Лісові розмови

Матеріал до уроку. Юрій Старостин ко “І трапиться ж таке…”.

Мета. Формувати вміння сприймати зміст твору, визначати його головну думку; вчити правильно оцінювати вчинки дійових осіб; розвивати мову і мовлення школярів. Виховувати любов до природи.

Обладнання. Таблиця складів для розпитування, картки-“блискав ки” зі словами, предметні малюнки, картки дія розширення поля читання.

Хід уроку

І. Організація класу. Мовна розминка.

1. Фонетична зарядка.

– Тигреня мале ричить: р-р-р-р!

Яку букву воно вчить?

– Мишеня мале пищить? Як? (Пі-пі)

– А зозуля як кус? (Ку-ку!)

– Півник голос подає! (Ку-ку-рі-ку!)

– Гуси на ставку гелгочуть! (Га-га-га)

– А сороки як скрекочуть? (Скре-ке-ке)

– Ведмежа ричить. (Р-р-р)

– Хто на лузі мукає? (Му-му)

– Соловейко у садку. (Тьох-тьох)

– В квітці джміль. (Жу-жу)

2. Мовна загадка.

– Чого нема у воді, а є в морі, річці, озері? (Звук [р].)

3. Скоромовка.

Учні вчаться вимовляти скоромовку з різною інтонацією: здивовано, радісно, сумно, спокійно.

Лісом ведмежа гуляє, свій барліг давно шукає.

4. Розчитування.

1) За таблицею складів.

– Рядок з “ер”, з голосними [і, у, е], утворити відкриті і закриті склади.

2) Вправа на розширення поля читання.

Робота на картках у парах. Діти читають слова, дивлячись на крапку, і намагаються побачити букви, які поруч з нею.

II. Повідомлення теми і мети уроку.

– Сьогодні на уроці ми продовжимо спостерігати за пригодами Мишка у лісі, адже автор оповідання, Юрій Старостенко, дуже любив природу і всі свої спостереження описував у творах для дітей.

– Прочитайте назву оповідання.

– Як ви думаєте, що ж трапилося з Мишком?

III. Опрацювання оповідання “І граниться ж таке…”.

1. Слухання оповідання.

– Чи правильне припущення ви зробили?

– Які ще є дійові особи в оповіданні?

2. Словникова робота.

Читання колонок слів з дошки.

Купáлися

Сíрі

За лíсом

Погрóжували

Холóдним

Як війнé

Гукáли

Гавкýчий

Ні стéжки

Лáсýє

Головнúй

Ні дорíжки

Дивíться

Мóкрими

На ньóго

Пообскýбував

Однáково

За мнóю

Тремтúть

Клюк-клюк

На гніздó

Віддячить

Гав! гав!

3. Повторне читання оповідання вголос “ланцюжком”.

– Поміркуйте, чим оповідання Ю. Старостенка подібне до казки.

– А чим відрізняється від неї?

4. Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання.

– Яка пригода трапилася з Мишком?

– Хто йому допоміг?

– Визначте тему оповідання.

– Прочитайте рядки, де ведмідь злякався.

– Що відповів головний снігур? Прочитайте.

– А як вчинила сорока?

– Знайдіть у тексті слова, що наслідують звуки природи.

– З кою метою автор їх використав?

– Що розповів письменник про клопоти ведмедя?

5. Читання оповідання в особах.

– Які почуття викликає у вас розгубленість і страх Мишка?

– Чому автор його лагідно називає Мишком?

6. Фізкультхвилинка.

Діти виконують рухи під пісню.

По галявці лісовій, як мороз був міцний,

Йшов ведмідь в затишок свій

В теплій шубі хутряній…

7. Переказ оповідання за малюнком у підручнику (с. 133), опираючись на слова з дошки зі словникової роботи.

8. Визначення головної думки оповідання.

– Що автор хотів нам сказати цим оповіданням?

– Чи просили ви колись про допомогу?

– Чи траплялось так, що вам відмовляли?

– Що ви відчували?

– Що ви зрозуміли, прочитавши оповідання?

– Чим же Мишко навесні зможе віддячити сороці?

9. Складання оповідання “Зустріч Мишка із сорокою навесні”.

10. Робота з зошитом (с. 40).

IV. Підсумок уроку.

– Утворіть прислів’я. Запам’ятайте його і використовуйте у своєму житті.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

Лісові розмови