Я ЛЮБЛЮ, ЯК БУВАЄ ВОСЕНИ ПАХНЕ ЯБЛУКАМИ – ЯК HE ЛЮБИТЬ ТОЙ КРАЙ

Матеріал уроку. Василь Сухомлинський “Восени пахне яблуками”.

Мета. Формувати уміння аналізувати прозові твори; вчити учнів захоплюватися красою природи; розвивати уяву, фантазію, зв’язне мовлення школярів.

Хід уроку

I. Вправи на вдосконалення навичок читання.

1. Вправа, що сприяє формуванню швидкої реакції на слово.

Гра “Хто це? Що це?”.

Учитель називає ряд прикметників, а учні добирають до них іменники.

Жовті, червоні, помаранчеві, золоті, осінні – … (Листочки).

Солодке, соковите, крутобоке, червоне – … (Яблуко).

Білий, холодний, пухнастий, лапатий – … (Сніг).

Фруктовий, зелений, квітучий – … (Сад).

2. Гра “Знайдіть в словах зайві букви”.

Оссінній, яблуука, замовкх, поомітили, земмля, епалло, течие, сонцне, воссени, сьік, цвіркукн, нічийому, йяблука.

– У кожному слові прочитайте зайву букву. Яке слово вийшло? (Сухомлинський.)

II. Повідомлення теми і мети уроку.

– Чи доводилося вам чути це ім’я? Пригадайте, які твори Василя Сухомлинського читали раніше.

– Сьогодні ми спробуємо відчути захоплення письменника красою природи восени.

III. Опрацювання оповідання Василя Сухомлинського “Восени пахне яблуками”.

1. Підготовка до вивчення нового матеріалу.

Словникова робота.

Сік

Тихий

День

Нічному

Небі

Гарячим

Птах

Солодкий

Сонцем

Сполоханий

– Доберіть синоніми до слів “сполоханий”, “тихий” і антоніми до слів “гарячим”, “солодкий”.

2. Читання оповідання мовчки.

– У яку пору року описаний сад?

– Які дерева переважали у саду?

3. Повторне читання твору вголос.

– Який настрій створює описана картина?

4. Аналіз змісту твору. Вибіркове читання.

– У яку пору дня автор описав яблуневий сад?

– Що помітили джмелі? Прочитайте, що вони зробили із яблуком, що лежить на землі.

– Чому замовк цвіркун? Що могло сполохати птаха?

– Чим, на думку автора, пахнуть яблука?

– Прочитайте, що автор побачив у саду, що почув? Які запахи він відчув?

5. Вправи на розвиток швидкості читання, а) Гра “Розвідники”.

– Користуючись текстом, утворіть вирази зі слів словникової роботи.

– Прочитайте речення, у яких вжиті ці словосполучення.

– Скільки разів в оповіданні зустрічаються форми слова “яблука”? (6)

– Які спільнокореневі слова до нього вжив автор? (Яблуневому, яблуні.)

Б) Читання твору, напівприкриваючи текст лінійкою.

6. Творчі види робіт на основі прочитаного (диференційовані завдання для роботи в групах).

Група 1.

Група 2.

Вибрати із твору слова, які можуть

Дібрати свої заголовки

Бути заголовком оповідання.

До оповідання.

Відповіді дітей.

Підготувати детальний

Переказати оповідання так

Переказ оповідання.

Ніби це трапилося з вами.

7. Розвиток зв’язного мовлення. Опис картини К. Білокур “Богданівські яблука”.

– Захопилася красою і щедрістю осінніх дарунків і відома українська художниця Катерина Білокур. Свої почуття вклала у картину “Богданівські яблука”.

– Розгляньте картину. Що зображено на ній? Що зображено у центрі? Які яблука за кольором, формою? На чому лежать яблука? Опишіть цю хустку. Що зображено на задньому плані і служить обрамленням картини?

– Які почуття передала художниця? Які почуття викликала картина у вас?

8. Порівняння оповідання В. Сухомлинського “Восени пахне яблуками” і картини Катерини Білокур.

– Чим схожі між собою ці два твори? Які рядки оповідання могли б дати назву картині?

9. Робота в зошитах (с. 27, завд. 1-3).

IV. Підсумок уроку.

УРОК 42. УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

Я ЛЮБЛЮ, ЯК БУВАЄ ВОСЕНИ ПАХНЕ ЯБЛУКАМИ – ЯК HE ЛЮБИТЬ ТОЙ КРАЙ