Квітне в квітні все довкола – ПРИЙДИ, ВЕСНО, З РАДІСТЮ

Матеріал уроку. Валентина Ткаченко “Квітень”.

Мета. Вчити учнів сприймати змальовані словами образи природи рідної землі у віршованих текстах, узагальнити знання учнів про квітень, вчити їх спостерігати за змінами в природі; розвивати зв’язне мовлення, виховувати любов до природи.

Обладнання. Картки для контролю техніки читання.

Хід уроку

І. Вправи на розвиток читацьких навичок.

1. Вступне слово вчителя.

– Хтось із відомих людей сказав: наймудріша у світі – природа. Спробуйте заперечити, що, хоч на вулиці й морозить, і зима оскалюється люттю, але як тільки приходить весна, повітря починає дзвеніти, під вікном радісно попискують синички, а табунці горобців, зібравшись у ватаги, вирішують свої “парубоцькі” стосунки. Природа, як кажуть у народі, бере своє – помітно піднімає настрій і в нас. Нарешті прийшла весна – господиня полів і лісів.

2. Гра “Пройди лабіринт – прочитай слово”.

– Що означають ці слова? Назвіть їх у правильному порядку.

3. Контроль техніки читання.

За 30 секунд учні повинні прочитати надрукований на картці текст.

– Читаючи, подумайте, який місяць весни описаний у тексті.

У цю пору року природа активно оживає. Земля, яку вдосталь напоїла весняна волога, вкривається густою травою. На пагорбах та узліссях з’являються перші квіти – проліски. Птахи починають мостити гнізда. Словом, цей місяць багатий не лише на квіти. Тому й називали його по-різному.

4. Читання слів, поданих аналітико-синтетичним способом.

– Прочитайте, як по-різному в давнину називали квітень.

5. Етимологічна хвилинка.

– В давнину квітень називали латинським словом “апріль”. “Апріліс” означає “той, що зігріває сонцем; сонячний, теплий”. Лише з 16 століття в українській мові з’явилося знайоме нам всім слово – “квітень”, яке є похідним від давньоруського “цвєтєнь”.

Назви Снігогін і Лукавець пов’язані з примхами погоди. Нерідко у цей час ще випадає сніжок, уночі відчутні приморозки. Але й вони тимчасові: тільки-

Но визирне сонечко, природа одразу оживає.

Не менш цікава назва цього місяця – лелечник. Ви, напевне, здогадалися, що йдеться про найшанованішу в нашого народу птицю – лелеку. За повір’ям, долаючи далекі відстані, вона приносить на своїх крилах теплу весну.

II. Повідомлення теми та мети уроку.

– Зараз прочитаємо вірш Валентини Ткаченко “Квітень” і подивимось на цей місяць очима поета.

III. Опрацювання вірша В. Ткаченко “Квітень”.

1. Читання вірша вчителем.

– Які кольори автор побачив навколо?

– Який настрій викликав вірш?

2. Словникова робота.

Читання слів “Кут зору”, пояснення значення кожного слова.

3. Повторне читання вірша (мовчки).

– Які куточки весняної природи описав автор?

4. Робота над змістом і образними засобами.

– Які ознаки весни згадує автор?

– Чому квітень називають водолій? Доведіть словами вірша.

– Цвітіння яких рослин описано у вірші? Прочитайте.

– Поясніть вислови “день у квітні довше сонцем квітне”, “підпливають верби кучеряві”, “ліщина загляда сережками в потік”.

– Прочитайте, які кольори побачив автор. Чому немає згадок про зелень?

5. Вправи на розвиток швидкості читання.

А) Гра “Хто швидше?”

– Доберіть до іменників прикметники із вірша: ручаї (Блакитні), кораблі (Паперові), верби (Кучеряві), проліски (дрібні), ліщина (безлиста), квітник (весняний).

– Знайдіть у вірші “весняні” слова. (Квітень, квітне, розтав, проліски, розцвіла, заквітчатись, весняний квітник.)

Б) Знайдіть рими, які є у вірші.

В) Гра “Я тобі – ти мені”.

Читання в парі: перший учень читає перший рядок, а другий учень – наступний. І так далі, до кінця вірша.

6. Виразне читання вірша.

7. Розвиток зв’язного мовлення. Словесне малювання.

– Уявіть себе художниками і намалюйте словами картину до строфи, яка найбільше сподобалася.

8. Робота в зошиті (с. 62).

IV. Підсумок уроку.

– А зараз спробуємо і самі скласти вірші про прихід весни. (Учитель читає вірш, а діти добирають слова-рими.)

Іде весна – і все радіє, юна сердечко наше… (гріє).

І пташечка весну стрічає,

Веселу пісеньку… (Співає).

Які для весни є слова?

Вона красива і… (Жива),

Тендітна й ніжна, як купава,

Веселе, лагідна, … (Ласкава).

І скрізь весні лунає слава,

Вона квітуча і… (Яскрава).

Весна іде, немов царівна,

Зелена, сонячна, … (Чарівна).

Заполоняє щастям світ,

Весна не йде, а вже… (Летить)!

Ви, діти, весну, зустрічайте,

А ці слова… (Запам’ятайте).

Н. Красоткіна




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Квітне в квітні все довкола – ПРИЙДИ, ВЕСНО, З РАДІСТЮ