ЯК ГАРНО ЛІТНЬОГО РАНКУ – ЯК HE ЛЮБИТЬ ТОЙ КРАЙ
Матеріал уроку. Марко Вовчок “Літній ранок”.
Мета. Вчити учнів сприймати змальовані словами образи природи рідної землі; продовжити роботи над розвитком мовлення дітей, його образністю, виразністю; розвивати уяву і фантазію школярів.
Обладнання. Фотоілюстрації або малюнки із зображенням літніх краєвидів; картки для контролю техніки читання.
Хід уроку
I. Підготовка до сприймання нового матеріалу.
1. Відгадування загадки.
– Щоб дізнатися, яку наступну сторінку із книги Природи ми прочитаємо, відгадайте загадку.
Зрілі вишні у садку
І сунички у ліску.
Теплі дні, барвисті квіти
Нам дарує щедре… (Літо).
(Леся Вознюк)
– Що таке літо? Після якої пори роки вона наступає?
– Чи подобається вам ця пора року? Чим?
2. Вправи на розвиток читацьких навичок.
А) Вправа на інтонування.
– Прочитайте слова відповідно до розділових знаків.
Літо. Літо! Літо?
– Прочитайте перше речення здивовано, радісно, сумно, із захопленням.
Б) Контроль техніки читання.
Учні отримують картку із надрукованим текстом, який вони мають прочитати за 1 хв.
Слово “літо” звузило своє значення у чотири рази. Спочатку воно означало цілий рік, а тепер лише його четверту частину. Залишки старого значення можна знайти в словах “літопис”, “літочислення”, “літописець”. Значення слова “літо” пояснюється по-різному: литовці вважають, що воно походить від дієслова “лити”, тобто “час дощів”, ірландці пояснюють це слово так – “свято природи”, латинське значення “лєтус” – “прекрасний”.
– Про що дізналися з тексту? Яке походження слова “літо”?
3. Розвиток зв’язного мовлення.
– Здійснимо невелику подорож в літо за допомогою фотоілюстрацій.
– Яку пору року зображено? Які ілюстрації підписали б назвами літніх місяців?
– Які кольори переважають? Який настрій викликають ці малюнки?
– Красою природи можна милуватися не тільки очима. Адже письменники словами розповідають про природу так, що їхні спостереження, думки і почуття стають для нас, читачів, цікавим відкриттями, пробуджують уяву, спонукаючи до роздумів. І сьогодні ми ознайомимося із оповіданням Марка Вовчка “Літній ранок”.
II. Опрацювання оповідання Марка Вовчка “Літній ранок”.
1. Словникова робота.
Гарно буває гори вкриваються
Луки виблискують життєдайного сонця
Пташки випурхують чудові пахощі
Здіймається туман набирає жвавості
– Прочитайте словосполучення “луною”.
– Які слова незрозумілі? (Учитель, за потреби, пояснює слова.)
– Прочитайте кожен вираз на одному диханні.
2. Гра “Два – чотири – усі разом”.
– Ці словосполучення ключові у цьому тексті. Поміркуйте. Які куточки природи описав автор?
3. Читання оповідання вчителем.
– Чи справдилися ваші передбачення? Прогнози якої групи були найвлучнішими?
4. Читання твору учнями мовчки.
– Зверніть увагу, як літнє сонце змінює пейзаж.
5. Вибіркове читання оповідання.
– У якому реченні автор висловлює своє захоплення літнім ранком?
– Що відбувається літнього ранку з луками, пташками?
– Як змінює поява сонця гори?
– Прочитайте речення, які описують дію світла і тепла.
– Прочитайте, що з прочитаного можна побачити, а що – відчути на запах.
6. Вправи на розвиток читацьких навичок.
А) Гра “Хто швидше?”.
– Прочитайте найдовше і найкоротше речення.
– Прочитайте речення, у яких вжиті вирази із словникової роботи.
Б) Гра “Незнайко”.
Гру проводять учні по черзі.
7. Творчі види робіт на основі прочитаного (робота в парі).
А) Робота з виразами. Вжитими в переносному значенні.
Учні знаходять по два вислови, в яких слова вжиті в переносному значенні, і складають з ними речення так, щоб значення змінилося на пряме.
Б) Хвилинка фантазування.
Діти придумують речення, яке можна додати в оповідання.
8. Детальний переказ твору. Гра “Обличчя до обличчя”.
Діти переказують оповідання з опорою на ключові слова у парі один одному.
9. Робота в зошиті (с. 29, завд. 1-2).
III. Підсумок уроку.
– Що нового ви дізналися сьогодні про літо? Що найбільше здивувало?
– А зараз спробуємо скласти вірш про літній ранок.
Учитель читає вірш Надії Красоткіної “Літній ранок”, а діти добирають слова-рими за змістом твору.
Світліє небо. Сонечко встає.
Спросоння ранок зіркою мигає.
А сонечко на землю світло… (Ллє),
І день новий пташина… (Починає).
З трави холодні чисті роси п’є,
І будить світ закличними піснями.
Крильми ранкову прохолоду… (Б’є)
Й літає над пахучими… (Полями).
Тоненький місяць ще блищить здаля,
Легенька хмарка в небі рожевіє.
Плодами стиглими обтяжене… (Гілля),
А між гіллям вітрець тепленький… (Віє).
Пора чудова! Літо надворі!
І різних квітів у саду багато.
Сміється небо ласкою… (Вгорі)
І на душі людини – щастя, … (Свято)…
І хочеться, щоб все цвіло й цвіло,
Щоб мирне небо радістю… (Синіло).
І дні погожі, і довкіл тепло,
І сонечко ще довго Землю… (Гріло).