Де сила не візьме, там розум допоможе

Матеріал до уроку. Українська народна казка “Лисиця та рак”.

Мета. Формувати вміння визначати тему та основну думку народної казки. Розвивати вміння характеризувати дійових осіб, переказувати казку близько до тексту, порівнювати народні казки, об’єднані однією темою, удосконалювати читацькі навички. Виховувати шанобливе ставлення один до одного, повагу до слабшого.

Обладнання. Малюнки із зображеннями рака і лисиці (реальних та казкових), картки із буквосполученнями.

Хід уроку

I. Організація класу.

II. Актуалізація опорних знань.

1. Бесіда.

– Над яким розділом ми зараз працюємо?

– Яку казку ви читали на минулому уроці?

– Про кого розповідається у цій казці?

– Доведіть, що твір “їжак та заєць” – це казка про тварин.

2. Мовна розминка.

1) Гра “Впіймай м’яч”.

Учитель вставляє картки з буквосполученнями кл, пр, ск, хв, що позначають збіг приголосних, на місце, яке позначене “м’ячем”. Діти читають склади: відкриті, закриті.

2) Гра “Знайди неньок”.

У таблиці записані однакові слова, а серед них таке, що відрізняється тільки однією літерою. їх показують дітям на кілька секунд. За цей час учні повинні прочитати слова, знайти і назвати зайве слово у кожному стовпчику, тобто “пеньок”.

Рак

Був

Зубами

Ходити

Рак

Був

Супами

Ходити

Мак

Був

Зубами

Родити

Рак

Дув

Зубами

Ходити

3. Відгадування загадок.

У кущах вона ночує

І на зайчика полює.

Вся руденька ця сестричка,

А зовуть її… (Лисичка).

– Що вам відомо про лисицю?

На дні річному проживаю,

Я небезпечні клешні маю,

Довгі вуса, чорні очі,

А вперед іти не хочу! (Рак)

– Що вам відомо про рака?

Рак це тварина, яка живе у річках, ставках. Любить чисту й прозору воду, замулині біля берегів водойми. Рак незвично пересувається з одною місця на інше – “задом наперед”.

III. Опрацювання казки “Лисиця та рак”.

1. Вправа “Передбачення”.

– Прочитайте назву казки. (“Лисиця та рак”)

– Розгорніть підручник і прочитайте перший абзац казки “Лисиця та рак”.

– Як ви гадаєте, що буде далі?

2. Словникова робота.

1) Читання слів, записаних у вигляді “пірамідок”.

Добігає

Клешні

Дожидає

Косовиці

Подивилась

Гостріші

Забарилася

Чимчикує

Здивувалась

Поздоровкався

2) Пояснення значення слів, виразів.

Косовиця – час, коли косять і збирають траву.

Клешні – кінцева частина ноги рака.

Чимчикує швидко йде.

Аж рота роззявила – дуже здивувалася.

3. Читання казки вчителем.

– Чи справдилися ваші припущення?

– Чи знаєте ви українську народну казку, зміст якої схожий на казку “Лисиця та рак”?

4. Самостійне читання казки.

– Назвіть головних героїв казки.

5. Аналіз казки.

– Як поводила себе лисичка?

– Як ви гадаєте, чи провчив рак лисицю?

– Визначте, рак – позитивний чи негативний персонаж.

– Чому рак обдурив лисичку?

– Як закінчується казка?

– Поміркуйте, чому лисичка перестала кепкувати з рака. Визначте основну думку казки.

6. Вибіркове читання.

– Прочитайте, для чого рак гострив клешні.

– Як до цього віднеслася лисичка?

– Що запропонував рак?

– Як рак обхитрив лисичку?

– Чи здивувалася лисиця?

– Прочитайте уривок, де описано дію. що зображена на малюнку (с. 9).

7. Робота з зошитом (с. 5).

8. Характеристика героїв.

(На дошці прикріпити малюнки із зображенням лисички та рака.)

ЛИСИЧКА

РАК

Високомірна

Відповідальний

Зверхня поведінка

Розумний

Здивована

Хитрий

Визнала свою помилку

9. Переказ казки близько до тексту.

10. Читання казки в особах.

– Поділіть ролі.

– Прочитайте казку в особах.

IV. Підсумок уроку.

– Доведіть, що твори “їжак та заєць” і “Лисиця та рак” – це казки про тварин.

– Чим подібні герої казок?

Лисиця та місць

Рак та їжак

Насміхалися, ображали слабшого

Не дозволили принизити власну гідність

– Якими рисами відрізняються герої казок?

Лисиця

Заєць

Ввічливо привіталася, потім почала насміхатися

На добрі слова відповів образливими словами

Пробігла один раз дуже здивувалася; більше не насміхалася

Бігав 99 разів, упав так і не зрозумів нічого

Рак

Їжак

Сам провчив насмішника

Попросив їжачиху допомогти

– Отже, можна зробити такий висновок. В образах лисиці та зайця засуджується зло. яке полягає у вседозволеності: не можна ображати нікого, не слід насміхатися над слабшими.

Рак та їжак маленькі, слабші, але вони не дозволили себе скривдити завдяки своєму розуму.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

Де сила не візьме, там розум допоможе