Йде осінь по землі – царівна – ЦІКАВА КНИГА ПРИРОДИ

Матеріал уроку. “Перший подих осені” (за Алевтиною Волковою).

Мета. Вчити учнів сприймати змальовані словами образи природи рідної землі у віршованих текстах, узагальнити знання учнів про початок осені, вчити їх спостерігати за змінами в природі; розвивати зв’язне мовлення, виховувати любов до природи.

Обладнання. Фотоілюстрації або малюнки осені.

Хід уроку

I. Ознайомлення з новим підручником “Літературне читання”.

1. Бесіда учителя з учнями про уроки літературного читання у 3 класі.

Ознайомлення з підручником О. Я. Савченко “Літературне читання”. Учитель ознайомлює дітей з новим підручником, за яким вони працюватимуть на уроках літературного читання, звертає увагу на автора, показує, що, як і в будь-якій іншій книжці, прізвища всіх, хто брав участь у його створенні, можна прочитати на останній сторінці.

– Підручник “Літературне читання” ознайомить вас із віршами й оповіданнями про світ природи, радість дитинства, цінність книги; перенесе у казки, в яких добро перемагає над злом. Мандруючи сторінками підручника, ви відкриєте для себе багато нового; будете вдосконалювати своє уміння працювати над творами різних жанрів, вчитися висловлювати своє ставлення до прочитаного. Крім підручника, допомагатиме вам на уроках “Робочий зошит з читання”.

Для збільшення швидкості читання вголос і мовчки для уроків читання вам будуть потрібні таблиці для розчитування, якими ви користувалися у другому класі.

2. Робота в парі “Подружися з підручником!”.

Діти працюють за завданнями, шо у підручнику (с. 4).

II. Ознайомлення з новим розділом. Повідомлення теми і мети розділу.

Учитель читає вірш Л. Забашти “Дивосвіт”.

Дивосвіт, дивосвіт…

Хто придумав оцей світ?

Землю красну отаку

У зеленому вінку?

Всі ці квіти, і ліси,

І пташині голоси?

Ліс, і річка, і поля –

Це ж усе моя земля!

– Згадайте: сонце, вітер, гори, луки, ліси і моря, птахи, риби, звірі, комахи – це все природа. Це дивосвіт, яким наділена наша прекрасна планета Земля.

– Прочитайте назву нової теми (“Цікава книга природи”). Як ви думаєте, про що читатимемо у цьому розділі?

– Але ця книга Природи розкривається не всім, а тільки тим, хто може не тільки дивитися і слухати, а вміє бачити і чути, хто допитливо вглядається у світ кольорів і звуків. Природа наповнена красою. Треба тільки її побачити, відчути і зрозуміти. Сьогодні ми почнемо читати цю книгу. А як називається її перша сторінка, дізнаєтесь, відгадавши загадку.

В зеленім лісі побував

Якийсь художник – і поволі

Дерева перефарбував

У золотисто-жовтий колір.

– Ти хто такий? – я здивувавсь. –

Чому тебе не бачив досі?

– То придивися, – хтось озвавсь, –

І ти тоді побачиш… (Осінь).

– А що таке осінь? Після якої пори року вона наступає?

– Чи можна сказати, що зараз осінь? Доведіть свої міркування.

III. Вправи на розвиток читацьких навичок.

1. Гра “Пройди лабіринт – прочитай слово”.

– Що означають ці слова? Назвіть їх у правильному порядку.

2. Вправа для розвитку мовної догадки.

– Прочитайте народні прикмети про осінь. Читайте, подумки вставляючи пропущені букви.

– В_р_с_нь ст_д_н_й, _л_ с_т_й. (Вересень студений, але ситий.)

– Ран_і прим_р_зк_ в ж_втн_- на х_л_дну з_му. (Ранні приморозки в жовтні – на холодну зиму.)

– Друж_й л _ст_п_д – н_ с_вору з_м_ . (Дружний листопад – на сувору зиму.)

3. Вправа па інтонування.

– Прочитайте слова відповідно до розділових знаків.

Осінь. Осінь? Осінь!

IV. Підготовка до засвоєння знань.

– Зробимо невелику подорож в осінь за допомогою фотоілюстрацій. (Ілюстрації підібрати такі, щоб на них була зображена природа ранньої, золотої і пізньої осені.)

– Яку пору року зображено? Під якими ілюстраціями можна підписати Вересень, жовтень, листопад? Поясніть свій вибір.

– Які кольори переважають? Який настрій викликають ці малюнки?

– Красою природи можна милуватися не тільки очима. Адже письменники словами розповідають про природу так, що їхні спостереження, думки і почуття стають для нас, читачів, цікавими відкриттями, пробуджують уяву, спонукаючи до роздумів. І сьогодні ми ознайомимось із оповіданням Алевтини Волкової “Перший подих осені”.

V. Опрацювання оповідання А. Волкової “Перший подих осені”.

1. Словникова робота.

Перший місяць червоні канни

Вересневі дні оксамитові чорнобривці

Не таке гаряче золотяться гаї

Різнокольорові айстри скорочується день

– Прочитайте словосполучення “луною”.

– Які слова незрозумілі? (Учитель, за потреби, пояснює слова.)

– Прочитайте кожен вираз на одному диханні.

2. Гра “Два – чотири – усі разом”.

– Ці словосполучення ключові у цьому тексті. Поміркуйте, про що йтиметься у творі. (Діти спочатку обговорюють свої передбачення у парах, потім – у четвірках, а тоді інформують клас.)

3. Читання оповідання вчителем.

– Чи справдилися ваші передбачення? Прогнози якої групи були найточнішими?

– Які квіти згадуються у тексті?

4. Читання твору учнями мовчки.

– Назвіть ознаки літа, які ще можна спостерігати ранньої осені.

5. Вибіркове читання оповідання.

– Прочитайте опис вересневого ранку.

– Яким стає сонце на початку осені?

– Які кольори переважають у природі в цей час?

– Доведіть словами тексту, що вересень є першим подихом осені.

6. Вправи на розвиток читацьких навичок.

Гра “Розвідники”.

– Пробіжіться очима по тексту. Порахуйте, скільки разів вживаються слова “осінь” і “вересень” та спільнокореневі до них.

– Порахуйте, скільки назв рослин згадується у тексті.

– Скільки у творі абзаців? Знайдіть і прочитайте абзаци, які складаються з одного речення.

7. Розвиток зв’язного мовлення (робота в парах).

Учні знаходять по два вислови, в яких слова вжиті в переносному значенні, і складають з ними речення так, щоб значення змінилося на пряме.

8. Робота в зошиті (с. 3).

VІ. Підсумок уроку.

– Що нового ви дізналися сьогодні про вересень? Що найбільше здивувало?

– А зараз спробуємо скласти вірші про осінь.

Учитель читає вірш, а діти добирають слова-рими.

Осінь приходить у край непомітно.

Тиха у неї… (Хода).

Небо високе сміється блакитно,

В річці синіє… (Вода).

Я нагадаю прикмети охоче:

Зменшились дні і подовшали… (Ночі).

Запам’ятайте прикмети народні:

Дні ще гарячі, а ночі… (Холодні).

Уся дітвора тепла хоч бажає,

Та листя пожовкле з дерев… (Облітає).

Скоро від холоду згинуть комашки,

Нічого їстоньки буде для… (Пташки).

Осінь до нас непомітно приходить,

Підсумок нашій роботі… (Підводить).




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Йде осінь по землі – царівна – ЦІКАВА КНИГА ПРИРОДИ