СВІТ ДИТИНСТВА У ТВОРАХ ВСЕВОЛОДА НЕСТАЙКА
Мета: поглибити знання учнів про прекрасний світ дитинства у творах Всеволода Нестайка; розширити знання учнів про життя та творчість українського письменника; зацікавити творчістю письменника; розвивати навички виразного читання, коментування його; формувати вміння аналізувати поведінку героїв, їхні вчинки, вміння доводити свою думку; виховувати позитивні риси характеру, активну життєву позицію, оптимістичний світогляд.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитись, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно й плідно працювати.
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
1. Хорове читання вірша (запис на дошці)
Книги ти читай завжди –
В час удачі, в час біди.
Книги ти читай завжди,
І відступлять холоди.
Оживуть герої всі,
Книги ти читай завжди!
Хоч невдачі є у нас на путі,
Але книга нас не зрадить в житті.
Лиш надію золоту не втрачай –
Книгу мудру прочитай,
Книжку прочитай!
– До чого закликає вірш?
– Назвіть ваші найулюбленіші книжки.
– Назвіть найулюбленіших авторів.
2. Гра “Віднови слова” (запис на дошці)
Вс..в..л..д Н..ст..йк..
(Всеволод Нестайко)
– Прочитайте тему уроку.
3. Робота за картками. Читання тексту
ПРО ТЕ, ЧОМУ СТАВ ПИСЬМЕННИКОМ
Коли я став по-справжньому дорослим, мені страшенно захотілося повернутись назад у дитинство – догратися, досміятися, добешкетувати… Вихід був один – стати дитячим письменником. Так я й зробив. І, пам’ятаючи своє невеселе дитинство, я намагався писати якомога веселіше.
Всеволод Нестайко
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
– На сьогоднішньому уроці ми поринемо у незвичайний, таємничий світ дитинства, сповнений приємних несподіванок. І ви самі в цьому сьогодні ще раз переконаєтесь, ознайомившись з напрочуд цікавими творами українського письменника Всеволода Нестайка.
IV. СПРИЙМАННЯ Й ЗАСВОЄННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота з виставкою книжок
– Хто представив ці книжки на виставку?
– Доведіть, що ви не помилилися. На які ознаки ви орієнтувалися, обираючи саме цю книжку автора, а не іншу? Давайте разом з’ясуємо ці ознаки. Перш за все, твори якого автора ми сьогодні розглядаємо? (Всеволода Нестайка)
– Твори якого жанру ми добирали до уроку? (Оповідання)
– Які за настроєм мають бути ці твори? (Веселі, жартівливі)
Учні почергово коментують свій вибір та обов’язково вказують на твір, що читали.
– Які з книжок Всеволода Нестайка ви читали раніше?
2. Технологія “Мікрофон”. Біографічна довідка
Народився Всеволод Нестайко 30 січня 1930 р. в м. Бердичів на Житомирщині в сім’ї службовця.
Про своє дитинство письменник розповідає: “…Я чомусь згадую самотність. Так уже склалося. Тата я свого не пам’ятаю. Скільки не напружую пам’ять – згадую лише цукерки, якими він мене частував у той вечір, коли прощався з нами… Згодом виявилося, що поїхав назавжди. Він загинув у 1934 р. за кордоном, виконуючи службове завдання”.
Рятуючись від голоду, у 1933 р. мама, вчителька за професією, з двома дітьми переїхала до Києва і почала працювати у школі.
Саме із цих років Всеволоду запам’яталася самотність: хворобливого хлопчика (“мабуть, немає такої дитячої хвороби, окрім рахіту, якою б я не хворів у дитинстві”) мама зачиняла вдома, а сама бігла на роботу.
Пізнав хлопчик і страхіття війни, окупації, два довгих роки поневірянь, голоду, страху облав і неволі.
Після війни закінчив школу зі срібною медаллю, лише з однією четвіркою із фізики.
З 1947 р. Нестайко навчався на філологічному факультеті Київського університету.
Після його закінчення почав працювати у дитячому видавництві “Веселка”.
Перше оповідання для дітей вийшло в світ у 1954 р. у журналі “Барвінок”, а перша збірка “Шурка і Шурко” – у 1956 р.
За повість-казку “Незвичайні пригоди у лісовій школі” письменник удостоєний літературної премії імені Лесі Українки 1982 р.
Кінофільм, створений за повістю “Тореадори з Васюківки”, здобув гран-прі на Міжнародному кінофестивалі в Мюнхені в 1968 р.
1979 р. книжка “Тореадори з Васюківки” внесена до Особливого Почесного списку Г. К. Андерсена як один із видатних творів сучасної дитячої літератури.
Твори В. Нестайка перекладені двадцятьма мовами світу.
3. Фізкультхвилинка для очей
Розплющеними очима повільно, у такт диханню, плавно малювати очима “вісімку” в просторі: по горизонталі, по вертикалі, по діагоналі. Повторити 5-7 разів у кожному напрямі.
4. Гра “Чи уважний ти читач?” (за творами В. Нестайка “Ябеда” – текст див. на сайті kraj. at. ua; “Пригода в кукурудзі” – текст див. на сайті mreadz. com)
Тестування
1. Яке справжнє ім’я Яви?
А) Іван; б) Володимир; в) Яків.
2. На честь кого польове озеро назвали Реньовим?
А) На честь Яви; б) на честь батька; в) на честь діда.
3. Куди пішли хлопці після школи?
А) До поля пшениці; в) до поля буряків.
Б) до поля кукурудзи;
4. Про що найбільше мріяв Валько?
А) Покататися на трамваї; в) похвалитися перед хлопцями.
Б) поїхати з дядьком на полювання;
5. У кого Валько жбурнув камінь?
А) У кота; б) у горобця; в) у пса.
6. Від кого мама дізналася про те, що Валько розбив Валько?
А) Від Толика; б) від Лялі; в) від дядька Володі.
Відповіді: 1а; 2в; 3б; 46; 5а; 6б.
5. Бесіда за змістом збірки “П’ятірка з хвостиком” (К.: Веселка, 1985)
– Про кого з учнів В. Нестайко пише: “Обидва вони маленькі, кругловиді, клаповухі і кирпаті”? Як ви розцінюєте їх вигадки?
– Яким чином Шурик Бабенко завоював авторитет у товаришів по класу?
– Чому Макароніна вважала, що дівчинкою вона народилася випадково?
– Хто з двох подруг – Ляля Іванова чи Туся Мороз – вам більше подобаються і чому? Як учні провчили Лялю?
– Чи дійсно таким поганим, як уважали учні, був Тимко Довганюк на прізвисько Рудий?
– “Попросим, друзі, ми Фігуру зібрать за всіх макулатуру? Стоїть Фігура, як скульптура,- не хлопець, а карикатура!”. Про кого склали ці вірші учні 4-Б класу? Який героїчний учинок здійснив цей учень?
– Яким чином Льоня Монь почав поважати дівчаток?
– “Ваша “Одиниця з обманом” учила нас чесності і правдивості”. Як ви розумієте ці слова та кому вони були адресовані?
– Як ви оцінюєте вчинок дівчаток Аллочки Граціанської і Люби Миркотан? Як ви вважаєте, гарна зовнішність відповідає гарним учинкам?
– За що Петрик Цибуля одержав п’ятірку з “хвостиком”?
– Коли Оля Татарчук завоювала визнання класу?
– Чому Дениско Чорногуз вирішив стати десантником?
– Як Валя Титаренко перестав бути боягузом?
– Чи справді Антоша Дудкін був тихонею?
– Хто промовляє ці слова: “Носить же музикант свою скрипку або віолончель з собою. А для справжньої робочої людини інструмент все одно, що для музиканта скрипка”?
– Як розкрились таємниці 4-А класу? Хто ставив п’ятірки з “хвостиком” і за що?
6. Бліцопитування “Чи уважно ти читав?” (за твором Всеволода Нестайка “Дивовижні пригоди в лісовій школі” – К: Веселка, 1980)
– Прізвище лісової кізки Зіни… (Бебешко).
– Бурмило Михайлович Ведмідь у школі… (директор).
– Лісова географія, або… (лісографія).
– Учитель лісознавства… Патрикіївна. (Лисавета)
– Класний керівник… Ягуарівна. (Пантера)
V. ЗАКРІПЛЕННЯ Й ОСМИСЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Перегляд та коментування епізодів з фільму “Тореадори з Васюківки”
2. Технологія “Мікрофон”
– Мене приваблюють твори Всеволода Нестайка тим, що…
Цікаво знати, що…
Указом Президента України від 20.01.2010 р. Всеволод Нестайко нагороджений Орденом Ярослава Мудрого V ступеня.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Гра “Закінчи речення”
– Сьогодні я навчився…
– Я дізнався…
– Найбільше мені запам’яталося…