Леся Воронина – сучасна письменниця, авторка багатьох книг для дітей. Таємне Товариство Боягузів, або Засіб від переляку № 9 – фантастична, романтична, багатоепізодна повість про виховання гідності та мужності – Урок 2
Мета: розкрити поняття про фантастичну, романтичну, багатоепізодну повість; розвивати навички виразного читання, переказування твору, вільного висловлення думки; формувати вміння простежувати сюжет епічного твору; виховувати активну життєву позицію, наполегливість у досягненні поставленої мети.
Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.
Засоби навчання: підручник, портрет письменниці, плакат з прислів’ями, приказками до теми, ілюстрації до твору, сигнальні картки червоного і зеленого кольорів.
ТЛ: сюжет.
Епіграф до уроку:
Боягуз, котрий переміг страх, – найсильніша людина.
Леся Воронина
Перебіг уроку
І. Організаційний етап.
Підготовка до сприйняття матеріалу.
Аутотренінг.
Сядьте обличчям один до одного, візьміться за руки, заплющте очі та промовляйте: “Я розумний… Я щасливий… Я впевнений у собі, бо живу заради добра на землі…” Розплющте очі й подаруйте одні одним усмішку!
II. Актуалізація і корекція опорних знань учнів.
Перевірка домашнього завдання.
Бесіда за прочитаними вдома розділами твору.
– З якими вигаданими персонажами познайомився Клим?
– Де відбувся бенкет космічних прибульців?
– Як змінився Клим і які випробування довелось йому пережити?
Виразне читання епізодів 6-12 розділів повісті).
Гра “Кого або який епізод твору зображено?” (за ілюстраціями учнів до прочитаних удома розділів повісті).
Робота з прислів’ями та приказками.
– Як ви розумієте подані прислів’я?
1. Хто боїться – той не рушить, хто відважить – той воза підважить.
2. Для миші й кішка – звір.
3. У страху очі великі.
4. З переляку душа в п’ятки втекла.
– Який зв’язок мають ці прислів’я з епіграфом до уроку?
– Які прислів’я та приказки про страх ви знаєте?
Учні зачитують дібрані вдома прислів’я та приказки.
Практичне завдання.
– Доведіть, що твір “Таємне Товариство Боягузів, або Засіб від переляку № 9” – повість.
Складання “Доміно”.
– Розташуйте в правильній послідовності події 6-12 розділів повісті.
■ Зустріч із Баксом (3).
■ Бенкет космічних прибульців (5).
■ Проникнення в банк (2).
■ Потаємний вхід у кабінеті директора банку (4).
■ Зустріч Климка і велетенської синьої ропухи на будмайданчику (8).
■ Повернення з лігва блакитних жаб (6).
■ Паганіні стає Маком Норрісом (7).
■ Напад на банкіра (1).
III. Повідомлення теми, цілей і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Слово вчителя.
Сьогодні на уроці ми продовжимо працювати над твором Лесі Ворониної “Таємне Товариство Боягузів, або Засіб від переляку № 9”; розкриємо поняття “фантастична, романтична, багатоепізодна повість”; довідаємося, чи став Клим справжнім героєм. Адже за один день неймовірних пригод у товаристві боягузів хлопець дуже змінився: він сам себе не впізнає, бо коли ти можеш посміятися з найстрашнішого ворога, то той уже не зуміє тебе злякати. Пригоди тривають. Отож вперед – назустріч новим враженням.
IV. Вивчення нового матеріалу.
Виразне читання за ролями уривків 13-20 розділів повісті.
Словникова робота.
Папірус – трав’яниста рослина; у єгиптян та інших стародавніх народів – матеріал для письма з цієї рослини; старовинний рукопис на такому матеріалі.
Єгипетські піраміди – кам’яні гробниці правителів; архітектурна пам’ятка Стародавнього Єгипту.
Конкурс “Найкращий оповідач”.
Учні переказують епізоди, що найбільше сподобалися.
Гра “Найуважніший читач”.
■ Головний герой повісті… (Клим).
■ Прізвисько Сашка Смика… (Кактус).
■ Бабусю Клима звали… (Соломія).
■ Вона працювала… (У банку).
■ Скорочена назва організації, до якої потрапив Клим… (ТТБ).
■ Кличка собаки, котрий охороняв банк… (Бакс).
■ Бабуся Соломія працювала… (Прибиральницею).
■ Однак вона була… (Вченим).
■ Бабуся винайшла… (Машину часу).
■ Батьки Клима працювали в… (Єгипті).
■ 3 космосу прибули… (Жаби).
■ Вони любили ласувати… (Комахами).
Фізкультхвилинка.
Літературна гра “Так/Ні”.
За допомогою сигнальних карток учні реагують на те, що читає вчитель: зелений колір – “так”, червоний – “ні”.
■ Коли Климко повертався з будмайданчика, його вразили люди, які мали дивний вигляд: вони рухалися, ніби у сповільненій зйомці. (Так)
■ Головний герой проживав із сестрою. (Ні)
■ До бою із прибульцями хлопчик став через небезпеку, яка загрожувала його бабусі. (Так)
■ Климко дістав допомогу з неба від прибульців. (Ні)
■ Бабуся хлопчика винайшла протиотруту від вірусу страху. (Так)
■ Климко дістає завдання – потоваришувати із синьою ропухою. (Ні)
■ 3 екрана старої скрині головний герой отримав інформацію про машину часу. (Так)
Робота з підручником.
Теоретичний практикум.
Учні колективно опрацьовують відповідний теоретичний матеріал підручника, визначення поняття “сюжет” записують у зошит.
Матеріал для вчителя.
Відповідно до задуму автора, події в художньому прозовому творі викладено в певній послідовності з таким розрахунком, щоб якнайповніше розкрити характери героїв, ставлення письменника до зображуваного.
Сюжет – послідовність подій, яка становить зміст художнього твору.
Частини сюжету:
■ Експозиція – письменник розповідає про час і місце дії, знайомить з героями;
■ Зав’язка – подія, від якої починається історія героїв твору;
■ Розвиток дії;
■ Кульмінація – найнапруженіший момент у житті героїв;
■ Розв’язка – автор повідомляє, чим закінчується історія.
V. Самостійне застосування учнями знань.
Колективне визначення композиційних елементів прочитаних розділів повісті.
– Визначте кілька важливих епізодів у творі.
– Який з них ви вважаєте найнапруженішим?
Словникова робота.
Пригодницький твір – це твір, у якому зображено несподівані події, пригоди, що трапляються з героями під час подорожі, мандрівки і часто пов’язані з ризиком.
Фантастичний твір – це твір, сюжет якого грунтується на фантастиці, тобто уявний світ не відповідає реальному.
Багатоепізодний твір – це твір, у якому кожний новий розділ має свій сюжет.
Романтичний твір – це твір, у якому відбувається “втеча” героя від довколишньої дійсності в ідеалізоване минуле або у вимріяне майбутнє чи фантастику.
Проблемно-пошукове завдання.
– Користуючись словничком термінів, доведіть, що “Таємне Товариство Боягузів, або Засіб від переляку № 9” – фантастично-романтична, багатоепізодна, пригодницька повість.
VI. Підсумки. Рефлексія. Оцінювання.
Інтерактивна вправа “Незакінчене речення”.
– Щоб бути безстрашним, потрібно…
VII. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.
– Обов’язкове: прочитати 21-36 розділи повісті, вміти переказувати зміст, визначити елементи сюжету; виписати цитати до характеристики образів Клима, бабусі, батьків.
– За бажанням: скласти зв’язну розповідь про стосунки в родині Климка Джури.