Опікшись на молоці, води боїшся

Матеріал до уроку. Микола Трублаїні “Омар”.

Мета. Продовжити знайомство учнів із творчістю М. Трублаїні. Викликати інтерес до його творчості; вдосконалювати навички правильного та швидкого читання; розвивати уміння переказувати прочитане; знаходити у тексті ознаки науково-популярного оповідання. Виховувати бажання більше дізнатися про тварин.

Обладнання. Фото омара, краба.

Хід уроку

I. Організація класу. Мовна розминка.

1. Гра “Розпитування”.

– Прочитайте слова на одному диханні.

Весело (Село)

Вужча (Вуж)

Долото (Лото)

Пам’ятати (М’ята)

Виорати (Орати)

– Придивіться уважно до цих слів. У кожному з них заховалися інші слова. Знайдіть їх.

2. Відгадування загадки.

Вчитель читає, учні відгадують.

В морі є великий рак.

Відгадайте, зветься… (Краб).

– Що ви знаєте про цю тварину?

3. Читання тексту з дошки.

– Прочитайте текст, роз’єднуючи слова. З нього ви дізнаєтеся про найбільшого морського рака.

Омаридужедавнітварини. ВонинаселялиокеаниЗемлі15млнроківтому. Правшіілівшііснуютьнстількисередлюдей, айсередтварин. Вомарів правааболіваклешніможутьбутинепомірновеликими. Людидавнодобуваютьомарівзарадисмачногом’яса.

II. Повідомлення теми і мети уроку.

– Сьогодні на уроці ми продовжимо знайомство з творчістю М. Трублаїні і пустунами з пароплава.

III. Опрацювання твору М. Трублаїні “Омар”.

1. Підготовка до вивчення нового матеріалу.

1) Вправа на розширення поля читання.

2) Читання слів, поданих в аналітико-синтетичній формі.

3) Словникова робота.

– Доберіть синоніми до слів зойкнула (Йойкнула), заверещала (Закричала), шматувала (Відривала).

2. Читання оповідання комбінованим способом.

1) Читання вчителем.

Учитель читає до слів “…під тропічним сонцем”.

– Про кою ви дізналися з прочитаної частини твору?

– Як відбулося знайомство Яшки з омаром?

– Що трапилося з омаром пізніше?

2) Читання оповідання учнями до кінця.

– Як мавпочка поводила себе уже з мертвим омаром?

3. Читання оповідання вголос.

– То чому, опікшись на молоці, води боїшся?

4. Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.

– Кого купили матроси?

– Знайдіть і зачитайте опис омара.

– Як Яшка відреагував на покупку?

– Як Омар помстився мавпочці?

– Хто врятував Яшку?

– Що трапилося з омаром від спеки?

– Знайдіть і зачитайте опис мертвого омара.

– Як поводився Яшка біля омара, шо сушився на сонці?

– Прочитайте слова боцмана. Поясніть, як ви їх розумієте.

5. Вправи на розвиток техніки читання.

1) Напівголосне читання.

Гра “Засічка – кидок”.

2) Гра “Хто швидше?”.

Знайдіть у тексті речення, у яких зустрічається слово “омар”.

3) Гра “Розвідники”.

Скільки разів у тексті зустрічається ім’я мавпочки? (3)

4) Гра “Ловись рибко”.

За описом відгадайте героя твору.

“…почав чухатись. Потім нахмурився і ляснув рака лапою”. (Яшка)

“…розмальований синьою, червоною, зеленою фарбами”. (Омар)

“Він розняв ракові клешні”. (Боцман)

6. Завдання у групах.

1 група – Скласти текст-міркування “Чим цікавий омар”.

2 група – Скласти опис тварини.

7. Мовно-логічне завдання.

– Прочитайте частини прислів’їв. Подумайте, як їх з’єднати.

– Яке із цих прислів’їв, на вашу думку, підходить до оповідання?

Не спитавши броду.

А тоді робити.

Спершу треба розсудити,

То би ніжку не зламала.

Якби кізка не скакала.

Не лізь у воду.

8. Робота з зошитом (с. 43).

IV. Підсумок уроку.

– Яку пригоду описав автор?

– Від чого автор намагається застерегти читача?




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Опікшись на молоці, води боїшся