КАЗКА МУДРІСТЮ БАГАТА (побутові казки)

Мета: продовжити ознайомлення учнів із народними казками; розширити уявлення школярів про різновиди казок; розвивати читацькі навички; вдосконалювати вміння аналізувати зміст твору, оцінювати вчинки дійових осіб; виховувати любов до рідного слова.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Групова робота

Завдання: розмістити речення в правильному порядку.

1-ша група

Доброго – вчора, сьогодні, щодня!

(Доброго ранку! Доброго дня!

Хай не псується годинник на вежі,

Доброго – вчора, сьогодні, щодня!

Доброго ранку! Доброго дня!

Хай не псується годинник на вежі,

Хай буде все на землі, як належить.

Хай буде все на землі, як належить.)

2-га група

Всіх вас сьогодні я щиро вітаю.

(Сонце

– як сонце, літо – як літо,

Дощик – як дощик, діти – як діти.

Дощик

– як дощик, діти – як діти.

Кожному дому щастя бажаю.

Кожному дому щастя бажаю.

Сонце – як сонце, літо – як літо,

Всіх вас сьогодні я щиро вітаю.)

3-тя група

Кожна людинка, тваринка, звірок.

(Хай завітає до нас на урок

Хай веселиться вся їхня рідня.

Кожна людинка, тваринка, звірок.

Хай завітає до нас на урок

Хай усміхаються діти щодня.

Хай усміхаються діти щодня.

Хай веселиться вся їхня рідня.)

4-та група

Хай всіх привітно стрічають стежки,

(Хай всіх привітно стрічають стежки,

Там радість і щастя чекають тебе,

Квіти хай квітнуть, співають пташки.

Квіти хай квітнуть, співають пташки.

Там радість і щастя чекають тебе,

Кожна стежинка в майбутнє веде.

Кожна стежинка в майбутнє веде.)

2. Перевірка завдання

– Які побажання ви почули на початку уроку?

3. Слухання аудіозапису пісні “Мої казки” (муз. Лесі Соболевської, сл. Наталії Рудої, виконує Майя Негребецька – альбом “Лети, моя співаночко”)

– Про що розповідається в пісні? (Про чарівний світ казки)

– Які казкові герої згадуються у пісні?

– Як ви розумієте слова “книжечка маленька, в ній – схованка чудес”?

– Про яку книгу йдеться?

– Чи є на Землі людина, яка не любила б казок? (Напевно, немає.)

4. Хорове читання вірша (запис на дошці)

Світ дивовижний вас вітає!

Всіх тих, хто вдумливо читає,

І тих, хто любить мандрувати

Та прагне більше пізнавати.

Кмітливих, добрих і відважних,

А ще, звичайно ж, і уважних

Він звеселить і причарує,

Окрилить тим, що подарує

Казок барвистий хоровод.

Ми – на шляху у Світ Казок!

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

– Казка – наша улюблениця, адже в ній стільки цікавого!

Казка змалку навчала вас уявляти та мріяти, радіти й сумувати.

Казки – це душа українського народу. Почуті у ранньому дитинстві, вони протягом усього життя супроводжують нас і, безперечно, впливають на світогляд кожного та національну культуру взагалі.

Сьогодні на уроці ми пригадаємо, які бувають казки, та прочитаємо побутову казку “Язиката Хвеська”.

IV. СПРИЙМАННЯ Й ЗАСВОЄННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота з виставкою книжок

– Прочитайте назви книжок.

– Яка назва книги вам найбільше подобається?

– Хто її автор?

– Які казки ви прочитали?

– Які книги з виставки привернули вашу увагу?

– Які малюнки на обкладинках?

– Чи є серед книжок збірники?

2. Технологія “Мозковий штурм”

– Чого навчає казка? (Казка вчить сміливості, доброти та інших людських чеснот, але робить це без нудних повчань, просто показує, що може статися, якщо людина поводиться погано, не по совісті.)

3. Розповідь учителя

– Навряд чи знайдеться серед нас хтось, хто не любив би слухати казки, читати їх, мріяти про чарівні речі, казкові пригоди й дива.

У казках завжди перемагають бідні, скривджені, але чесні, розумні і працьовиті герої. Показуючи це, народ ніби говорить, як треба жити насправді, за що боротися, до чого прагнути.

А ще цікаво, що казкові приказки від самого народження йдуть слідом за людиною, збагачуючи та прикрашаючи собою рідну мову. Непомітно для нас самих ми промовляємо: “Ранок вечора мудріший”, “Де праця – там і пісня” тощо. І якщо кажуть, що український народ дуже винахідливий, то це завдяки надзвичайно багатій культурі народних казок.

4. Робота за картками

Гра “Слідопити”

– Знайдіть відповідь на запитання словами тексту (вибіркове читання). (Учитель читає початок речення, учні мають відшукати його кінцівку і прочитати.)

– На які групи можна поділити казки?

– Українські народні казки…

– Герої побутових казок…

– Казки про тварин є…

– Казка – один із жанрів фольклору…

– У чарівних або фантастичних…

Картка

Герої побутових казок – люди, які діють в обставинах, близьких до справжнього життя. Але, потрапляючи у вигадані ситуації, вони виявляють надзвичайні якості: небачену хоробрість, дивовижний розум, нечувану жадібність тощо.

Казки про тварин є найдавнішими, головними героями тут виступають звірі. Звірі в казках часто уособлювали якісь людські типи й риси. Так, Сова – мудра, Баран – упертий, Вовк – часто жорстокий і грубий.

Ведмідь – вайлуватий, неповороткий, Сорока – балакуча, Заєць – боягузливий, Лис – хитрий, Змія – підступна, Осел – упертий.

У чарівних або фантастичних казках діють чарівні сили, чарівні предмети, відбуваються чарівні перевтілення. Герої здійснюють дивовижні подвиги, вбивають чудовиськ, дарують людям вогонь і живодайну воду, навчають їх ремесел, рятують від смерті, завжди виходять переможцями, їм допомагають фантастичні добрі істоти. Повторюються магічні цифри “3”, “7”. У будь-якій чарівній казці відбилися уявлення народу про добро і зло.

Казка – один із жанрів фольклору, розповідний твір про вигадані, фантастичні події, які сприймаються й переживаються як реальні.

Українські народні казки уславлюють любов українців до волі, сміливість, мудрість, прагнення до справедливості, працьовитість та засуджують рабство, брехню, жорстокість, ледарювання. За такими неписаними моральними законами, відображеними в казках, віками жив наш народ, сподіваючись на остаточну перемогу сил Добра.

– Які жанрові різновиди казок ви знаєте?

– Казки про тварин (птахів, рослин, комах);

– чарівні (їх іноді називають героїчні чи фантастичні);

– побутові.

5. Складання таблиці “Різновиди казок” (запис на дошці)

6. Фізкультхвилинка для очей

Рухи очними яблуками вправо-вліво, вгору-вниз, за годинниковою і проти годинникової стрілки.

7. Опрацювання казки “Язиката Хвеська”

1) Лексична робота.

Економ – завідуючий поміщицьким господарством, економією.

Панщина – дарова примусова праця покріпачених селян у господарстві поміщика.

Лантух – великий мішок з грубої тканини.

Верша – сплетена з лози риболовна снасть, що має форму лійкоподібної корзини.

Притхнувся – трохи засмердився.

Несповна розуму – дурна.

2) Читання казки учнями “ланцюжком”.

3) Бесіда за змістом.

– Чи сподобалася вам казка?

– Яку людину називають язикатою?

– Чому казка має таку назву?

– Як ви розумієте вираз задзвонила по всьому селу?

– Як жили Петро і Хвеська?

– Що знайшов Петро?

– Чому він боявся розказати дружині про свою знахідку?

– Як Петро вирішив відучити жінку багато говорити?

– Прочитайте зачин казки.

– Прочитайте кінцівку.

– Чого вчить ця казка?

8. Фізкультхвилинка “Ведмідь”

Учитель пропонує дітям уявити, як повільно ходить ведмідь, вайлувато переступаючи з ноги на ногу; як бігає – швиденько й прямо пересувається вперед (дозволити школярам пробігти від своїх парт до дошки), як він бурчить.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ Й ОСМИСЛЕННЯ ЗНАНЬ

1. Вікторина “Що ми знаємо про казку?”

– Якими словами може розпочинатися казки? (“Жили-були…”, “Був собі…”, “Десь-колись…”)

– Як одним словом називають початок казки? (Зачин)

– Де найчастіше відбувається дія казки? (За тридев’ять земель, у тридесятому царстві…)

– Які числа часто повторюються в народній казці? (3, 7, 9…)

– Окрім дійових осіб у казках діють ще й чарівні предмети. Назвіть їх. (Килим-літак, клубок, дзеркальце, скатертина-самобранка, цілюща вода, каблучка…)

– Кого з фантастичних героїв казок ви могли б назвати? (Мужик, баба, Баба Яга, джин, жар-птиця, Чудо-Юдо…)

– А як зазвичай казки завершуються? (Перемогою добра над злом, здійсненням бажань головного героя…)

– Які слова ми читаємо в кінці казки? (“І стали вони жити-поживати та добра наживати”, “Ось і казочці кінець, а хто слухав – молодець”)

– Назвіть різновид казок за елементами: заєць, вовк, ліс, озеро. (Казки про тварин)

– Назвіть різновид казок за елементами: меч-кладенець, шапка-невидимка, чоботи-самоходи. (Фантастичні казки)

– Назвіть різновид казок за елементами: Щастя, Горе, Правда, Кривда (побутові казки).

– Угадайте різновид казок за елементами: відсутність автора, переповідання із вуст в уста. (Народні казки)

2. Технологія “Мікрофон”

– Чи подобаються вам казки? Чому?

– Що таке казка?

– На які три великі групи поділяються казки?

– Як ви вважаєте, чи варто вірити в реальність змісту казки? З якою метою народ їх складав?

– Чим приваблюють читача казкові герої?

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

– Чого вчить казка?

– Хто автор казок?

– Як казка прийшла до нас?

– Казки про кого або про що запам’ятали найбільше?

– Хто з героїв прочитаних на уроці казок вам сподобався?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

– Наступний урок позакласного читання проведемо за темою “Народні легенди”. Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

КАЗКА МУДРІСТЮ БАГАТА (побутові казки)