Дружба творить справжні чудеса
Матеріал до уроку. Леся Мовчун “Горіхові принцеси”.
Мета. Ознайомити учнів з новим літературним жанром – п’єсою. Вчити характеризувати дійових осіб, відображати події п’єси, користуючись ремарками; розвивати акторські дані учнів, їхні мову та мовлення. Виховувати дружелюбність, кмітливість.
Обладнання. Збірка творів Лесі Мовчун, портрет авторки, таблиці для розпитування, малюнки лорнета, ілюстрації до п’єси-казки.
Хід уроку
І. Організація класу. Мовна розминка.
1. Гра “Утвори за зразком”.
Капуста – капустина;
Квасоля… (Квасолина);
Горох – … (Горошина);
Картопля – … (Картоплина);
Цибуля – … (Цибулина);
Морква… (Морквина).
2. Гра “День і ніч”.
На команду “Ніч!” учні заплющують очі і слухають. Учитель повільно називає звуки. Учні з’єднують їх у слова і на команду “День!” називають утворене слово.
[л’іс], [земл’а], |гор’ішок], [йаблуко], [принц], [фейа].
3. Чистомовка.
Ки-ки-ки – всі ми любимо казки.
Лі-лі-лі – і дорослі і малі.
Ай-ай-ай – пумо, казочки читай!
Жи-жи-жи – про добро всім розкажи.
4. Вправа на вдосконалення техніки читання.
1) Гра “Доповни слова”.
Учитель показує на дошці склад, учні читають і доповнюють його іншими складами.
Пта… | Ра… |
Каз… | Лі… |
Горі… | Обли… |
Промі… | Ба… |
Чарів… |
(Шка, кар, шки, нець, дість, щина, ччя, дьорий, ний.)
2) Розпитування за таблицею складів.
II. Повідомлення теми і мети уроку.
Короткі відомості про автора та п’єсу як літературний жанр.
– Сьогодні на уроці ми познайомимося з новим літературним жанром – п’єсою.
П’єса – це твір, призначений для постановки на сцені. Зміст п’єси передається за допомогою розмов Персонажів – дійових осіб. Примітки автора щодо їхньої поведінки і зовнішності, а також щодо обставин дії подаються в дужках або окремими рядками. Такі примітки називаються Ремарками.
П’єса, у якій багато казкового, називається п’єсою-казкою.
Ось таким і є твір Лесі Мовчун “Горіхові принцеси”.
Леся Мовчун – талановита авторка поезій, п’єс, казок і оповідань для дітей. Маленька Леся дуже рано навчилася читати і писати. Відтоді книжки стали її найбільшим захопленням. Дівчинка любила вірші Стельмаха, Павличка, Воронька, гуморески Глазового та Олійника, українські народні казки та казки народів світу, оповідання Нестайка та Носова.
От і сама стала письменницею для дітей.
III. Робота над п’єсою-казкою “Горіхові принцеси”.
1. Слухання п’єси (уривка). Перевірка первинного сприймання.
– Назвіть дійових осіб п’єси-казки.
– Де розміщено перелік їхніх імен?
– За мотивами якої казки написана ця п’єса-казка?
– Що у ній казкового?
2. Словникова робота.
Казкáр | Печáльна | Джоáн |
Дóнечка | Глибóка | Нікóль |
Ясноóка | Таємнúчо | Джанéт |
В’ється | Облúччям | Корóль |
Рвéться | Непроглядно-густúм | Фéя |
Дружúна | Печéра | Éльфи |
Ввійшлá | Випýрхують | |
Принцéса | Танцюй до знемóги | |
Мáчуха | Хитрéнька | |
Колотнéча | Рум’яним |
Веремíя – метушня.
Лорнéт – окуляри в оправі з ручкою.
3. Повторне читання п’єси-казки окремими учнями. Аналіз змісту.
– Хто захотів послухати казку?
– Хто розказав онукові казку?
– Що сталося в сім’ї Короля?
– Чи полюбила мачуха Джоан?
– Що зробила з дівчинкою зла чарівниця на прохання мачухи?
– Що вирішила зробити Ніколь?
– Що пообіцяли сестри Королю в іншому царстві?
– Які таємниці були у Фей?
– Що вирішили сестри, підслухавши секрети Фей?
– Що саме допомогло вилікувати принца і зняти чари з Джоан?
– Чи сподобалася казка онуку? А вам?
4. Фізкультхвилинка.
Засиділись в гостях у казки.
Встали дружно.
Лінь, як пил, стряхніть із себе,
Присідання зробити треба –
Раз-два-три-чотири-п’ять.
Руки-крила піднялися
Тужно-дружно в небо.
Політали, покружляли,
Дружно сіли – й тихо стало.
5. Читання п’єси-казки в особах.
Дійові особи – учні – звертають увагу на ремарки та інтонацією, жестами і мімікою намагаються передати характер, дії та обставини, описані в п’єсі.
6. Переказування змісту прочитаного близько до тексту.
– Чи хотіли б ви опинитися там, де відбуваються події, описані в п’єсі?
– На чиєму боці були б ви мачухи і злої чаклунки чи сестер Джоан і Ніколь? Чому?
– Що допомогло дівчатам подолати труднощі? (Уміння дружити, кмітливість, любов, доброта, бажання допомогти…)
7. Словесне малювання. Розвиток зв’язного мовлення.
Розкажіть, що б ви зобразили у кадрах діафільму до цієї п’єси.
8. Робота з зошитом (с. 26).
IV. Підсумок уроку.
– Чого вчить нас п’єса-казка?
– Придумайте свій заголовок до п’єси.
– Чому авторка назвала п’єсу “Горіхові принцеси”?