Контрольна робота за темами “Вступ”, “Переклад та оригінал”, “Билини і балади” – БИЛИНИ ТА БАЛАДИ
Тема. Контрольна робота за темами “Вступ”, “Переклад та оригінал”, “Билини і балади”
Мета: навчальна: закріпити знання учнів; виявити рівень знань, умінь та навичок для контролю й корекції; розвивальна: розвивати пам’ять, образне й логічне мислення, вміння відповідати на запитання, складати зв’язні висловлювання, твори із власними судженнями; виховна: виховувати на матеріалі фольклору та літератури повагу до загальнолюдських цінностей.
Обладнання: тестові завдання.
Теорія літератури: оригінал, переклад, переспів, билина, балада, гіпербола, символ.
Тип уроку: урок контролю і корекції знань, умінь та навичок.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку
Звернення вчителя до учнів
– Билини й балади, із якими ми ознайомилися, створені дуже давно. Але їхні ідеї на диво сучасні, а художня форма – досконала. Це колективна мудрість народу та його письменників Про це ви й викладете свої міркування на контрольній роботі.
ІІІ. Контроль і корекція знань, умінь та навичок
1. Пояснення вимог до виконання тестових завдань
2. Виконання контрольної роботи (виконуються всі завдання)
Варіант І
Початковий та середній рівні (по 1 балу за кожну правильну відповідь)
1. Ілля Муромець приїхав до Києва з головною метою:
А) служити великому князю Володимиру;
Б) служити своїй прекрасній дамі;
В) захищати рідну землю й віру;
Г) похизуватися своєю силою, здобути багатство
2. Король Лір з фольклорної балади є образом:
А) вічним; б) традиційним;
В) символічним; г) фантастичним
3. Хто така Кунігунда в баладі Ф. Шиллера “Рукавичка”?
А) Дочка короля;
Б) красива дівчина-селянка, у яку був закоханий лицар;
В) дама серця лицаря;
Г) ворожка
4. Образами-символами у баладі А. Міцкевича “Світязь” є:
А) білі лілії, вода; б) рукавичка, вересовий напій;
В) золота стріла, ріжок; г) гусла, ліра
5. Чому старий пікт із “Балади про вересовий напій” не відкрив королю секрет вересового напою?
А) Просто не знав або забув його; б) хотів дорого продати іншому королю;
В) вважав це зрадою свого народу; г) посоромився сина
Ключ: 1 – в); 2 – а); 3 – в); 4 – а); 5 – в).
6. Продовжте речення.
“Символ – це…”
Достатній рівень (2 бали)
7. Розкажіть про основні цикли билин і стисло охарактеризуйте їх.
Високий рівень (4 бали)
8. Виконайте одне із завдань.
А) Напишіть твір “Образ справжнього лицаря, захисника вітчизни в баладах”.
Б) Продовжте діалог за таким початком: “Я думаю, що в наш час патріотизм не допоможе людям покращити якість їхнього життя, а тільки ускладнить…”.
Усього: 12 балів.
Варіант ІІ
Початковий та середній рівні (по 1 балу за кожну правильну відповідь)
1. Ілля Муромець не поїхав до Києва об’їзною дорогою, тому що:
А) побоявся далекої об’їзної дороги;
Б) захотів розчистити пряму дорогу від ворогів;
В) прагнув якомога швидше потрапити до княжого двору на бенкет;
Г) біля річки Смородини жила його кохана дівчина, з якою він хотів зустрітися.
2. Робін Гуд у народних баладах є образом:
А) традиційним; б) вічним;
В) казковим; г) образом-символом
3. У баладі Ф. Шиллера “Рукавичка” зіставляються світи:
А) багатих і бідних; б) лицарів і простих воїнів;
В) людей і звірів; г) жителів міста і села
4. Княжна-світязянка, коли зрозуміла, що вороги наступають, попросила у Бога:
А) убити їх громом або забрати під землю;
Б) щоб князь повернувся і захистив їх;
В) щоб під ворогами розверзлася земля;
Г) щоб усі перетворилися на квіти
5. У “Баладі про вересовий напій” Р. Л. Стівенсона утверджується ідея:
А) захисту природи; б) дотримання морально-етичних законів;
В) волі, патріотизму, честі; г) великої роль мистецтва в житті людини
Ключ: 1 – в); 2 – б); 3 – в); 4 – а); 5 – в).
6. Продовжте речення.
“Гіпербола – це…”
Достатній рівень (2 бали)
7. Розкажіть про види перекладів, переспіви та стисло охарактеризуйте їх.
Високий рівень (4 бали)
8. Виконайте одне із завдань
А) Висловіть своє судження про те, настільки в наш час актуальною є ідея свободи і служіння народові
Б) Напишіть твір “втілення людських чеснот в образах героїв билин” Усього: 12 балів.
IV. Домашнє завдання
Підготувати повідомлення про В. Скотта та історичну добу, зображену в романі “Айвенго”.
V. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна вправа “Мікрофон”
– Продовжте речення.
“Найбільш складним для мене виявилося завдання…”