Як сонце ключами землю відмикає – ПРИЙДИ, ВЕСНО, З РАДІСТЮ
Матеріал уроку. Михайло Стельмах “Гуси-лебеді летять” (уривок із повісті).
Мета. Розширювати і поглиблювати уявлення дітей про цікаве та незвичайне у природі; удосконалювати навички правильного і виразного читання в особах та навички літературного аналізу твору; розвивати спостережливість, фантазію.
Обладнання. Таблиця 3 (додаток 3).
Хід уроку
І. Вдосконалення читацьких навичок.
1. Гра “Збільш речення”.
Учитель пропонує дітям речення з двох слів. Вони повинні доповнювати його щоразу новим словом.
Летять лебеді.
Летять лебеді зграєю.
В небі летять лебеді зграєю…
2. Розпитування.
За таблицею №3 (додаток 3) стовпчик 10 з голосними [а, о, і].
– Доберіть слова, які починаються з цих комбінацій приголосних (якщо можливо). (Квартира, кріт, тролейбус, фломастер, кмітливий, гніт, двійка.)
3. Гра “Знайди пару”.
На картці дається два стовпчики слів, які співвідносяться між собою за ознакою “слова-друзі”. Учням треба прочитати і знайти пари слів-синонімів.
Зразок картки.
Брама балакає
Відімкне зблідли
Говорить збудиться
Одгетькує лякаюсь
Страхаюсь ворота
Помарніли виготовляти
Прокинеться відсторонює
Майструвати закриє
– Які слова першої колонки вам видалися незвичними?
II. Повідомлення теми і мети уроку.
– Саме такою живою розмовною мовою, яку чув ще з дитинства, Михайло Стельмах написав повість “Гуси-лебеді летять”, уривок з якої ми будемо сьогодні читати на уроці.
III. Ознайомлення із життєвим та творчим шляхом Михайла Стельмаха.
1. Розповідь учителя.
– Твір “Гуси-лебеді летять” є автобіографічним, оскільки події, змальовані у ньому, взяті автором із власного життя, а образи списані із близьких йому людей. У повісті автор описав свій дитячий світ, мрії та сподівання.
Народився Михайло Панасович Стельмах в селі Дяківці на Вінниччині. З дитячих років запали в душу хлопчика народні пісні, казки, думи, легенди. А ще полюбив маленький Михайлик книжку. Найбільше його захопили “Кобзар” Тараса Шевченка і “Тарас Бульба” Миколи Гоголя. У школу хлопчика прийняли одразу у другий клас, бо той вмів уже читати і писати. У своїй повісті “Гуси-лебеді летять” письменник згадує, що в той час на всю родину Стельмахів були одні чоботи, тому часто взимку батько носив Михайлика до школи на руках, загорнувши його у якусь теплу одежину.
Велика тяга до знань допомогла уже юнакові Михайлові закінчити Вінницький педагогічний інститут і стати учителем. Загальне визнання принесли письменникові романи “Велика рідня” та “Кров людська – не водиця”. Але і для дітей письменник створив цілу бібліотечку книжечок.
2. Читання статті “Михайло Стельмах”.
– Прочитайте мовчки текст про Михайла Стельмаха. Що ще нового ви дізналися про письменника?
Вибіркове читання за запитаннями.
– У якій сім’ї народився майбутній письменник?
– Що перейняв від батьків?
– Як відобразилися у творчості враження від дитинства?
– У яких жанрах писав для дітей?
IV. Опрацювання уривка з повісті Михайла Стельмаха “Гуси-лебеді летять”.
1. Передбачення змісту оповідання за заголовком і зачином.
Діти мовчки читають назву твору і зачин (до слів “… Дивуюся я”).
– Як ви думаєте, про що буде йтися в оповіданні?
– Щоб перевірити, хто найбільш точно передбачив зміст, самостійно прочитайте весь текст.
2. Перевірка первинного сприймання.
– У яку пору року відбуваються описані події?
– Між ким відбувається розмова?
– Що здивувало хлопчика?
3. Словникова робота.
Діти працюють у парі із картками, на яких співвідносять “слова-синоніми”. Спочатку над словами першої колонки ставлять наголос, а тоді напівголосно вправляються у їх правильному читанні.
4. Повторне читання оповідання вголос.
– За що хвилювався онук?
5. Аналіз змісту твору.
А) Робота в парі.
– Поставте одне одному запитання за прочитаним твором.
Б) Відповіді на запитання.
– Чому дід сказав, що лебеді принесли весну і життя?
– Що розповів дідусь про ключі сонця? На що схожа ця розповідь?
– Як дідусь пояснив онукові, куди летять лебеді?
– Прочитайте, що після слів дідуся уявив хлопчик.
– Які слова хлопчика передають його допитливість? А мрійливість?
В) Спостереження за мовою твору.
– Поясніть, як ви розумієте вислови: “лебеді принесли на крилах життя”, “сонце своїми ключами відімкне землю”, “місяць кивне головою”, “сонце посміхнеться”, “перебираю дідові слова”, “прихилені до води зорі”, “крила, що захопили весну”.
6. Читання в особах.
Учні ще раз мовчки перечитують текст, відшукують слова діда Дем’яна, онука, автора.
– Які почуття треба передати, читаючи слова дідуся, а які – слова хлопчика?
7. Хвилинка фантазування.
– Якими ви уявляєте собі діда Дем’яна? хлопчика?
– Як би ви проілюстрували це оповідання?
8. Робота в зошиті (с. 61).
V. Підсумок уроку.