ОСІНЬ ЗОЛОТАЯ ТИХО-НІЖНО ХОДИТЬ
Мета: ознайомити учнів з творами українських письменників, які описували красу осені; удосконалювати вміння виразно, правильно, інтонаційно читати та розказувати текст; формувати навички монологічного мовлення, оцінні судження, вміння орієнтуватися в тексті; розвивати допитливість, спостережливість, увагу, мовлення та творчу фантазію школярів; активізувати словниковий запас учнів; прищеплювати естетичні смаки; виховувати любов та бережливе ставлення до природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
– Прочитайте, будь ласка, заклик до уроку читання (запис на дошці).
Пам’ятайте, милі діти,
І хлоп’ята, і дівчата!
Щоби успіх у навчанні мати,
Треба гарно всім читати!
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
1. Хорове читання вірша (запис на дошці)
ВМІЙТЕ ПРИРОДУ ЛЮБИТИ
Вам у походи ходити
І мандрувать, любі діти.
Вмійте ж природу любити,
Кожній стеблині радіти.
В полі, у лісі, над яром –
Квіти, дерева і трави.
Цвіту не вирви задаром,
Гілки не втни для забави.
Оберігайте ж повсюди
Шлях і стежиночку в гаї,
Все це окрасою буде
Нашого рідного краю.
П. Сотниченко
– Чому присвячений вірш?
– До чого закликає автор?
– Що саме необхідно берегти?
2. Слухання пісні “ОСІНЬ на порозі” (муз. і сл. Анни Олейнікової)
3. Розглядання репродукції картини Йосипа Бокшая “Сухий потік”
– Пейзаж “Сухий потік” зберігається в колекції Чернігівського обласного художнього музею з 1974 року, а до цього зберігався у Чернігівському історичному музеї. На картині зображено маленьке озерце, поряд з яким дерева з яскравими кронами, дві постаті та гори вдалині.
Художник дуже любив на своїх картинах зображати осінь. Ця пора року сповнена яскравих барв листя, але разом із тим і певної зимової прохолоди.
– Що об’єднує вірш П. Сотниченка, пісню Анни Олєйнікової, картину Йосипа Бокшая?
– Які прикмети має осінь?
– Чи подобається вам ця пора року?
– Прочитайте тему уроку.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
– Люди здавна милувалися красою осені і намагалися передати свої почуття словом, за допомогою мелодії, у творах живопису. Отже, збагнути, осмислити, відчути осінню красу нам допоможуть на уроці поети, письменники, композитори, художники, а також власні спостереження.
IV. СПРИЙМАННЯ Й ЗАСВОЄННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота з виставкою книг. Розглядання малюнків, підготовлених до уроку
– Чому присвячені малюнки до уроку?
– Що ви намагалися зобразити на них?
– Які книги з виставки привернули вашу увагу?
– Що зображають малюнки на обкладинках?
– Яка назва книги вам найбільше подобається?
– Які твори ви читали, готуючись до уроку?
– Хто їх автор?
– Яка тема твору?
2. Технологія “Мікрофон”
– Уявіть, що ви працюєте у книжковому магазині і маєте презентувати книгу.
– Презентуйте і стисло перекажіть прочитану вами книгу.
– Зачитайте уривок з твору, що найбільше вам сподобався.
– Про які рослини пригадувалось у прочитаних вами творах?
– Про яких звірів?
– Про яких птахів?
3. Опрацювання вірша Олега Орача “Осінній ліс”
1) Лексична робота.
Черлений – темно-червоний.
Гербарій – колекція засушених рослин.
Незбагненний – якого не можна збагнути, зрозуміти, осягнути; незрозумілий.
2) Показове читання вірша заздалегідь підготовленими учнями.
ОСІННІЙ ЛІС
В лісі тихо-тихо, золота пора:
Хто збира горіхи, хто гриби збира.
Я – листки збираю.
Загуде зима, розкладу гербарій –
І зими нема.
Ось листки із клена,
З дуба і з беріз…
Впрозелень-черлений,
Впрозолот-вогненний,
Чудо-незбагненний –
Як жар-птиця! – ліс.
Завітай до мене,
Скільки хоч дивись!
– Чи сподобався вам вірш?
– Які картини ви уявили, читаючи ці рядочки?
3) Повторне самостійне мовчазне читання вірша учнями.
4) Бесіда за змістом.
– Про що розповідає герой вірша?
– Чим зайняті лісові мешканці?
– Навіщо герой вірша збирає листя?
– З яких дерев?
– З чим порівнює ліс автор? Чому?
– Знайдіть і прочитайте спонукальне речення.
– Чому поет завершив вірш саме цим реченням?
– А хто з вас був в осінньому лісі?
– Що ви могли б розповісти про дива осіннього лісу?
– Осінь часто називають чудовою, замріяною, чарівною… У зелені коси дерев вплелися золотисті стрічки. Повітря прозоре і свіже. Дерева скидають на землю позолочене сонцем листя, яке осінь розфарбувала жовтими, червоними та коричневими кольорами. Тиша… І тільки ковані золотом листочки шумлять, дзвонять, шелестять: осінь, осінь, осінь…
4. Опрацювання казки В. О. Сухомлинського “Як починається осінь”
1) Комбіноване читання казки.
2) Бесіда за змістом з елементами вибіркового читання.
– Чому цей твір належить до жанру казки?
– Прочитайте, як описується Осінь.
– Прочитайте, що любить Осінь, як вона починається.
Цікаво знати, що…
Астрономічним початком осені вважають день осіннього рівнодення. Він настає 22 або 23 вересня: вчені вираховують точну дату. Цього дня тривалість дня і ночі на всій Землі однакова і дорівнює 12 годинам. Фенологи – вчені, які досліджують сезонні явища природи,- вважають початком осені період після 26 серпня, коли можуть настати перші нічні заморозки і починається листопад. А триває осінь 93 дні: з 26 серпня по 27 листопада.
– Прочитайте, як поводяться птахи восени.
– Що робить Осінь у садках?
– Чим зайнята Осінь теплого сонячного дня?
– Які картини ви уявили собі, читаючи казку?
5. Фізкультхвилинка
Всі підняли руки – раз!
Навшпиньках стоїть весь клас.
Два! – присіли, руки вниз –
На сусіда подивись.
Раз! – і вгору,
Два! – і вниз.
На сусіда подивись.
Будем дружно присідати,
Щоб ногам роботу дати.
Раз! – піднялись.
Два! – присіли.
Хай мужніє ваше тіло.
Спритно роблять різні вправи…
Раз, два, три, чотири, п’ять!
Люблять діточки стрибать!
6. Робота в парах. Читання казки методом “Естафета” за логічно завершеними частинами
– На скільки частин можна поділити казку?
7. Словесне малювання
– Який малюнок ви намалювали б до кожної частини твору?
V. ЗАКРІПЛЕННЯ Й ОСМИСЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Робота в малих групах за картками
Гра “Уважні читачі”
– За потреби, відкоригуйте висловлювання.
Осінь – це онучка Діда Мороза. (Дочка)
В Осені коси заквітчані різнобарвними стрічками. (Пшеничними колосками)
Любить Осінь ранками сидіти на березі річки. (Вечорами; ставка)
Радіють Осені пташки. (Бояться)
Доторкнеться до яблуні – яблука падають. (Жовтіють)
А дятли сумують, зустрівшись із Осінню… (Радіють)
Учора холодний, похмурий день. (Сьогодні теплий, сонячний день.)
Високо стоїть сонце – світить і дуже гріє. (Низько стоїть сонце – світить, але не дуже гріє.)
2. Читайте, запам’ятовуйте!
Прикмети осені
– Якщо спілий овес удруге зазеленіє – осінь буде непогожа.
– Передчасно з’являється на деревах жовте листя – на ранню осінь.
– Грім у вересні – на теплу осінь.
– Якщо багато павутиння літає на бабине літо – очікуйте ясної осені та холодної зими.
– Жовтневий грім – на безсніжну зиму.
– Павутиння стелиться по рослинах – на тепло.
– Сире літо і тепла осінь – на довгу зиму.
– У лісі багато горобини – осінь буде дощовою.
Прислів’я про осінь
– Осінь – у погоди змін вісім.
– Літо зі снопами, а осінь з пирогами.
– В осінню негоду сім погод надворі: сіє, віє, крутить, мутить, рве, зверху ллє, знизу мете.
– Холодний вересень, так ситий.
– Жовтень ні колеса, ні полоза не любить.
– Навесні дощ ростить, а восени – гноїть.
– У вересні одна ягода, і та гірка горобина.
– У листопаді зима з осінню бореться.
– Які прикмети осені запам’ятали?
– Які прислів’я про осінь знаєте?
– Поясніть, як ви їх розумієте.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Ось і дзвоник вже лунає,
Він усіх нас сповіщає,
Що урок кінчати час,
Бо перерва кличе нас.
– До побачення! До наступної зустрічі у книжковому світі!
– Що нового дізналися на уроці?
– Якою осінь постала у вашій уяві?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
– Наступний урок позакласного читання проведемо за темою “Книги, газети, журнали читай – розуму набирай”. Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.