Музика природи – ПРИЙДИ, ВЕСНО, З РАДІСТЮ

Матеріал уроку. Андрій М’ястківський “Розмова з одудом”. Леся Українка “Уже весняне сонце припікає”.

Мета. Вчити дітей правильно і виразно читати поетичні твори, зв’язно висловлювати свої думки; збагачувати словниковий запас учнів, виховувати спостережливість, розвивати уяву, любов до природи.

Обладнання. Картки для розширення кута зору, таблиця складів (додаток 1).

Хід уроку

І. Вправи на розвиток читацьких навичок.

1. Гра “Яке слово заблукало?”

Діти слухають “ланцюжок слів”, знаходять “зайве” і пояснюють свій вибір.

Вовчище, вітрище, морозище, зайчик. (Зайчик.)

Жаль, жалісливий, жабка, пожаліти. (Жабка.)

Горобчик, орел, мишка, синичка. (Мишка.)

– Пригадайте, як цих тварин називають у казках. (Зайчик-побігайчик, Жабка-скрекотушка, Мишка-шкряботушка.) Поясніть, чому їх так назвали.

2. Розчитування.

За таблицею складів (додаток 1).

– Як Зайчик-побігайчик, “пострибайте” – почитайте рядки 13-14 за зразком: За-аз, зо-оз І т. д.

– Ніби Жабка-скрекотушка, “поквакайте” – почитайте рядок 15, а назад поверніться по 16.

3. Вправа на розширення кута зору.

Діти читають вірш з картки, але відсовують половинки на максимальну відстань.

– А Мишка-шкряботушка розгризла аркуш з віршем. Прочитайте його, розсунувши половинки на найбільш можливу віддаль.

Попід садом

По калюжі

Йде гусак сер

Йозний дуже.

Льоп-люп-

Ляп

В гусака

З-під лап.

При такому

Ляпі-льопі

Лапи не

Болять.

– Прочитайте вірш ще раз, вслухаючись у звучання слів. Якими звуками наповнив поет Микола Вінграновський описану картину?

– Який художній прийом використав у вірші поет? (Звукопис.) Пригадайте, які ви ще знаєте вірші із звукописом.

II. Повідомлення теми і мети уроку.

– Сьогодні на уроці ви ознайомитесь із віршами Андрія М’ястківського та Лесі Українки, у яких автори теж використали звукопис (звуконаслідування).

III. Опрацювання вірша Андрія М’ястківського “Розмова з одудом”.

1. Слухання вірша, який читає вчитель.

– Між ким, на вашу думку, відбувається розмова?

2. Читання вірша учнями (мовчки). Відповіді на запитання.

– Де могли зустрітися ці незвичайні співрозмовники?

– Що цікавило людину? Прочитайте.

– Які звуконаслідувальні слова використав автор у вірші?

3. Вправи на розвиток швидкості читання,

А) Гра “Знайдіть рими, доберіть свої”.

Б) Читання в особах (робота в парі).

4. Виразне читання вірша. Конкурс на краще виконання віршованого діалогу.

5. Хвилинка творчості (робота в групах).

Діти складають ще по одній строфі вірша (за аналогією до авторського тексту).

IV. Опрацювання вірша Лесі Українки “Уже весняне сонце припікає”.

1. Словникова робота.

Читання “пірамідок” слів з дошки.

Сон

Уже

Трава

Плесо

Весняне

Зозулька

Черевички

Пушинками

Перецвітати

Обмірятиме

2. Хвилинка фантазування.

– Перегляньте ще раз слова із словникової роботи. Про що і про кого може йтися у вірші?

3. Читання вірша учнями (мовчки).

– Про яку весняну пору мовиться у вірші?

– Яке із ваших передбачень було правильним?

4. Повторне читання вірша вголос “ланцюжком”.

– Яке слово у вірші вживається кілька разів? Чому?

5. Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.

-Доведіть словами вірша, що поетеса описала кінець весни.

– Що сказано про зозульку? Як вона буде відміряти людям літа?

– Які гості прилетіли з вирію?

– З чим автор порівнює каченят?

– Що із прочитаного ви могли б почути, а що – побачити?

6. Вправи на розвиток швидкості читання.

А) Читання вірша, прикриваючи рядок лінійкою.

Б) Гра “Хто швидше?”

– Знайдіть і прочитайте рядки вірша, в яких зустрічаються слова із “пірамідок” (словникова робота).

7. Виразне читання вірша.

А) Самостійне перечитування вірша з метою підготовки до виразного читання.

Б) Робота із віршем за допомогою пам’ятки “Щоб прочитати виразно” (с. 138).

В) Виразне читання вірша вголос.

8. Робота в зошиті (с. 62).

V. Підсумок уроку.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

Музика природи – ПРИЙДИ, ВЕСНО, З РАДІСТЮ