ПОВТОРЕННЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ

Мета:

– навчальна: систематизувати й узагальнити вивчений протягом семестру навчальний матеріал, який стосується знань про життєвий і творчий шлях письменників, зміст їхніх творів, понять із теорії літератури;

– розвивальна: розвивати культуру зв’язного мовлення, логічне мислення, формувати вміння обстоювати власну думку;

– виховна: виховувати любов до книги, пошану до культури українців, відповідальність за власні успіхи.

Обладнання: підручник, портрети митців, чию творчість вивчали упродовж семестру.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

Вікторина “Назви письменника”

Методичний коментар. Учитель по черзі демонструє школярам портрети майстрів художнього слова. Діти повинні назвати ім’я письменника, а також пригадати факти з його біографії.

Робота у групах. “двадцять запитань учителю”

Методичний коментар. Клас поділяється на групи по 5-6 осіб. Групи за 10 хвилин готують, записуючи на окремому аркуші, 20 запитань із вивчених тем, які потім передають учителю. Робота над запитаннями відбувається так: представник команди (спікер) зачитує перше запитання, на яке відповідає спікер другої команди (якщо той не знає, то третьої тощо). Учитель доповнює відповідь, після чого її викреслюють зі списку усіх команд. Далі перше незакреслене запитання зачитує спікер другої команди, а відповідає – третьої.

Гра “що? де? коли?”

У грі беруть участь декілька учнів, називаючи по черзі сектор “Що?”, “Де?” або “Коли?”. Вони відповідають на поставлені запитання, не обмірковуючи. Можлива допомога групи, яка підтримує учасника гри.

Що?

1. Що таке метафора?

2. Що є характерною ознакою ліричних творів?

3. Що таке коломийка?

4. Що відобразила Л. Пономаренко в новелі “Гер переможений?”

5. Що ви можете сказати про творчість М. Павленко?

6. Що ви знаєте про літературні роди й жанри?

7. Що об’єднує балади Т. Шевченка?

8. Що таке повість-казка?

9. Що таке символ?

10. Що свідчить про те, що Фрідріх (“Гер переможений”) був доброю людиною?

11. Що ви можете сказати про вчинок Вадима? (“Русалонька із 7-В, або прокляття роду Кулаківських”)

12. Що ви знаєте про пісенну творчість А. Малишка?

13. Що проголошує В. Симоненко у вірші “Ти знаєш, що ти – людина?”

14. Що нового ви дізналися про Івана Силу?

15. Що ви знаєте про Івана Фірцака?

Де?

1. Де народився Т. Шевченко?

2. Де навчався І. Франко?

3. Де розташована мала батьківщина Б. Лепкого?

4. Де жила Софійка (“Русалонька із 7-В, або прокляття роду Кулаківських”)?

5. Де виник задум поеми “Чайка на крижині” Л. Костенко?

6. Де Климко роздобув сіль?

7. Де народився О. Гаврош?

8. Де, коли й ким було створено цикл “У казематі”?

9. Де знайшли свою смерть монголи й чому?

10. Де і для чого шукав головний герой цвіт щастя?

11. Де Климко й Зульфат побачили свою вчительку? Як вони їй допомогли?

12. Де й за яких обставин було написано “Заповіт”?

13. Де ховав господар гроші? (“Мишка”)

14. Де змушений був перебувати Б. Лепкий більшу частину свого життя?

15. Де виникли коломийки і що ви знаєте про особливості цього жанру?

Коли?

1. Коли та де народився І. Франко?

2. Коли навчився читати Михайлик, герой повісті “Гуси-лебеді летять”?

3. Коли відбувалися події, описані в повісті Г. Тютюнника “Климко”?

4. Коли вийшла перша збірка І. Франка і як вона називалася?

5. Коли й ким було зруйновано Запорозьку Січ?

6. Коли відбуваються події у творі “Русалонька із 7-В, або прокляття роду Кулаківських”?

7. Коли та ким Шевченка було викуплено з кріпацтва?

8. Коли відбувалися події, описані в історичній повісті “Захар Беркут”?

9. Коли й чому батько був змушений носити Михайлика до школи у киреї? (“Гуси-лебеді летять”)

10. Коли та за яких обставин було створено поезія “Видиш, брате мій”?

11. Коли можна стверджувати, що твір – автобіографічний? Наведіть приклад автобіографічного твору.

12. Коли ви вперше почули пісню “Стежина”? Які ще поезії А. Малишка покладено на музику?

Кросворд

По горизонталі: 1. Село, де відбуваються події в повісті І. Франка “Захар Беркут”. (Тухля) 2. Хлопчик, у якого була закохана Софійка з твору “Русалонька із 7-В, або прокляття роду Кулаківських”. (Кулаківський) 3. Яку річку згадано у вірші Т. Шевченка “Заповіт”? (Дніпро). 4. Героїня повісті І. Франка “Захар Беркут”. (Мирослава) 5. Ім’я подружки Михайлика з твору М. Стельмаха “Гуси-лебеді”. (Люба) 6. Жанр твору “Ой у степу криниченька”. (Пісня)

По вертикалі: 1. Балада Т. Шевченка. (“Тополя”)

V. ПІДСУМОК УРОКУ

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготуватися до контрольної роботи.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

ПОВТОРЕННЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ