Контрольна робота за темами “Вступ”, творчість Дж. Свіфта, Й. В. Гете, Ф. Шиллера – І семестр
Мета: формування предметних компетентностей: визначити роль письменників-посвітників у розвиткові та втіленні ідей Просвітництва; охарактеризувати вивчені твори як вершинні добутки письнників доби просвітництва; розвивати словниковий запас старшокласників, навички зв’язного мовлення, критичного мислення, компаративного аналізу художніх творів; виховувати у старшокласників потребу у високих естетичних та гуманних цінностях; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: актуалізувати пізнавальну діяльність та критичне мислення учнів, уміння систематизувати та узагальнювати; комунікативної: розвивати зв’язне мовлення, формувати навички аналізу художніх творів, толерантного висловлення думок та почуттів, оцінних тверджень; інформаційної: формувати вміння виділяти роль головне та художні деталі; загальнокультурної: виховувати естетичний смак та читацькі інтереси учнів; розширювати кругозір школярів.
Тип уроку: контроль і корекція знань, умінь та навичок.
Основні терміни та поняття: жанр, стиль, роман, ода, композиція.
Міжпредметні зв’язки: історія, географія, міфологія, живопис, музика.
Обладнання: тестові завдання.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
ІІІ. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
Інструктаж до виконання тестових завдань.
1 варіант
Початковий та середній рівні
1. Доба Просвітництва сповідувала культ:
А) розуму; в) краси;
Б) моралі; г) релігії.
2. За наведеною цитатою визначте, який засіб комічного використано у творі “Мандри Гуллівера” Дж. Свіфта: “П’ять чи шість кандидатів просять в імператора дозволу розважити його та двір танцями на канаті, і той, хто найвище підстрибне й не впаде, отримує посаду”.
А) гумор; в) іронія;
Б) сатира; г) сарказм.
3. Поезія, що стала гімном Європейського Союзу, була написана:
А) Й. В. Гете; в) Й. К. Ф. Шиллером;
Б) Дж. Свіфтом; г) Ж-Ж. Руссо.
4. Дух бунтарства притаманний твору:
А) “Вільшаний король” Й. В. Гете;
Б) “Травнева пісня” Й. В. Гете;
В) Ф. Шиллера “До радості”;
Г) “Прометей” Й. В. Гете.
5. Які два мотиви звучать у поезії “Травнева пісня”? (Замилування весняною природою і щасливі любовні переживання.)
6. Які світи показані в баладі Й. В. Гете “Вільшаний король”? (1 – реальний; 2 – фантастично-міфологічний.)
ІІ варіант
Початковий та середній рівні
1. Для доби Просвітництва характерні:
А) надання переваги розуму; в) довіра до інтуїції, містики;
Б) моралі; г) повне підпорядкування релігії.
2. За наведеною цитатою визначте, який засіб комічного використано у творі “Мандри Гуллівера” Дж. Свіфта: “Маллі Аллі Г’ю, могутній імператор Ліліпутії, окраса й пострах всесвіту, чиї володіння простягаються на п’ять тисяч блестрагів… і сягають краю землі; владар над усіма владарями; найвищий з усіх синів людських; той, що ногами спирається на центр землі, а головою торкається сонця; досить йому лише поворухнути пальцем, і у всіх монархів підгинаються коліна.”.
А) гумор; в) іронія;
Б) сатира; г) гіпербола.
3. У поезії, що стала гімном Європейського Союзу, ключовими словами є:
А) боротьба, перемога; в) єднання, радість;
Б) змагання, слава; г) пісня, веселощі.
4. У творі Й. В. Гете “Прометей” найвиразніше звучать:
А) богоборчі мотиви;
Б) мотив відданого служіння людям;
В) мотив запобігання перед сильними світу цього;
Г) мотив засудження корисливості.
5. Світи, що протиставляються в баладі Гете “Вільшаний король”:
А) реалістичний і фантастичний;
Б) вищий світ і світ простих людей;
В) красиве й потворне;
Г) світ песимістів та оптимістів.
6. Продовжте речення.
У поезії “Травнева пісня” розкрито дві теми: …
Достатній рівень (спільний для обох варіантів)
7. Установіть відповідність між творами та їхніми темами:
1) “Вільшаний король” Й. В. Гете;
2) “До радості” Ф. Шиллера;
3) “Прометей” Й. В. Гете;
4) “Травнева пісня” Й. В. Гете.
А) Шлях людства до щастя;
Б) природа і кохання;
В) протиборство людини та природи;
Г) становлення особистості;
Д) протистояння між богом і титаном.
Відповіді: 1 – в, 2 – а, 3 – д, 4 – б.
8. Схарактеризуйте образ головний героя роману Дж. Свіфта “Мандри Гуллівера”.
Високий рівень (спільний для обох варіантів)
Виконайте одне із поданих завдань.
1. Напишіть твір “Письменники-просвітники – передові, прогресивні люди своєї доби”.
2. Опишіть дискусію з уявним опонентом про те, що було б, якби у сучасному світі люди почали жити, керуючись лише розумом і відкидаючи почуття.