МИХАЙЛО СТЕЛЬМАХ. КОРОТКО ПРО МИТЦЯ. ЙОГО ПОЕТИЧНЕ СПРИЙМАННЯ СВІТУ. “БЕРЕЗЕНЬ”, “Я СТАВ БИ ПТИЦЕЮ, КОЛИ Б…”

Мета:

– навчальна: подати відомості про Михайла Стельмаха як видатного українського

Письменника, окреслити особливості поетичного світосприйняття майстра слова;

Навчати коментувати вірші та визначати художні засоби в них;

– розвивальна: розвивати уважність, спостережливість, уміння виразно читати поезії, обстоювати власну думку;

– виховна: виховувати любов до поезії, до традиції українського народу.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: підручник, портрет Михайла Стельмаха.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

IV. ЗАСВОЄННЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ У ПРОЦЕСІ ВИКОНАННЯ ПРАКТИЧНИХ ЗАВДАНЬ

Лекція вчителя

Михайло Панасович Стельмах народився 24 травня 1912 р. в селі Дяківці Літинського району на Вінниччині в родині незаможного хлібороба. Першою пробудила в дитячому серці любов до землі та її краси мати. Про невтомну трудівницю Ганну Іванівну, добру і ласкаву, М. Стельмах писав в автобіографічній повісті “Гуси-лебеді летять”. Найніжніші спогади в душі Михайлика збереглися про батька – Панаса Дем’яновича – і діда Дем’яна, колишнього кріпака, талановитого майстра. Після закінчення початкової школи М. Стельмах вступив до школи колгоспної молоді. Оранка, сівба і перші проби пера. Цілий день у полі, а ввечері біля книжки.

Перші його віршові спроби припадають на тридцяті роки, коли він по закінченні Вінницького педагогічного інституту (1933) вчителює спочатку на рідному Поділлі, а потім у школі села Літки на Київщині. Паралельно з роботою вчителя Стельмах працює і як збирач народнопісенних скарбів; пізніше (після Великої Вітчизняної війни) він деякий час удосконалював професійні навики фольклориста на посаді наукового співробітника в Інституті фольклору та етнографії АН УРСР.

Перша збірка поезій “Добрий ранок” виходить під редакцією А. Малишка 1941 року.

Перебуваючи в лавах Радянської Армії, М. Стельмах зустрів Велику Вітчизняну війну. 1941 р. отримав важке поранення в голову і спину. Після тривалого лікування – знову на фронті. Списаний медкомісією зі служби в артилерійській частині, працює спеціальним кореспондентом газети “За честь Батьківщини” (Перший Український фронт). Залікувавши друге важке поранення (липень 1944 р.), він повертається до лав захисників Вітчизни і закінчує війну на німецькій землі.

У роки війни почав писати й прозу. Говорив про це так: “А знаєш, я почав писати прозу… За війну такого набачився, що хочеться розповісти про все просто і щиро, не зв’язуючи себе римою і розміром. Тут треба, щоб слово закипало, мов залізо в горні…” Його твори, зокрема перші оповідання, які незабаром були надруковані у збірці “Березовий сік” з благословення Юрія Яновського, часто звучали в ефірі. 1957 р.- роман “Кров людська – не водиця”, 1959 р.- роман “Хліб і сіль”, 1961 р.- роман “Правда і кривда”, 1969 р.- роман “Дума про тебе”.

Складання тез за підручником

Метод “Незакінчене речення”

1. Михайло Панасович Стельмах народився… 2. Закінчивши сільську школу, навчився… 3. На фронті був… 4. Крім поезії, писав… 5. Найвідоміші романи. 6. Мати Михайлика вірила… 7. “Вона (мати) перша в світі навчила мене…” 8. Михайлик – талановитий, допитливий хлопчик, який любив… 9. Коли хлопчик якось побачив за вікном сніг, то… 10. Побачивши на вулиці Панаса з сином, люди дивувалися, бо.

Виразне читання тексту “Березень”

Робота із засобами художньої виразності

Назва

Ілюстрація

А небі хмари лебедями

Гаї спинились над водою

Хлюпоче веслами весна

Багатство ярого зерна

І піднімає буйні трави

Бродить під корою сік

Земля хмільна і запашна

Налита сонцем і вітрами весна

Звелися ріки і лугами блакитно простягають путь

Гаї входять в клекіт рік

Бесіда з учнями

– Як поет описує прихід весни?

– Які засоби художньої виразності використовує Михайло Стельмах?

– Яка тема вірша?

– Яка його основна думка?

– Які почуття охоплюють автора, коли він описує прихід березня?

– Порівняйте свої враження від першого місяця весни з враженнями Михайла Стельмаха.

Виразне читання поезії “Я став би птицею, коли б…”

Бесіда за змістом прочитаного

– Яка тема поезії?

– Яка основна думка твору?

– Чому, на вашу думку, ліричний герой вірша хотів би стати птицею?

– Чому він відмовляється від свого прагнення?

– Як ви гадаєте, слово сіяч ужито в поезії у прямому чи переносному значенні? Свою думку доведіть.

– Визначте, чи є у творі неологізм. З якою метою автор використовує його?

V. ПІДСУМОК УРОКУ

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

► Прочитати першу частину повісті М. Стельмаха “Гуси-лебеді летять…”.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

МИХАЙЛО СТЕЛЬМАХ. КОРОТКО ПРО МИТЦЯ. ЙОГО ПОЕТИЧНЕ СПРИЙМАННЯ СВІТУ. “БЕРЕЗЕНЬ”, “Я СТАВ БИ ПТИЦЕЮ, КОЛИ Б…”