Блакитний травень – ПРИЙДИ, ВЕСНО, З РАДІСТЮ

Матеріал уроку. Микола Сингаївський “Вийшов травень з лісу”.

Мета. Ознайомити із життєвим та творчим шляхом поета Миколи Сингаївського, формувати уміння аналізувати віршовані твори, вчити учнів захоплюватися красою природи; розвивати їхню уяву, фантазію,

Обладнання. Портрет М. Сингаївського, збірки творів для дітей, таблиця 3 (додаток 3), аудіозапис пісні “Чорнобривці”.

Хід уроку

І. Удосконалення читацьких навичок.

1. Вправа, що сприяє формуванню швидкої реакції на слово.

Гра “Хто це? Що це?”

Учитель називає ряд прикметників, а учні добирають до них іменники.

Зелений, квітучий, фруктовий – … (Сад).

Весняний, сонячний, теплий – (День).

Яскраве, тепле, пекуче – … (Сонце).

Сильний, дрібний, проливний – … (Дощ).

2. Розпитування.

За таблицею №3 (додаток 3) стовпчик 1 з голосним [о]. На прикладі першого стовпчика вчитель показує зразок читання: Шко, шко, фто; шко, фто, дмо; шко, фто, дмо, що і т. д.

Аналогічно учні читають ще стовпчик 2 з голосним [и], стовпчик 3 з голосним [у].

3. Читання уривка вірша, роз’єднуючи слова.

Чорнобривцівнасіяламати

Умоїмсвітанковімкраю.

Тайнавчилавеснянкиспівати

Проквітучунадіюсвою.

Якнатічорнобривціпогляну,

Бачуматірстареньку,

Бачурукитвої. моямамо,

Твоюласкуячую, рідненька.

– Чи доводилося вам раніше чути ці слова? Де?

4. Читання слів “на хвильках”.

Прочитайте прізвище поета, автора цих рядків, слідуючи за стрілкою, и г ї с к й

5. Слухання пісні ” Чорнобривці” у записі.

– Микола Сингаївський створив пісню “Чорнобривці” як пам’ять-спогад про свою неньку. Послухайте її уважно і пригадайте свою найдорожчу людину у світі.

II. Повідомлення теми і мети уроку.

– Сьогодні ми ознайомимося із життєвим і творчим шляхом чудового поета, автора нев’янучої пісні “Чорнобривці”, яку ви слухали, Миколи Сингаївського.

III. Ознайомлення із життєвим і творчим шляхом М. Сингаївського.

1. Розповідь учителя.

– Микола Федорович Сингаївський – уродженець Полісся, чиє дитинство пройшло серед зелено-шумних сосняків на Житомирщині, в селі Шатрище. Дуже вже полюбляють цю мальовничу місцевість лелеки: з ранньої весни до пізньої осені бродять вони берегами озер і тихої прозорої річки Уж. А ще тут багато лісових джерел, які б’ють мало не з-під кожного горбочка. Тож не дивно, що перша книжка віршів двадцятидворічного поета вийшла під назвою “Жива криничка” (так земляки називають ті численні джерела).

Рік закінчення філологічного факультету збігся з виходом у світ нової збірки “Земле, чую тебе”. А потім були видані і полюбилися читачам і багато інших книжок поезій.

2. Читання статті “Микола Сингаївський” (про нього).

Учні читають статтю вголос (“ланцюжком”). Потім дають відповіді на запитання.

– Де минуло дитинство поета?

– У якій сім’ї зростав?

– Яким було його дитинство? Чому довелося працювати з п’яти років?

– Як читачі ставляться до віршів М. Сингаївського?

3. Читання деформованого тексту.

– Доповнити свої знання про поета ви зможете, прочитавши деформований текст.

У тядичу літераруту тепо йшоприв єн равідзу. жеВ вишивда 5 бірокз, нів далаєук шурпе кужинк ядл детій “леКосо”. плюютьхоЗа лимах чичівта кижкни і їмисво чудернацьмики ванамиз: “теМелик у фепортлі”, “репілкаПе щяста синоть”, “Боносогий іцод”, “Жулинерав тіло”.

IV. Опрацювання вірша М. Сингаївського “Вийшов травень з лісу”.

1. Виразне читання вірша вчителем.

– Про яку весняну пору мовиться у вірші?

– Де ходив травень?

2. Словникова робота.

Луг

Вийшов

Трави

Роззувся

Птиці

Вклонився

Квіти

Усміхнувся

3. Повторне читання вірша мовчки. Відповіді на запитання.

– Як змінювалася природа з приходом травня? Скажіть це словами вірша.

– Які ознаки травня описує автор?

– Знайдіть вирази, вжиті в переносному значенні. Поясніть їх.

– Опишіть, яким ви уявляєте травень.

4. Вправи на розвиток швидкості читання.

А) Читання вголос “ланцюжком” (по рядочку).

Б) Гра “Вовк і заєць” (в парах).

В) Гра “Хто швидше?”

– Перегляньте слова другої колонки. Хто у вірші виконував ці дії?

– Перечитайте вірш мовчки. Знайдіть ще дієслово, зв’язане із травнем.

– Знайдіть дієслова, пов’язані із словами першої колонки, що у словниковій роботі.

5. Виразне читання вірша.

6. Хвилинка фантазування.

– Розкажіть, яку ілюстрацію ви намалювали б до вірша.

– Які фарби використати б?

7. Робота в зошиті (с. 63).

V. Підсумок уроку.

– Що ви запам’ятали про Миколу Сингаївського? Які збірки для дітей він уклав?

– Які за жанром твори він писав?

– Чим сподобався вірш “Вийшов травень з лісу”?




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Блакитний травень – ПРИЙДИ, ВЕСНО, З РАДІСТЮ