ГРИГІР ТЮТЮННИК. ЛАСОЧКА – РОЗДІЛ ЧЕТВЕРТИЙ. ЯК НЕ ЛЮБИТЬ ТОЙ КРАЙ

Мета: ознайомити учнів з життєвим і творчим шляхом Григора Тютюнника, з його оповіданням “Ласочка”; вдосконалювати навички виразного і свідомого читання, вміння швидко орієнтуватися у тексті, ділити його на частини; розвивати зорову пам’ять, зв’язне мовлення; виховувати спостережливість, чуйність, любов до тварин.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Добрий день! В добрий час!

Рада, діти, бачить вас!

Ви почули всі дзвінок?

Він покликав на урок.

Кожен з вас приготувався –

На перерві постарався.

Зараз сядуть всі дівчатка,

А за ними і хлоп’ятка.

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Артикуляційна гімнастика

– “Парашутик”.

На кінчик носа покласти ватку; широким язичком у формі “чашечки”, притиснутим до верхньої губи, здути ватку з носа вгору.

– “Забити м’яч у ворота”.

“Виштовхнути” широкий язик між губами (немов заганяєш м’яч у ворота); дути із затиснутим між губами язиком (щоки не надувати).

– “Грибочок”.

Посміхнутися, поцокати язиком, ніби їдеш на конячці; присмоктатися широким язиком до піднебіння.

2. Гра “Молока кому?”

Промовля корівка: “Му-у-у!”,

Діти, знаєте, чому

Молочко вам треба пити?

Щоб ніколи не хворіти!

– 3 букв складіть слова – і дізнаєтеся, кого діти пригостили молочком:

Басокакіотчкажїялет

(Собака, кіт, їжачок, теля)

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Робота в групах

Учні в групах діляться враженнями від легенди “Євшан”, що її переповіла українська письменниця Зірка Мензатюк.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Який розділ ми зараз вивчаємо?

– Який із прочитаних творів розділу вам найбільше запам’ятався?

– Сьогодні ми ознайомимося ще з одним твором, у якому розповідається про тісний зв’язок людини з природою.

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Розповідь учителя

– Григір Тютюнник від раннього дитинства зазнав дуже багато випробувань. Під час голодомору 33-го року помер його дідусь, а хлопчикові виповнилося тоді лише 1,5 року, і він перестав ходити, говорити, сміятися.

Коли Григорію виповнилося 6 років, він залишився без батька. Почав жити у сім’ї батькового брата. Потім почалася Велика Вітчизняна війна, голод, поневіряння по чужих хатах. Учився хлопець у ремісничому училищі, голодував. Потім тяжко захворів.

Спочатку писав твори російською мовою, а після того, як прочитав словник Грінченка, почав писати українською. Понад половина творів Г. Тютюнника – для дітей.

2. Гра “Рибки”

Самостійне мовчазне читання учнями статті про Григора Тютюнника

– Де народився Григір Тютюнник?

– Яким він був у дитинстві?

– Для кого він писав твори?

– Як називаються його збірки для дітей?

3. Опрацювання оповідання Григора Тютюнника “Ласочка”

1) Словникова робота.

Читання слів “луною” за вчителем

Рибалити

Куняв

Облизнулося

Ожеледь

Закортіло

Пасовисько

Вудити

Припутень

Дзяволить

Вухами пряде

– Як ви розумієте їх значення?

– Прочитайте тлумачення слів у підручнику після тексту.

– Які з цих слів ви почули вперши?

2) Самостійне мовчазне читання тексту учнями.

3) Фізкультхвилинка.

4) Перевірка первинного сприйняття тексту.

Тестування

1. Біля якого дерева Арсен ловив рибу?

А) Верби;

Б) дуба;

В) липи.

2. На чому рибалив Арсен?

А) На березі;

Б) на човні;

В) на плоту.

3. Кого побачив рибалка?

А) Лисеня;

Б) вепра;

В) стару лисицю.

4. Яку першу рибину “зловила” Ласочка?

А) Карася;

Б) окуня;

В) щуку.

5. Скільки разів Арсен виглядав Ласочку навесні?

А) 2;

Б) 3;

В) 4.

6. З ким прийшла Ласочка?

А) 3 лисеням;

Б) з лисенятами;

В) сама.

Відповіді: 1а; 2б; 3а; 46; 5в; 6а.

5) Читання твору учнями “ланцюжком”.

6) Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання.

– Прочитайте опис ранку.

– Які звуки сповіщали про його прихід?

– З ким зустрівся Арсен?

– Як ви вважаєте, чому лисеня з’явилося на кручі?

– Прочитайте, яким уперше Арсен побачив лисеня.

– Чому воно сподобалося рибалці?

– Як про це говориться у тексті?

– Прочитайте слова, що описують зовнішність, рухи, звуки звірятка:

– Чи можна розцінювати дії лисеняти, як його розмову з дідом?

– Хто цю розмову передав?

– Чому рибалка назвав лисеня Ласочкою?

– Від якого слова утворено це ім’я? (Ласочка – від слова “ласувати”, тобто Їсти щось смачненьке.)

– З чого видно, що Ласочка була розумною, терплячою, спостережливою?

– Знайдіть і прочитайте, чого лисеня навчилося в Арсена.

– Як Ласочка допомагала рибалити?

– Знайдіть і прочитайте опис зими.

– Як Арсен згадував Ласочку?

– Прочитайте, як Арсен збирався навесні на риболовлю.

– Як він чекав зустрічі з Ласочкою?

– Кого він побачив на кручі?

– Які слова свідчать про те, що Арсен зрадів цій зустрічі?

– Хто тепер допомагав йому рибалити?

7) Характеристика дійових осіб.

Інтерактивна гра “Ключове слово”

Для проведення гри клас об’єднують у команди. Кожна команда отримує однакові картки, на яких записано дійову особу твору (ім’я людини, кличка тварини.)

Завдання: дібрати до кожної літери ключового слова риси, характерні для цього героя. Перемагає команда, яка швидше і правильніше виконає завдання.

А

(активний)

Л

(ласкава)

Р

(розумний)

А

(активна)

С

(сердечний)

С

(смілива)

Е

(енергійний)

О

(обачна)

Н

(небагатослівний)

Ч

(чемна)

К

(кмітлива)

А

(артистична)

8) Поділ оповідання на частини та складання плану.

План

1. Ранок.

2. Незвичайний гість.

3. Друзі-рибалки.

4. Довга зима.

5. Нова зустріч з Ласочкою.

9) Робота за ілюстрацією.

– Розгляньте ілюстрацію до цього твору.

– Кого художник зобразив на ілюстрації? Які кольори він використав?

– Який настрій вони створюють? Як передають характер кожного з героїв?

– Яким рядкам твору відповідає малюнок?

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

– Який твір сьогодні читали?

– Чому він так називається?

– Як ви вважаєте, який це твір за жанром?

– Чого навчає нас автор?

– Яка головна думка твору?

– Описуючи незвичайну дружбу людини і звіра, автор закликає: шануйте, оберігайте, товаришуйте з “братами нашими меншими”, і це стане окрасою вашого життя. За ваше добро вам заплатять любов’ю і вірністю. Добро і любов повинні йти із вами поруч протягом усього життя.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Переказувати оповідання (с. 67-70). Придумати кінцівку до нього.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

ГРИГІР ТЮТЮННИК. ЛАСОЧКА – РОЗДІЛ ЧЕТВЕРТИЙ. ЯК НЕ ЛЮБИТЬ ТОЙ КРАЙ