Коеволюція природи і цивілізації
Урок-конференція
МЕТА КОНФЕРЕНЦІЇ. Зрозуміти природу сучасної екологічної кризи; визначити основні шляхи гармонійного розвитку цивілізації
ПЛАН КОНФЕРЕНЦІЇ
Прояви сучасної екологічної кризи.
В. І. Вернадський про біосферу і ноосферу і шляхи їх розвитку
Взаємовплив біосфери і людини.
Коеволюція природи і людини та сталий розвиток цивілізації.
Розгромна на Землі життя досить швидко набула таку силу, що стала активно перетворювати навколишнє середовище. Сучасна атмосфера, гідросфера, земна кора в значній мірі сформувалися під впливом життя, біосфери.
Близько 2 млн років тому на Землі сформувався новий космічний феномен – розум. Стала розвиватися людська цивілізація. Спочатку цивілізація боязко пристосовувалася до умов середовища, а потім стала перебудовувати цю середу, пристосовуючи її до своїх потреб. За словами В. І. Вернадського, людство стає “геологічною силою”. Залишаючись частиною природи, людина намагалася поставити себе вище природи, підпорядкувати її собі. Результатом такої поведінки людини з’явився наростаючий екологічна криза, що загрожує перерости в екологічну катастрофу. Винищуються сотні видів живих організмів, вирубуються ліси – легені планети, мільярди тонн відходів людської діяльності забруднюють грунт, гідросферу, атмосферу. Природа не залишається в боргу. За останні десятиліття в кілька разів зросла щорічна кількість природних катаклізмів і техногенних катастроф, змінився клімат на планеті.
Лише до кінця XX ст. людство почало усвідомлювати, що подальший розвиток цивілізації пов’язано не з підпорядкуванням природи або протиставленням їй людини, але зі спільним скоррелірована розвитком, з коеволюція природи і людини.
Ідеї коеволюції були сформульовані ще в середині XX ст. Володимиром Івановичем Вернадським, П’єром Тейяр де Шарденом та ін. Були висловлені ідеї ноосферного розвитку, де ноосфера може трактуватися як сфера розумного, гармонізованого взаємодії людини і природи, сфера відповідальної поведінки людини. Тільки перехід біосфери в ноосферу, відповідно до Вернадського, може забезпечити прогресивну еволюцію як людської цивілізації, так і природи в цілому.
Related posts:
- Знищення природи, цивілізації і культури як наслідок бездуховного науково-технічного прогресу (за новелою Р. Бредбері “Посмішка”) – ЛЮДИНА ТА ЇЇ СВІТ – IІ семестр Мета: з’ясувати причини знищення цивілізації в новелі “Посмішка”; розкрити нищівний вплив бездуховності на життя людини; працювати над переказом твору; розвивати зв’язне мовлення; виховувати небайдужість до долі людства. Обладнання: репродукція картини “Джоконда”, тексти віршів Л. Резніченко, тексти новели. Там пусто так, как будто этот город Давно погиб. Лишь здания стоят. Он никому не нужен и не […]...
- Коеволюція хижака і жертви Взаємодії типу хижак – жертва існують майже так само довго, наскільки існує на Землі життя. Більше того, еволюція будь-якого хижака невідривно від еволюції його жертв абсолютно так само, як еволюція жертв невідривно від еволюції хижака. Відставання в цій еволюційної гонці рівнозначне загибелі, і тому воно неприпустимо ні для хижака, ні для жертви. Не дивно, що […]...
- Взаємодія природи і людини У визначенні поняття природи застосовується безліч різних підходів, однак ми будемо розглядати основні з них – у широкому і більш вузькому сенсі. Поняття природи У широкому сенсі природа є об’єктивною реальністю, яка оточує людського індивіда і існує поза свідомістю самої людини. У вузькому розумінні – це весь матеріальний світ, за винятком людського суспільства, який представляє […]...
- Твір-роздум на тему: “Конфлікт людини і цивілізації” У наші дні комп’ютер став незамінним у багатьох сферах діяльності. Сьогодні Інтернетом користується практично кожна дитина дошкільного віку. Невже віртуальне існування замінить реальне життя? Подивіться навколо. Люди в наш час стали залежні від комп’ютерів. Наприклад, замість справжніх почуттів, молоді люди все частіше вважають за краще віртуальні, ні до чого не зобов’язують відносини. Звичайно, це зручно, […]...
- Коеволюція і фінал земного життя Кожен вид організмів вимагає для свого життя цілком певних умов, а, крім того – абсолютно певних співмешканців в біоценозі. Тим часом, вилучаючи необхідні йому речовини, перетворюючи своєю життєдіяльністю, місце свого проживання організм змінює його часом не в кращу для себе сторону. Ці негативні зміни можуть накопичуватися з покоління в покоління і за століття сильно змінювати […]...
- Зневіра Р. Бредбері у майбутньому технократичної цивілізації – Твір Зарубіжна література Рей Дуглас Бредбері — відомий американський письменник-фантаст. Здається, він ніби з жахом зазирає в майбутнє, бо зневірився в цивілізації. Більшість його оповідань огорнена сумом. Майбутнє уявляється письменнику в темних тонах. Яскравим прикладом цієї думки є оповідання “Посмішка” та “Все літо за один день”. У першому з названих творів зображені люди майбутнього, які збираються розірвати на […]...
- Античність коротко: колиска європейської цивілізації Античність – це епоха цивілізації Стародавньої Греції та Стародавнього Риму. У ті часи були закладені основи майбутньої європейської цивілізації. Розвинулися: Ремесла; Техніка; Науки; Мистецтво. Архімедом були закладені основи фізики, Гіппократом – медицини. Піфагором – основи математики, а Евклідом, зокрема, – геометрії. Розвинулося мистецтво риторики (Демосфен, Цицерон). Були закладені основи гуманітарних наук – соціології, політології, філософії […]...
- Екологічні принципи раціонального використання природних ресурсів і охорона природи Екологічні принципи раціонального використання природних ресурсів і охорона природи В історії формування природоохоронної концепції можна виділити кілька послідовних етапів: видова і заповідна охорона природи – поресурсная охорона – охорона природи – раціональне використання природних ресурсів – охорона середовища проживання людини – охорона навколишнього природного середовища. Відповідно розширювалося і поглиблювалося саме поняття природоохоронної діяльності. Охорона природи […]...
- Ми всі – природи рідної частинки – ЦІКАВА КНИГА ПРИРОДИ Матеріал уроку. Ганна Черінь “Чи ми з природою єдині…”, Василь Сухомлинський “Соромно перед соловейком”. Мета. Формувати уміння аналізувати віршовані і прозові твори, вчити учнів захоплюватися красою природи, розвивати уяву і фантазію; виховувати бережне і розумне ставлення до природи. Обладнання. Таблиця № 3 (додаток 3), картки зі словами для контролю швидкості читання. Хід уроку I. Мовна […]...
- Образ Фауста як утілення динамізму нової європейської цивілізації. Пошуки сенсу буття і призначення людини Мета: характеризувати образ Фауста; розвивати вміння учнів висловлювати особисте ставлення до проблем та дійових осіб твору; розвивати логічне мислення, монологічне мовлення й уміння працювати в групі; формувати етичні погляди на світ. Обладнання: роздаткові картки для роботи в групах. Тип уроку: аналіз драматичного твору. Таємниця життя незбагненна, Але ми не можемо відмовитися Від спокуси все ж […]...
- Основні етапи розвитку біосфери 1. Проаналізуйте основні етапи еволюції біосфери. Яку роль на кожному з них грали зелені рослини? Приблизно близько 500 млн років тому концентрація кисню в атмосфері досягла сучасних значень. Цей факт спільно з утворенням озонового екрану дозволив організмам вийти на сушу – почалося формування наземної флори і фауни. Перші наземні рослини (псилофіти) шляхом фотосинтезу утворили первинне […]...
- Й. В. ГЕТЕ “ФАУСТ”. У ПОШУКАХ СЕНСУ БУТТЯ І ПРИЗНАЧЕННЯ ЛЮДИНИ. ОБРАЗ ФАУСТА ЯК УТІЛЕННЯ ДИНАМІЗМУ НОВОЇ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ ЦИВІЛІЗАЦІЇ – ДОБА ВІДРОДЖЕННЯ. ДОБА ПРОСВІТНИЦТВА Мета: формування предметних компетентностей: характеризувати образ Фауста; розвивати вміння учнів висловлювати особисте ставлення до проблем та дійових осіб твору; розвивати логічне мислення, монологічне мовлення й уміння працювати в групі; формувати етичні погляди на світ; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: розвивати навички оцінювання культурно-мистецьких явищ; комунікативної: розвивати навички роботи в парі та в колективі; інформаційної: розвивати […]...
- Взаємодія природи і суспільства – реферат Взаємодія суспільства і природи Питання взаємодії суспільства і природи неймовірно багатогранний. Природа подарувала людині можливість розпоряджатися своїми ресурсами в міру його потреб і можливостей. У свою чергу, людина оточив себе суспільством і створив певну систему цінностей, виходячи з якої і формується на даний момент відношення до зовнішньої і внутрішньої реальності, включаючи ставлення до природи. Очевидно, […]...
- Сучасні уявлення про ноосферу Одним з унікальних етапів еволюції біосфери з’явилося виникнення розуму та інтелекту як вищої пізнавальної здатності живого організму. Завдяки появі розуму виникає суспільство – сукупність індивідуумів, здатних до спільної праці, до планомірної діяльності, до спільної духовного життя. Поява інтелекту радикальним чином прискорило темпи практично всіх процесів, що протікають у зовнішній оболонці Землі – біосфері. В. І. […]...
- МАКСИМ РИЛЬСЬКИЙ “ОСІНЬ-МАЛЯР ІЗ ПАЛІТРОЮ…”. ЄДНІСТЬ ЛЮДИНИ І ПРИРОДИ, ЗВ’ЯЗОК МІЖ СТАНОМ ЛЮДСЬКОЇ ДУШІ ТА ДОВКІЛЛЯМ – Рідна Україна. Світ природи Мета: – навчити розкривати глибинний зміст і красу віршів через виразне читання; показати єдність людини та природи; – розвивати навички виразного читання, спостереження над художнім текстом; – виховувати в учнів естетичні почуття, любов до природи і людей, життєвий оптимізм. Тип уроку: комбінований. Обладнання: портрет М. рильського, виставка книг письменника. Природа і її краса повсякчасно супроводять […]...
- Закони природи і людина – ПРОСВІТНИЦТВО ЯК ЛІТЕРАТУРНА ЕПОХА – ЛІТЕРАТУРА XVIII СТОЛІТТЯ. ПРОСВІТНИЦТВО Просвітителі вважали, що природний стан людини – стан свободи, а не свавілля. Людина має підкорятися законам природи: розум навчає, що ніхто не має права загрожувати життю, здоров’ю, свободі, майну іншого. Тому просвітителі виступили проти гноблення народних мас, проти духовного поневолення людини церквою, коли істинна віра підміняється певним ритуалом і догмами. На думку Ж. Ж. Руссо, […]...
- Охорона природи на Кубі Колоніальна експлуатація завдала великої шкоди кубинської природі. Після отримання незалежності уряд острова створило кілька агентств по захисту навколишнього середовища – серед них: Служба національних парків; Національна комісія з охорони навколишнього середовища та раціонального використання природних ресурсів; Національна екологічна освітня програма в Академії Наук Куби; Національна комісія із захисту навколишнього середовища. Великий екологічної проблемою в 2000 […]...
- Т. ШЕВЧЕНКО “ЗА СОНЦЕМ ХМАРОНЬКА ПЛИВЕ…”. КРАСА НАВКОЛИШНЬОГО СВІТУ ПРИРОДИ В ПОЕЗІЯХ Т. ШЕВЧЕНКА – Рідна Україна. Світ природи Мета: – ознайомити учнів з картинами довколишнього світу, природи в поезіях Т. Шевченка, створених уявою за допомогою образної мови; – розвивати навички аналізу художніх творів, уміння висловлювати власні відчуття, емоції; – виховувати почуття прекрасного, усвідомлення естетичної насолоди від твору мистецтва, любов до природи України. Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу. Обладнання: портрет Т. Шевченка, репродукції […]...
- Підсумок за темою Цікава книга природи – ЦІКАВА КНИГА ПРИРОДИ Матеріал уроку. Твори з розділу “Цікава книга природи”. Мета. Систематизувати знання учнів з розділу; розвивати увагу, мислення, пам’ять, зв’язне мовлення; удосконалювати навички свідомого і виразного читання; виховувати любов до художнього слова. Обладнання. Таблиці № 2 і № 3, картки для роботи в парі, опорні слова для складання твору. Хід уроку I. Вправи на підвищення швидкості […]...
- Значення природи в житті людини Природа – це весь матеріальний світ Всесвіту, органічний і неорганічний. Але в побуті частіше вживається інше визначення, в якому під природою мають на увазі природне місце існування, тобто все, що було створено без людського втручання. За весь час свого існування люди часто ставали винуватцями змін навколишнього середовища. Але роль природи в житті людей теж колосальна, […]...
- Борис Грінченко. Моє щастя – життєве і мистецьке кредо автора; маніфест щирих почуттів і відданої праці своєму народові як істинні цінності митця. Весняні сонети – ідея єдності природи і душевного стану людини; образ весняної оновленої природи як символічна паралель із надіями в житті ліричного героя. Образи природи як психологічний паралелізм у літературі романтизму та реалізму – ДРАМАТУРГІЯ I ТЕАТР ХІХ ст. ТВОРЧІСТЬ І. КАРПЕНКА-КАРОГО І Б. ГРІНЧЕНКА Мета: ознайомити учнів з поетичним доробком Б. Грінченка; розвивати вміння аналізувати поетичний текст, усне зв’язне мовлення, навички виразного читання; виховувати бережливее ставлення до природи, почуття патріотизму. Теорія літератури: поглиблення поняття про лірику, цикл сонетів. Обладнання: портрет Б. Грінченка, тексти творів. Тип уроку: комбінований (урок засвоєння нових знань, формування вмінь та навичок і практичного їх використання). […]...
- Твір “Роль природи у моєму житті” Природа – це все те, що оточує людину і зроблено не його руками, а саме атмосфера, ландшафт, дерева, тварини, вода і т. д. Природа – мати людину, вона його створила і вона впливає на його життя найбезпосереднішим чином. Так, природа дає здоров’я людини, повітря, яким він дихає, землю по якій він ходить, корисні копалини і […]...
- Людина – вінець природи? Наука довела, що весь сучасний органічний світ, рослини і тварини, а отже, і людина є продуктами процесу розвитку, що тривав мільйони років. Яке ж місце зайняв з’явився чоловік у світі природи? Стародавні китайці мали всі живі істоти у вигляді сходів: рослини внизу, риби вище, звірі ще вище і людина, звичайно, на верхній сходинці. З тих […]...
- Твір на тему “Охорона природи” Природа – це прекрасний світ, який оточує людину. Це гори, поля, ліси, річки, озера. Природа дає людям притулок, їжу та одяг, це повітря, яким вони дихають. Чи не берегти природу, значить не берегти себе і своїх близьких. В даний час величезною проблемою людства є екологічна катастрофа на землі. Відбувається щоденне забруднення річок, морів і океанів […]...
- Поняття і значення правової охорони природи У Декларації Стокгольмської конференції ООН по навколишньому середовищі (1972) записано, що “людина має основне право на свободу, рівність і сприятливі умови життя в навколишньому середовищі, якість якої дозволяє вести гідне і процвітаюче життя, і несе головну відповідальність за охорону і множення навколишнього середовища на благо нинішнього і майбутніх поколінь “. На це орієнтують і рішення […]...
- Краса природи в ліриці С. Єсеніна – шкільний твір 8 клас ЛІТЕРАТУРА XX СТОЛІТТЯ Здається, про красу природи так багато написано, що неможливо чимось здивувати читача. І все ж, коли читаєш вірші Єсеніна, розумієш: так ще ніхто не говорив. В тихий час, когда заря на крыше, Как котенок моет лапкой рот, Говор кроткий о тебе я слышу Водяных поющих с ветром сот. У його […]...
- Короткий переказ – Вчись у природи творчого спокою – ЄВГЕН ПЛУЖНИК – УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА 20-30-х РОКІВ XX СТ. – ПОЕЗІЯ ПЛУЖНИК ЄВГЕН Вчись у природи творчого спокою В дні вересневі. Мудро на землі. Як від озер, порослих осокою. Кудись на південь линуть журавлі. Вір і наслідуй. Учневі негоже Не шанувати визнаних взірців, Бо хто ж твоїй науці допоможе На певний шлях ступити з манівців? Коментар До тих вічних цінностей, взірців, до яких варто звертатися, поет […]...
- Взаємодія суспільства і природи Поняття “географічне середовище” і “географічна оболонка” З курсу географії все ми знаємо, що верхня частина літосфери, нижня частина атмосфери, вся гідросфера і біосфера, проникаючи один в одного, тісно взаємодіють між собою і утворюють єдиний комплекс – географічну оболонку. Основне джерело енергії всіх процесів, що відбуваються в географічній оболонці – наше Сонце. Людина взаємодіє з компонентами […]...
- МИКОЛА ВІНГРАНОВСЬКИЙ. ПОВІСТЬ “СІРОМАНЕЦЬ” – ЗАХОПЛИВА І ДРАМАТИЧНА ІСТОРІЯ ПРО ХЛОПЧИКА І ВОВКА ЯК ПРИКЛАД ГАРМОНІЇ ЛЮДИНИ І ПРИРОДИ – Рідна Україна. Світ природи Мета: – ознайомити учнів із життям і творчістю М. Вінграновського, ознайомити учнів зі змістом повісті, з’ясувати її тематичну спрямованість, композицію; – розвивати вміння грамотно відповідати на запитання, робити висновки, коментувати епізоди твору, оцінювати поведінку його героїв; – виховувати духовні цінності особистості, почуття патріотизму, любові до батьків, природи. Тип уроку: комбінований. Обладнання: портрет М. Вінграновського, книжкова […]...
- Явища природи Все, що нас оточує і що не створено руками людини, називається природою. Всі зміни, які ми можемо спостерігати в навколишньому світі – це явища природи. Розглянемо, які бувають явища природи в залежності від пори року. Явища живої природи Як відомо, природа буває жива і нежива. Давайте познайомимося з прикладами явища живої природи. Всі живі істоти, […]...
- Зіставлення двох світів: людського, дисгармонійного, смертоносного, і гармонійного, досконалого, життєствердного світу природи. Зображення природи як засобу відтворення психологічного стану героя – ІМПРЕСІОНІЗМ В УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ. ТВОРЧІСТЬ М. КОЦЮБИНСЬКОГО Мета: продовжити роботу над змістом новели “Intermezzo”; розвивати навички аналізу епічних творів малої форми, вміння пояснювати символічні образи; допомогти учням осягнути психологізм новели; виховувати розуміння ролі природи для підтримання душевної рівноваги людини. Теорія літератури: імпресіонізм, психологізм, модернізм, автобіографічна основа. Обладнання: портрет письменника, текст новели, репродукції картин із зображенням польових пейзажів. Тип уроку: комбінований. ПЕРЕБІГ УРОКУ […]...
- Твір: “Шанобливе ставлення до природи” Життя селянина сповнене щоденної праці. Земля, рідна природа формують його світогляд та ставлення до навколишнього середовища. У повісті “Гуси-Лебеді летять” розповідається про звичайне життя людей, які мешкають у звичайному селі. Всі ми знаємо, що селяни тоді жили дуже бідно. Але вони пишалися тим, що працюють на рідній землі. В день коли Михайлик провів свою першу […]...
- ТИ ОСВІТИВ ДЛЯ СМЕРТНИХ ПУТЬ – Уславлення цивілізації в міфі. Причини популярності образу Прометея Усі мистецтва у людей від Прометея. Есхіл Прометей прищепив людям прагнення до постійної праці, навчив їх, власне кажучи, вірити мрії. Аза Тахо-Годі Мета: удосконалювати вміння стисло переказувати текст твору, складати характеристику образу літературного героя на основі його вчинків і поведінки, розкрити причини популярності образу Прометея, виховувати найкращі людські якості. Обладнання та матеріали: виставка учнівських малюнків, […]...
- МАКСИМ РИЛЬСЬКИЙ. ВІДОМОСТІ ПРО ПОЕТА. ЙОГО ВМІННЯ БАЧИТИ КРАСУ РІДНОЇ ПРИРОДИ І СТВОРЮВАТИ ЦЮ КРАСУ ЗАСОБАМИ ПОЕТИЧНОЇ МОВИ. АНАЛІЗ ПОЕЗІЇ “ДОЩ” – Рідна Україна. Світ природи Мета: – ознайомити учнів із цікавими фактами біографії М. Т. Рильського; проаналізувати вірш “Дощ”; – розвивати навички виразного читання та аналізу ліричних творів, спостереження над текстом, уміння висловлювати власну думку та враження від прочитаного, визначати художні засоби виразності; – через красу художнього слова прищеплювати школярам любов до рідної природи. Тип уроку: комбінований. Обладнання: портрет М. […]...
- ГІМН ПРИРОДІ І КРАСІ – РІДНА УКРАЇНА. СВІТ ПРИРОДИ ГІМН ПРИРОДІ І КРАСІ Розділ, з яким ти ознайомишся далі, називається “Рідна Україна. Світ природи”. Уже із самої назви зрозуміло, що в ньому вміщено твори, у яких описано неповторність нашої землі, її красу й чарівливість. Ніхто на землі не може залишитися байдужим до природи. Нас захоплює краплина роси, у якій відбивається весь світ, ми радіємо […]...
- Міжнародне співробітництво у створенні карт природи В останні десятиліття все більше видну роль відіграють картографічні роботи, що виконуються на основі міжнародного співробітництва. Вони різноманітні, але в цілому розвиваються в руслі створення карт природи. Якщо звернутися до минулого російської картографії, то легко переконатися, що її завжди відрізняло прагнення до міжнародного спілкування. Ще наприкінці минулого століття на VII географічному конгресі в Берліні (1899 […]...
- Біосфера і людина Людина є продукт найскладніших еволюційних процесів, які протікали протягом сотень мільйонів років. Будучи вершиною розвитку матерії, сучасна людина склався як біопсихосоціальне істота, життєдіяльність якого може бути охарактеризована біологічними, психічними та соціальними показниками. Біологічні виражаються в різних функціях організму людини, його безпосередніх зв’язках з навколишнім середовищем, без яких він просто не може існувати фізично. Під психічними […]...
- Дивовижний світ рідної природи в поезіях Е. Гуцала – Зразок твору – С. ВАСИЛЬЧЕНКО, Т. ШЕВЧЕНКО, К. МАЛИЦЬКА, Б.-І. АНТОНИЧ, Е. ГУЦАЛО, ОЛЕНА ПЧІЛКА, М. РИЛЬСЬКИЙ, М. ВІНГРАНОВСЬКИЙ – РІДНА УКРАЇНА. СВІТ ПРИРОДИ – УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА – 5 КЛАС Є. Гуцало більше відомий як автор оповідань та повістей. Але з-під його пера виходили й вірші. У них автор опоетизував рідну землю, природу рідного краю, людину – творця всього прекрасного на землі. Та найцікавішими й надзвичайно оригінальними є твори письменника про природу. Так, у поезії “Зірка”, змальовуючи це небесне тіло, Є. Гуцало пише, що зірка […]...
- Твір “Забруднення природи” Забруднення природи на сьогоднішній день – одна з найактуальніших проблем. Питання, що стосуються забруднення природи, особливо часто піднімаються в країнах Європи. Раніше людей не турбувала охорона природи, зараз же вони витрачають величезні суми грошей на відновлення втраченої краси природи. Однак запобігання забруднення навколишнього середовища – це справа не одного дня і поодинці з ним впоратися […]...
- Григір Тютюнник. Коротко про письменника. Дивак. Зміст твору. Ідея неповторності й багатства внутрішнього світу людини. Паралельність і єдність двох світів – природи і людини, зображених в оповіданні. Точність і лаконізм описів природи Мета: ознайомити учнів з основними відомостями про письменника; розвивати вміння давати характеристику літературного героя, удосконалювати навики виразного читання; виховувати особисті якості дітей як важливі чинники їх самореалізації. Тип уроку: урок засвоєння нових знань. Засоби навчання: підручник, портрет Григора Тютюнника, мультимедійні засоби, ілюстрації до твору, роздавальний матеріал. Перебіг уроку I. Організаційний етап. II. Актуалізація і корекція […]...