Урок-підсумок. Бесіда про твори, що вивчалися протягом року й викликали найбільше роздумів, суперечок, зацікавлення

Тема. Урок-підсумок. Бесіда про твори, що вивчалися протягом року й викликали найбільше роздумів, суперечок, зацікавлення

Мета: повторити й систематизувати знання з літератури, згадати про письменників і твори, що вивчалися протягом року й викликали найбільше роздумів, суперечок, зацікавлення; розвивати образне та критичне мислення, закріпити вміння висловлювати власні міркування про найулюбленіші твори; виховувати кращі риси характеру, прагнення до самопізнання та самовдосконалення, усвідомлення того, що власна думка й власна позиція – важливі риси характеру особистості.

Теорія літератури: художній образ, художній твір, історичні пісні, думи, філософська лірика, громадянська лірика, інтимна лірика, пейзажна лірика, вільний вірш, драматичний твір, комедія, трагікомедія.

Обладнання: “портретна галерея” письменників, виставка книжок, ілюстративні матеріали.

Тип уроку: повторення та узагальнення вивченого.

Хід уроку

І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

ü Вступне слово вчителя.

Час минув непомітно. Ви стали дорослішими, досвідченішими читачами, поціновувачами художньої літератури; напевне, у вас з’явилися нові улюблені герої, які стали вам за друзів. Сьогодні ми оглянемо пройдений шлях і оцінимо свої здобутки.

II. ОСНОВНИЙ ЗМІСТ УРОКУ

ü Тестування.

1. Установіть відповідність між творами та їхніми авторами.

1 “Давня казка”

А Т. Шевченко

2 “Сто тисяч”

Б О. Довженко

3 “Дорогою ціною”

В М. Коцюбинський

4 “Ніч перед боєм”

Г І. Карпенко-Карий

Д Леся Українка

2. Установіть відповідність між творами та їхніми героями.

1 “Любіть Україну!”

А Настасія

2 “Давня казка”

Б Галя

3 “Сто тисяч”

В Бертольдо

4 “Місце для дракона”

Г Мотря

Д юнак, дівчина

3. Установіть відповідність між героями одного твору.

1 Славко

А Савка

2 Федько

Б Грицько

3 Герасим

В Юлько

4 Соломія

Г Іван

Д Вітька

Відповіді: 1: ІД, 2Г, ЗВ, 4Б; 2: ІД, 2В, ЗГ, 4А; 3: 1В, 2Д, ЗА, 4Г.

ü Вікторина.

1. “Благородним розбійником”, народним месником називають у народній пісні (Устима Кармалюка).

2. Дівчина-легенда, пісні якої допомагали воїнам у захисті рідної землі (Маруся Чурай).

3. Дівчина з думи, яка визволила з неволі сімсот козаків, ризикуючи собою. (Маруся Богуславка.)

4. Письменниця зі знаменитої письменницької родини, яка, сама будучи постійно в скрутному становищі, допомагала іншим та підтримувала. (Леся Українка)

5. Над яким віршем якого письменника відбувся “суд”? (В. Сосюри “Любіть Україну”.)

6. Вірш “Зимовий етюд” належить (В. Підпалому).

7. Хто писав вільним віршем? (В. Голобородько.)

8. Про традиційний чоловічий танець гуцулів та асоціації, із ним пов’язані, писав сучасний письменник (В. Герасим’юк).

9. Янголи – це герої віршів сучасних митців (І. Малковича та Г. Кирпи).

10. Жовтень жовті жолуді несе у вірші (А. Мойсієнка).

11. Темної ночі приходять леви до героїв творів (Г. Кирпи та В. Чемериса).

12. Гроші більше за життя цінує (Герасим Калитка).

ü Робота з таблицею.

УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНИХ ТВОРІВ

Центральні проблеми

Твір, автор

Людина в суспільстві, її знеосібнення

“Білий кінь Шептало” В. Дрозда

Добро і зло, доцільність самопожертви

“Місце для дракона” Ю. Винничука

Воля людини та можливості її здобуття

“Дорогою ціною” М. Коцюбинського

Патріотизм та героїзм при захисті рідної землі

“Ніч перед боем” 0. Довженка

Дорослішання, роль батьків у вихованні дітей

“Шпага Славка Беркути” Н. Бічуї

ü Літературна вікторина.

Упізнайте літературного героя за його портретом.

1. – Хелло! А мене вам зараз представлять!.. Під час перерви вона сідала на учительський стіл, гойдала довгими ногами в строкатих панчохах і страшенно горда з загальної уваги, перелічувала усі свої таланти.

– А тоді, як я знімалась в кіно, режисер сказав, що я обов’язково стану кіноактрисою. (Ділі Теслюк із твору Н. Бічуї “Шпага Славка Беркути”.)

2. На свою біду ти побачив, що в неї гарні очі-оченята, такі жваві, й такі привабливі, і такі бездонні, що прямо диво дивне, як ти міг раніше на них дивитися і не бачити їх?.. Як ти міг раніше не бачити, що в неї тоненька шия…, важкі коси й довгі, примхливо вигнуті брови, тоненька, немов вирізьблена, фігурка й чарівна посмішка, що вона вся струнка, весела й швидка, як вогонь на сухій соломі? (Галя Козачок із твору В. Чемериса “Вітька + Галя, або Повість про перше кохання”.)

3. Ну як я можу допомогти цьому чоловікові? Ціною власного життя?.. А, зрештою, що мені чужі клопоти?.. Патріотичні почуття… що він мав на увазі? Яке я маю відношення до Люботина? Князь, звичайно, славний чоловік, але вмирати лише через нього якось не хочеться… От заради мого вчителя я б… І на муки… не те що… (Дракон Грицько з твору Ю. Винничука “Місце для дракона”.)

ü Завдання аналітичного характеру.

Назвіть образи героїв вивчених творів, які вам здаються суперечливими та неоднозначними, обгрунтуйте свою думку (Маруся Богуславка, Устим Кармалюк, Богдан Хмельницький, Герасим Калитка, Юлько Ващук, кінь Шептало, пан Лаврін, Грицько Причепа та ін.).

III. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Повторити теорію літератури, підготувати свої кращі роботи.

IV. ПІДСУМОК УРОКУ

ü Інтерактивна вправа “Мікрофон”.

– Не можна осягнути неосяжного, але дещо…




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

Урок-підсумок. Бесіда про твори, що вивчалися протягом року й викликали найбільше роздумів, суперечок, зацікавлення