Ерік Больф Сігел. Історія одного кохання

Мета: коротко ознайомити учнів із творчою особистістю американського письменника, творчою історією повісті “Історія одного кохання”; акцентувати увагу на особливостях розвитку сюжету; розвивати навички аналізу літературного твору, вміння виокремити ключові події твору та розповідати про них; розвивати логічне мислення і уяву; мотивувати до читання сучасної літератури.

Обладнання: додаток (9 слайдів): портрет письменника, “візитівка” митця, ілюстративний матеріал; буктрейлер до твору, відеоряд “Історії кохання у творах світової літератури”.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Любов мов дерево: виростає сама по собі,

Пускає глибоке коріння у все наше існування,

І нерідко продовжує зеленіти

І квітнути навіть на руїнах нашого серця

В. Гюго (слайд 1)

Перебіг уроку

І. Мотивація навчальної діяльності.

1. Слово вчителя.

Мені здається, – може, я не знаю, – Було і буде так у всі часи:

Любов, як сонце, світу відкриває Безмежну велич людської краси.

Ці рядки українського поета В. Симоненка є суголосними темі уроку, адже розмова піде про історію кохання. Кажуть, що кохання – це одна з найбільших таємниць життя, і Бог дарує людині таке кохання, яке вона заслуговує. Скільки їх існує, історій кохання, таких різних: сумних і щасливих, коротких і на все життя, реальних і створених уявою митців.

2. Перегляд відеоряду “Історії кохання у творах світової літератури”.

Бесіда.

– Перегляньте ілюстративний матеріал. Вкажіть назви літературних творів, їх авторів, імена літературних героїв.

– Які з цих творів справили на вас найбільше враження?

Узагальнення результатів обговорення у інформаційному ланцюжку. (Орфей і Евріка, Ромео і Джульєтта, Шимек і Бузя, Онєгін і Тетяна, Ассоль і Грей…).

Слово вчителя. Краса і сила почуттів героїв цих історій приваблюють і захоплюють, змушують співпереживати і переконують в тому, що справжнє кохання все таке існує. І не має значення, у якому часі розгортається оповідь: у раціональному XVIII столітті, романтичному ХІХ чи стрімкому і розкутому ХХ століттях. Головне, що світло, яке випромінює кожна із історій кохання, робить світ чистішим і гармонічнішим.

ІІ. Оголошення теми, завдань уроку та коментування епіграфа.

ІІІ. Формування нових знань, умінь, навичок.

1. Слово вчителя про письменника Е. Сігела (слайди 2-4).

Експрес-інформація про письменника та творчу історію повісті

Ерік Вольф Сігел – американський письменник і сценарист, професор античної літератури, автор низки наукових праць. Він народився 1937 року у місті Нью-Йорк, у родині равина Семюела Сігела. Майбутній письменник навчався у Гарвардському університеті, який успішно закінчив у 1958 році. Після закінчення навчання Е. Сігел успішно працював викладачем у декількох університетах, займався науковою діяльності (досліджував античну літературу), при цьому не залишав своїх занять літературною творчістю. Серед захоплень Е. Сігела важливе місце займав спорт: він захоплювався марафонським бігом, писав сценарії та статті, присвячені спорту тощо. Широкому загалу ім’‎я Еріка Вольфа стало відомим після того, як він написав сценарій до культової анімаційної стрічки легендарної групи “Бітлз” “Жовта підводна лодка”.

У кінці 60-х років Е. Сігел написав повість “Історія одного кохання”, проте жодне із видавництв не зацікавилося цим твором. За порадою літературного агента Е. Сігел переробив повість у кіносценарій і запропонував його кіностудії Paramount Pictures. Сценарій привернув увагу кінематографістів, і розпочалися зйомки. Відразу після цього кіностудія запропонувала автору знову повернутися з цим сюжетом до жанру повісті. Так повість “Історія одного кохання” вийшла друком у видавництві Harper &; Row ще до прем’‎єри фільму і отримала величезний успіх. Книга стала бестселером (було продано біля 20 млн. екземплярів) і перекладена 33 мовами. Попри велику популярність серед читацької аудиторії повість Е. Сігела була досить неоднозначно сприйнята не лише літературними критиками, а й професійними літераторами: від “романтичної історії” до твору, який “не підпадає під категорію літератури” – такими діаметрально протилежними були оцінки “Історії одного кохання” письменника.

У 1970 році вийшов фільм “Історія кохання”, який став лідером кінопрокату року, отримав 5 премій Золотого глобуса (у тому числі і за кращий сценарій), а також був представлений на премію Оскара у семи номінаціях. У підсумку фільм отримав нагороду лише за музику (композитор Френсіс Лей).

У подальшому Ерік Сігел – професор античної літератури у найкращих університетах (Гарварді, Єллі, Прінстоні). Йому вдавалося успішно поєднувати викладацьку діяльність, наукову роботу з написанням сценарії, повістей та романів. Його перу належать: “Історія Олівера” (продовження історії Олівера Беррета, описаної у повісті “Історія одного кохання”, твір також було екранізовано), “Однокурсники”, “Сценарій щастя”, “Чоловік, жінка, дитина”, “Зберігаючи віру” та інші.

Відзнакою творчості Е. Сігела стало отримання ним гранта Гуггенхайма (його надають митцям та науковцям, що вже уславились і мають власні роботи, визнані в країні; у літераторів – це друковані твори).

Життєвий шлях Е. Сігела закінчився у 2010 році у Лондоні.

Орієнтовний зразок (слайд 5)

Прізвище, ім’‎я. Ерік Вольф Сігел

Роки життя. 1937-2010

Країна. Сполучені Штати Америки

Освіта. Гарвардський університет

Сфера. Професор античної літератури (Гарвардський університет, Йєльський діяльності університет, Прінстонський університет); наукові дослідження

Жанри творів. Сценарії, повісті, романи

Словникова робота.

Бестселер – популярна книга, що друкується великими накладами, має комерційний успіх.

3. Перегляд буктрейлеру до повісті.

4. З’‎ясування первинного рівня сприйняття твору “Історія одного кохання”

– Яке враження справив на вас твір?

– Коли і де відбуваються події твору?

– Хто з героїв твору вам запам’‎ятався?

5. Бесіда.

– Від чийого імені розповідається історія? У чому полягає своєрідність цієї розповіді? (Розповідь ведеться від імені Олівера Берретта і побудована як ретроспекція. Уже перше речення твору спрямовує читача на трагічний фінал історії: “Жила собі дівчина. Дожила до двадцяти п’‎яти років і померла”.).

Словникова робота.

Ретроспекція – погляд у минуле, огляд того, що вже відбулося.

– Яке враження справляє Олівер при першій зустрічі? (Самовпевнений, амбітний, іронічний, трішки нахабний).

– Доведіть, що Олівер має підстави стверджувати: “Я ж бо звик скрізь бути першим”. (“Занесений до списку пошани деканату за успіхи у навчанні 1961, 1962, 1963 рр.”, один із кращих гравців Першої збірної хокейної команди).

– Яка інтонація звучить у словах героя: “Гени, фамільна спадковість”?

– Що, за словами Олівера, і до цього часу його “страшно гризе”?

– Виберіть із тексту розділу 1 ключові слова, якими Олівер характеризує Дженні при першій зустрічі. (“В окулярах, учена мишка”, “чотириокий Гризун Науки”, “надлюдина в спідниці”, “кусючка”).

– Чим, на вашу думку, Дженні Кавіллері привернула увагу Олівера?

– Чому для нього було так важливо продовжити спілкування з “цією кусючкою”: запросити на каву, хокейний матч з Дартмутом тощо?

– Прокоментуйте фразу Олівера: “Поки я чекав на її (Дженні) відповідь, мені здавалося ніби я чую, як падає сніг”. Які почуття і переживання героя вона розкриває? (Попри те, що Олівер намагався вдавати із себе байдужого і незворушного, у душі він напружено чекав на згоду дівчини зустрітися на хокейному матчі).

– Чи можна стверджувати, що історія Олівера і Дженні – “це кохання з першого погляду”?

6. Комунікативно-ситуативна вправа.

– Розкажіть від імені Дженні про знайомство з Олівером.

7. “Мікрофон”.

– Поміркуйте, чому автор обирає оповідь у творі від імені Олівера.

8. Слово вчителя. Події повісті розгортаються у 60-х роках ХХ століття. У цій, здавалося б, суто камерній, особистій історії молодих людей знайшли відлуння загальносуспільні та загальнолюдські проблеми. В історії американського та європейського суспільств це були особливі часи: переворот в галузі науки та техніки, загальне економічне піднесення тощо. І на цьому тлі – зміни у свідомості молодих людей. Традиційний конфлікт “батьків” і “дітей” набув особливої гостроти. Молодь не задовольняли “подвійні стандарти” моралі старшого покоління, його умовності тощо. Тогочасне молоде покоління, чиї життєві цінності суттєво відрізнялися від цінностей старшого покоління (представників так званого “суспільства споживання”), відчувало духовну кризу, намагалося віднайти сенс власного існування, критично ставилося до релігії. Одним із символів молодіжної культури 60-х років став музичний гурт “Бітлз”, який мав величезну популярність і надзвичайний вплив на молодь. Саме тому молодь 60- початку 70-х років образно називають “покоління “Бітлз”.

9. Індивідуальне експрес-повідомлення про вплив гурту “Бітлз” на молодіжну культуру 60-х років (слайд 6).

IV. Узагальнення та систематизація. “Коло думок” (слайд 7).

– Чи можна повість Е. Сігела “Історія одного кохання” вважати “літературним маніфестом покоління “Бітлз”? Чи згодні ви з такою оцінкою твору? Аргументуйте відповідь прикладами із тексту. (Події твору відбуваються у 60-х роках – час, коли англійський музичний гурт “Бітлз” мав величезну популярність і надзвичайний вплив на молодь. Головна героїня Дженні професійно займається музикою і серед її музичних уподобань – “Бітлз” (про це згадується на початку твору). У творі відображено проблеми тогочасного молодого покоління: непрості стосунки зі старшим поколінням (відносини Олівера із сім’‎єю), критичне ставлення до релігії (відмова Олівера та Дженні брати церковний шлюб), стремління молодих людей самоствердитися, стати успішними завдяки власним зусиллям, не залежати від умовностей “старшого” покоління тощо).

Методичний коментар: результати обговорення узагальнюються у “фішбоун”.

“Фішбоун” (метод Ісікави) – графічне зображення у вигляді “риб’‎ячого скелету”, яке дозволяє продемонструвати причини подій, явищ, проблем і відповідні висновки чи результати роботи.

Алгоритм роботи

· Формулюємо і записуємо проблему на “голові риби”.

· На “верхніх кісточках скелета” записуємо формулювання причин проблеми; на “нижніх” – факти, які підтверджують існування проблеми.

· “Хвіст риби” – висновок.

· Завдання: відшукати причинно-наслідкові зв’‎язки (чому?) (слайд 8).

V. Оцінювання роботи учнів на уроці.

VI. Домашнє завдання (слайд 9).

Для всіх учнів.

1. Визначити головні події у розвитку сюжету.

2. Переглянути фрагмент фільму. Порівняти зміст розділу твору та запропонований фрагмент. Розказати, які відмінності помітили.

Індивідуальне завдання.

1. Намалювати ескіз обкладинки книги або створити постер.

2. Підготувати міні-проект “Прототип головної героїні роману Е. Сігела “Історія одного кохання”


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

Ерік Больф Сігел. Історія одного кохання