Казка як жанр фольклору. Різновиди казок – НАРОДНА КАЗКА – I семестр

Мета: ознайомити з поняттям казки як жанру фольклору, різновидами казок, їх виконанням та особливостями; розвивати інтерес до читання казок, зв’язне мовлення учнів, уміння обгрунтовувати свої твердження; виховувати прагнення до пізнання, самовдосконалення.

Обладнання: збірки казок народів світу, ілюстрації до них; таблиця “Різновиди казок”.

Теорія літератури: народна казка, її різновиди.

ХІД УРОКУ

I. Мотивація навчальної діяльності школярів

– Навряд чи знайдеться серед нас хтось, хто б не любив слухати казки, читати їх, мріяти про чарівні речі, казкові пригоди й дива. Це тільки на перший погляд казка – забава й розвага для малечі. Навіть дорослі можуть знайти в народних казках багато повчального для себе. У цьому ми переконаємося, ближче познайомившись із цим видом усної народної творчості.

II. Оголошення теми й мети уроку

III. Актуалізація опорних знань

1. Евристична бесіда

– Як ви розумієте, що таке казка?

– Які казки ви вчили в початкових класах? Читали самостійно?

– Про що найчастіше розповідається в казках?

– Яка ваша улюблена казка? Чому?

2. Відгадайте, про яку казку йдеться в жартівливих запитаннях

– В якій народній казці хитрий та незалежний герой від усіх утік, а перехитрила його лише Лисичка? (“Колобок”)

– В якій казці розповідається про овоч, що виріс дуже великим і цим завдав багато клопоту господарям? (“Ріпка”)

– В якій казці свійський птах залагодив шкоду домашнього гризуна і збагатив своїх господарів? (“Курочка Ряба”)

– В якій казці піч слугувала героєві автомобілем? (“За щучим велінням” )

– Яка із земноводних тварин у казці мала титул царівни? (“Царівна-жаба” )

IV. Сприйняття й засвоєння нового матеріалу

1. Самостійне читання (або читання вголос) статті підручника про народну казку (С. 20-21 – за підручником Ю. І. Ковбасенка, Л. В. Ковбасенко; С. 29-30 – за підручником Є. Волощук)

2. Записи до літературознавчих словничків

Казка – один із жанрів фольклору, розповідний твір про вигадані, фантастичні події, які сприймаються й переживаються як реальні.

3. Складання таблиці про види казок із наведенням прикладів

Казка як жанр фольклору. Різновиди казок   НАРОДНА КАЗКА   I семестр

4. Слово вчителя

– Казки про тварин вважаються найдавнішими, бо раніше люди жили серед природи, тож їх існування часто залежало від вдалого чи невдалого полювання на диких тварин. Інколи тварин навіть обожнювали, складали про них легенди і казки. Наприклад, чимало казок складено різними народами про лисиць.

Записи до літературознавчих словничків

Мандрівні сюжети – це спільні, однакові історії, пригоди, які зустрічаються у фольклорі різних народів

– Звірі в казках часто уособлювали якісь людські типи й риси. Так, Вовк – часто жорстокий і грубий, Ведмідь – вайлуватий, неповороткий, Заєць – боягузливий, лис – хитрий, Змія – підступна, Осел – упертий тощо.

Записи до літературознавчих словничків

Алегорією, або інакомовленням, називається такий художній прийом, коли якийсь один узагальнений образ передається за допомогою іншого, конкретного.

5. Виразне читання індійської народної казки “Фарбований шакал” (С. 25 за підручником Ю. І. Ковбасенка, Л. В. Ковбасенко)

6. Обмін враженнями про твір

– Чи сподобалася казка, чим саме?

– Герой казки негативний чи позитивний? Чи заслуговує він на співчуття? Свою думку обгрунтуйте.

– Які деталі вказують на те, що ця казка належить індійському народові?

7. Виразне читання розділу з “Роману про Ренара” – “Як Крук украв у бабусі сир і як Ренар добув його від Крука” (С. 29-31 за підручником Ю. І. Ковбасенка, Л. В. Ковбасенко)

8. Евристична бесіда

– До яких видів казок належать прочитані твори?

– Які риси уособлюють Шакал, Лис?

– З якими подібними казками ви вже знайомі?

– Розгляньте ілюстрації підручника й відгадайте героїв.

V. Закріплення знань, умінь та навичок

Прочитайте зашифрований вислів відомого російського казкаря П. Бажова про значення казки (пропущені голосні звуки)

С т р к з к п т р б н. В н й б г т т г д р г г м н л г, й к к р с н н н з н д б т ь с п т м.

(Стара казка потрібна. У ній багато того дорогого минулого, яке корисне нині й знадобиться потім.)

VI. Домашнє завдання

Доповнити прикладами таблицю “Види казок”, прочитати самостійно за підручником “Панчатантру”, “Хто такий Лис Ренар” або інші розділи “Роману про Ренара” за вибором (С. 22-35 за підручником Ю. І. Ковбасенка, Л. В. Ковбасенко; уроки Мудрого Папуги – за підручником Є. Волощук, С. 24-30). Повідомлення окремих учнів (переказ казок братів Грімм, див. урок № 6).

VII. Підсумок уроку

Інтерактивна вправа “Мікрофон”

Продовжте фразу.

– Найцікавішим на уроці для мене було те…


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

Казка як жанр фольклору. Різновиди казок – НАРОДНА КАЗКА – I семестр