УРОК-ПІДСУМОК

Мета:

– навчальна: систематизувати й узагальнити вивчений протягом семестру навчальний матеріал, який стосується знань про життєвий і творчий шлях письменників, зміст їхніх творів, понять із теорії літератури;

– розвивальна: розвивати культуру зв’язного мовлення, логічне мислення, формувати вміння обстоювати власну думку;

– виховна: виховувати любов до книги, пошану до культури українців, відповідальність за власні успіхи.

Обладнання: підручник, портрети митців, чию творчість вивчали упродовж семестру.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

IV. ПОВТОРЕННЯ

“Розминка”. Теорія літератури

1. Наука про художню літературу. (Літературознавство) 2. Опис зовнішності персонажа. (Портрет) 3. Основне питання, яке висвітлює автор у творі. (Тема) 4. Перенесення рис живої особи на предмет чи явища. (Уособлення, персоніфікація) 5. Змалювання людей в образах тварин, предметів, явищ. (Алегорія) 6. Поетичне перебільшення. (Гіпербола) 7. Питальне речення, яке не вимагає відповіді. (Риторичне питання) 8. Двоскладова стопа з наголосом на першому складі. (Хорей) 9. Різке, глузливе висміювання негативних явищ суспільного життя або рис людського характеру. (Сатира) 10. Невеликий за обсягом сюжетний вірш гумористично-сатиричного змісту. (Співомовка) 11. Твори ХІ-ХІІ ст., хронологічний опис важливих історичних подій. (Літописи) 12. Форма комічного, добродушне висміювання. (Гумор) 13. Ліро – епічний твір, у якому розповідається про події та персонажів героїчного, історичного або фантастичного характеру. (Балада) 14. Центральна думка твору, його сенс. (Ідея) 15. Незвичайна розстановка слів у реченні. (Інверсія) 16. Прихована насмішка. (Іронія) 17. Неримований вірш. (Верлібр, білий)

Кросворд

По горизонталі: 1. Справжнє прізвище Івана Сили. (Фірцак) 2. Головний герой твору Гр. Тютюнника. (Климко) 3. Вірш Т. Шевченка. (“Заповіт”) 4. Прізвище 90-річного героя твору І. Франка. (Беркут) 5. Предмет побутового вжитку, який згадано в пісні А. Малишка, де цей предмет виростає до значення символу. (Рушник) 6. Книга, зміст якої не зрозумів Михайлик, герой твору М. Стельмаха “Гуси-лебеді летять”. (“Космографія”)

По вертикалі: 7. Жанр твору Л. Пономаренко “Гер переможений”. (Новела)

Літературна гра “відгадай твір”

1. Зовуть і скупого щасливим, бо у його багацько грошей; а він неборак, увесь свій вік стереже тих грошей, як Рябко на ланцюгу, ніякої користі з них немає – і голодний, і холодний, ще гірш од якого-небудь бідолахи”. (О. Стороженко, “Скарб”) 2. Минуло півстоліття. За цей час у будинку не тріснула жодна стіна, не струхла підлога. Якось син прибивав поличку до стіни. Дриль шурхнув у якийсь отвір. Там лежала рукавиця, а в ній – фотокартка двох дівчаток у білих сукенках. Дівчатка дивилися на нас і ніби запитували: “Ви не знаєте, де наш тато?” (Л. Пономаренко, “Герпереможений”) 3. І мене в сім’ї великій, В сім’ї вольній, новій, Не забудьте пом’янути Незлим тихим словом (Т. Шевченко, “Заповіт”). 4. Доки будете жити в громадськім порядку, дружно держатися купи, незломно стояти всі за одного, а один за всіх, доти ніяка ворожа сила не побідить вас” (І. Франко, “Захар Беркут”). 5. Це здалося новоспеченому рекордсменові дивним. Та й кортіло розповісти товаришеві про свої успіхи, тому він вирішив солодку парочку наздогнати. Бачачи, що за ними швидко йде здоровань, агент Фікса прийняв єдино правильне рішення: зустріти ворога у всеозброєнні, але з максимально вигідної позиції. Він звернув у найближчий під’їзд і сховався за вхідними дверима, при цьому так стиснувши хлопчині горлянку, що той не міг навіть пискнути (О. Гаврош, “Неймовірні пригоди Івана Сили”).

Літературна гра “Про кого йдеться”

1. Український богатир, боксер, артист цирку, який 1928 року був визнаний найсильнішою людиною у світі. (Іван Сила) 2. Письменник, якого називали “лицарем на білому коні”. (Василь Симоненко) 3. Письменник, якого часто називають українським Каменярем. (Іван Франко) 4. Письменники Харківщини.

Складання сенкану до слова література

Сенкан – неримований вірш, що складається з п’яти рядків, мета якого – спонукати учня до розмірковування над темою.

1-й рядок – одне слово (іменник), у якому розкрита суть теми. 2-й рядок – опис теми, який складається з двох прикметників. 3-й рядок – визначає дію, пов’язану з темою (три дієслова). 4-й рядок – фраза (3-4 слова), яка виражає ставлення до теми, почуття з приводу обговорюваного. 5-й рядок – одне слово, сутність теми, висновок.

Літературна гра “Твір за підказкою”

Методичний коментар. Клас поділяється на команди, які мають відгадати назви творів, спираючись на підказки вчителя. Якщо учні називають твір за першою підказкою, то їхня команда здобуває 5 балів, за другою – 4, за третьою – 4, за четвертою – 2, за останньою – 1.

Твір № 1

1. Дія відбувається в післявоєнний період. 2. Ідеться про батька, якого розлучили з родиною. 3. Дія відбувається на теренах колишнього СРСР. 4. Ідеться про тяжку роботу. 5. Головний герой – полонений німець. (“Гер переможений”)

Твір № 2

1. Цей твір покладено на музику. 2. У творі йдеться про повагу до людей, які передають свої знання наступним поколінням. 3. Головна героїня цього твору втратила двох синів. 4. Це поетичний твір. 5. Головну героїню автор називає “зорею світовою”. (“Вчителька”)

Твір № 3

1. Ім’я головної героїні можна перекласти як “мудрість”. 2. У творі йдеться про нерозділене кохання. 3. У творі переплітаються історії кількох родин. 4. Головна героїня переміщається в часі та просторі. 5. Вона має чарівне намисто (“Русалонька із 7-В, або прокляття роду Кулаківських”).

V. ПІДСУМОК УРОКУ

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Опрацювати список літератури для читання влітку.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

УРОК-ПІДСУМОК