЖБА – ЯК HE ЛЮБИТЬ ТОЙ КРАЙ

Матеріал уроку. Григір Тютюнник “Ласочка”.

Мета. Ознайомити з оповіданням про життя тварин; розкрити причинно-наслідкові зв’язки дружніх стосунків людини і звіра; вчити із розумінням ставитися до “братів наших менших”; вдосконалювати уміння швидко орієнтуватися у тексті, ділити його на частини, складати малюнковий план; виховувати спостережливість, чуйність, любов до тварин.

Хід уроку

I. Вдосконалення навичок читання.

1. Гра “Цікаве перетворення”.

– Перетворіть слово сад у лис, змінюючи в кожному слові тільки одну букву.

Сад – лад – лід – ліс – лис.

2. Гра “Який цей предмет?”.

Учитель показує картку зі словом або називає його, а учні вголос називають характерні ознаки того предмета, про який повідомлялося.

Лис – … (Рудий, хитрий, живе в норі, його боїться заєць і т. д.)

Письменник – … (Цікавий, розумний, пише різні твори і т. д.)

– Спробуйте об’єднати ці два слова у речення. (Діти називають свої речення.)

II. Повідомлення теми і мети уроку.

– На сьогоднішньому уроці ми прочитаємо оповідання про лисичку на ім’я Ласочка. А прізвище письменника, який є автором твору, прочитаєте, пройшовши лабіринт.

III. Ознайомлення із життєвим і творчим шляхом Г. Тютюнника.

1. Самостійне читання статті про Г. Тютюнника.

– Прочитайте мовчки текст про письменника. Що ви дізналися про нього?

2. Вибіркове читання за запитаннями.

– Де народився Григір Тютюнник? Яким він був у дитинстві?

– Для кого писав письменник? Які у нього збірки для дітей?

3. Розповідь учителя.

– На 49 років життя доля приготувала Григору багато випробувань, починаючи з раннього дитинства. Голод 33-ого не обминув і Тютюнників – забрав старенького дідуся, а півторарічний хлопчина перестав ходити, говорити, навіть сміятися.

Коли Григору було 6 років, він залишився без батька. Але усе своє життя письменник з теплотою і ніжністю згадував його. Хлопчика забрав до себе жити батьків брат. Під опікою дядька і його дружини почав майбутній письменник свою освіту.

Почалася війна, знову голод. В автобіографії письменник згадував: “Я їв тоді картопляну зав’язь, жолуді, пробував конину”. В одинадцять років хлопчик пішки пішов додому з Донбасу на Полтавщину, у своє село. Добирався два тижні, довелося від голоду навіть просити милостиню. А вдома хату, в якій жили Тютюнники, зруйнувала бомба, і вони опинилися в чужих людей.

Потім було навчання у ремісничому училищі, куди Григір пішов тому, що там давали сяку-таку одежину і 700 г глевкого хліба в день. Цей хліб допоміг вижити їм з мамою у сорок сьомому році. А потім ще й важка хвороба – туберкульоз легенів. Всі ці випробування тягарем лягли на його зболену душу.

Починав писати Григір Михайлович російською мовою, оскільки понад двадцять років перебував у російськомовному середовищі. А коли прочитав словник Грінченка, з українською мовою більше не розлучався.

Майже більше половини написаного Григором Тютюнником – про дітей і для дітей, яких він любив по-особливому. Сьогодні ми прочитаємо одне з його оповідань.

IV. Опрацювання оповідання Г. Тютюнника “Ласочка”.

1. Словникова робота.

Читання колонок слів “луною” за вчителем, а тоді “буксиром” у парі.

Закортіло

Куняв

Вудочці

Пасовисько

Вудити

Засипав

Прокинувся

Ожеледь

Скімлення

Підзолочений

Облизнулося

Рибалити

– Прочитайте спочатку усі іменники, а тоді – прикметники і дієслова.

– Які слова спільнокореневі? А які – синоніми? Що ви можете сказати про слова “прокинувся”, “засипав”?

– Поясніть значення слів “ожеледець” (Тонкий шар льоду на поверхні землі і на деревах) і “скімлення” (Протяжне, жалібне звучання).

– Прочитайте тлумачення слів після оповідання. Яке з них ви почули вперше?

2. Первинне читання тексту (мовчки або напівголосно).

– Про кого цей твір? Хто така Ласочка?

– Де і коли відбуваються події?

– Яку пригоду описує оповідач?

3. Повторне читання тексту вголос “ланцюжком”.

– Подумайте, на які частини можна поділити текст.

4. Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.

– Прочитайте опис ранку. Які фарби і звуки сповіщали про його прихід?

– З ким і як зустрівся Арсен? Як ви думаєте, чому лисеня з’явилося на кручі?

– Прочитайте, яким вперше побачив Арсен лисеня? За що воно сподобалося рибалці? Як про це говориться у тексті?

– Прочитайте слова, які описують зовнішність, рухи, звуки звірятка.

– Чи можна дії лисеняти розцінювати, як його розмову з дідом? Хто цю розмову передав? (Автор.)

– Чому рибалка назвав лисеня Ласочкою? Від якого слова утворилась ця кличка? (Ласочка – від ласувати, тобто їсти щось смачненьке.)

– З чого видно, що Ласочка була розумною, терплячою, спостережливою? Як вона “розмовляла”?

– Знайдіть і прочитайте, чого навчилося лисеня в Арсена. Як Ласочка допомагала рибалити?

– Прочитайте опис зими. Як Арсен упізнав Ласочку в дорослій лисиці?

5. Поділ оповідання на частини, складання плану.

– Знайдіть в оповіданні зачин, основну частину, кінцівку.

– На скільки самостійних частин можна поділити текст?

– Назвемо кожну з частин.

Орієнтовний план

1. Ранок.

2. Незвичайний гість.

3. Друзі-рибалки.

4. Довга зима.

5. Ласоччина сім’я.

– Які частини плану відповідають зачину, основній частині і кінцівці? До якої частини підходить ілюстрація у підручнику?

6. Словесне малювання (робота в групах).

Кожна група придумує ілюстрацію до одного з епізодів твору. Представники груп розповідають, що зобразили б на малюнках, дають їм назви і записують на дошці.

7. Характеристика героїв оповідання.

– Яким ви собі уявляєте рибалку Арсена? Яка в нього зовнішність, характер? Доведіть це словами тексту. (Арсен – це уже старий чоловік, любить рибалити. За характером спостережливий, небагатослівний, терплячий, добрий, веселий, щедрий, турботливий.)

– Подумайте, якою була Ласочка. (Розумною, ненабридливою, скромною, терпеливою, спостережливою, здібною, меткою, доброзичливою.)

8. Розвиток зв’язного мовлення.

– Пофантазуйте, як можна продовжити цю історію.

9. Робота в зошитах (с. 30-31, завд. 1-7).

V. Підсумок уроку.

– Який твір читали? Чому у нього така назва?

– Який цей твір за жанром: оповідання, казка чи науково-популярний твір? Доведіть свою думку.

– Чого навчає нас автор своїм оповіданням?

– Яка головна думка твору?

– Описуючи незвичайну дружбу людини і звіра, автор ніби закликає: шануйте, оберігайте природу, товаришуйте з “братами нашими меншими” і це стане окрасою вашого життя.

УРОК 49. УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)

НЕЗВИЧАЙНА ДРУЖБА – ЯК HE ЛЮБИТЬ ТОЙ КРАЙ