Франческо Петрарка. Сонети № 61, 132. Історія кохання в сонетах Ф. Петрарки

Мета: розкрити місце і роль Франческо Петрарки як мислителя й митця в італійському Ренесансі; ознайомити учнів з життєвим і творчим шляхом Петрарки, з особливостями створення “Книги пісень”; на основі аналітичного дослідження віршів Петрарки розкрити художню й психологічну своєрідність лірики Петрарки, дослідити особливості використання поетом сонетної форми; розкрити багатство почуттів ліричного героя Петрарки, автобіографічний аспект його поезії; сприяти вихованню поваги до внутрішнього світу людини, формуванню духовно багатої особистості.

Обладнання: портрет Петрарки, відео “Біографія Петрарки”, “Петрарка і Лаура”, “На життя донни Лаури”.

Ця казка днів – вона була недовгою.

Цей світлий сон – пішов без вороття.

Це тихе сяйво над моєю долею! –

Воно лишилось на усе життя.

Ліна Костенко

Перебіг уроку

І. Актуалізація опорних знань учнів. Мотивація навчальної діяльності.

Учитель. Розпочалося наше знайомство з добою Ренесансу в Західній Європі. Перевіримо, як ви усвідомили, в чому полягають основні здобутки доби Відродження. Зробіть висновок щодо головного надбання східного (мусульманського) та європейського Відродження. Як воно змінило світоглядну модель людства? (Головне надбання ренесансних епох – це піднесення цінності й гідності людини на небувалу до того висоту. Гуманістичні ідеали Відродження знову перевернули світоглядну модель, поставивши у центр світобудови людину.)

Розгляд опорних образів-символів епохи Відродження, створених учнями. (Індивідуальне завдання)

Метод “Кросенс”.

Використовуючи кросенс, розповісти про епоху Відродження.

Франческо Петрарка. Сонети № 61, 132. Історія кохання в сонетах Ф. Петрарки

1 – до XIV століття католицька Європа була занедбаною окраїною цивілізованого світу. Однак на кінець Зрілого Середньовіччя в Європі розпочалися зміни, які швидко переросли в справжній економічний і культурний вибух.

2 – це був початок Відродження – епохи небаченого розвитку науки, техніки, промисловості, який дозволив західним європейцям захопити світове лідерство. Добу Відродження називають ще Ренесансом (розквіт).

3 – найважливішою передумою європейських досягнень доби Відродження став розвиток міст і міського життя. Почала розвиватися промисловість, з’‎явилися перші банки, потоки товарів йшли у різні країни світу. Нові городяни-багатії прагнули розвивати бізнес, поліпшувати умови свого життя та урізноманітнювати дозвілля.

4 – тому в Європі виник великий попит на інженерів, юристів, бухгалтерів, лікарів, учителів, митців. Уперше після падіння Римської імперії в Європі з’‎явилася така велика кількість освічених людей.

5 – література доби Відродження народилася в Італії.

6 – бо італійська культура була тісніше пов’‎язана з культурою Давнього Риму, ніж інші європейські культури. Головна особливість розвитку літератури доби Відродження – це надзвичайна цікавість ренесансних митців до античної літератури Всі освічені європейці вважали античні твори неперевершеним взірцем для наслідування.

7 – найвидатнішими митцями цієї доби стали італійці Леонардо да Вінчі, Мікеланджело Буонарроті, Рафаель Санті. Вони втілили у собі проголошений гуманістами ідеал універсальної людини – творця та знавця багатьох галузей науки і культури.

8 – доба Відродження в італійській літературі починається із початком творчості Франческо Петрарки, якого вважають вождем освічено. Європи XIV століття, носієм ідеології нової людини, яка усвідомлює свою індивідуальність і неповторність.

9 – нове філософське розуміння сутності людини гуманізм – стало провідною ідеєю всієї доби Відродження, яка тривала до початку XVII століття. У центрі уваги постала людина. Гуманісти вважали, що кожен здатен до самовдосконалення і творчості.

– Відгадайте, хто це.

□ він народився і жив в Італії.

□ писав сонети.

□ уславився своєю освіченістю.

□ був увінчаний лавровим вінком.

□ усе життя кохав одну жінку, яку вважав ідеалом та поклонявся їй.

Так, ці факти належать біографії великого данте. Але не тільки. Усе Це також стосується іншого італійського поета – Франческо Петрарки.

ІІІ. Оголошення теми й завдань уроку.

Учитель. Ми розпочинаємо поглиблене ознайомлення з кращими надбаннями доби Європейського Відродження. Першим у низці видатних митців-гуманістів ми відкриваємо для себе Франческо Петрарку. Уважно прочитайте слова О. Веселовського про Петрарку, взяті як один із епіграфів до уроку. Знайдіть у цьому висловлюванні ключові оцінки геніальності Франческо Петрарки та його ролі для світової культурно-філософської думки. Ми маємо зрозуміти, чому саме Італія стала простором Раннього Відродження, чому саме Петрарку вважають першим гуманістом Європи та чим його спадщина, й особливо сонети, актуальні й у наш час.

Перегляд відео “Біографія Петрарки”.

Інформаційна хвилинка.

Франческо Петрарка – поет і історик, Один із найосвіченіших людей свого часу. Його вирізняла особлива любов до класичної давнини, пристрасна віра у відродження Риму та Італії, нечуваний авторитет, який дозволяв йому наставляти пап та імператорів і навіть робити їм суворі догани. Петрарка був увінчаний лавровим вінком римським сенатом, офіційно визнаний великим поетом, істориком і римським громадянином.

1304 р. – народився в Ареццо у сім’‎ї Петракколо ді Паренцо та Елетти Каниджані. Батько-флорентієць; після приходу до влади гібеллінів (у 1302 р.) був вигнаний із Флоренції. Слід зазначити, що Петрарка, на відміну від Данте, не дуже страждав через це.

1316 р. – в університеті Монпельє вивчає право протягом 4-х років.

1326 р. – помирає батько Петрарки. Франческо разом із братом Джерардо обирають духовне поприще. Отримавши сан “світського каноніка”, від подальшої церковної кар’‎єри відмовляється.

1327 р. – у церкві Св. Клари зустрічає лауру, яку покохав із першого погляду і на все життя. Це кохання буде нещасливим для Франческо, але саме завдяки йому з’‎являються на світ його поетичні твори народною (італійською) мовою, що отримають назву “канцоньєре”, або “Книга пісень”.

1340 р. – одночасно надходять пропозиції про увінчання лавровим вінком від Паризького університету та Римського сенату. Петрарка, що мріє про повернення колишньої величі Риму, його відродження, обирає пропозицію Римського сенату. Король Роберт Анжуйський благословляє його вибір та дарує йому пурпурову королівську мантію.

1341 р. – Петрарка увінчаний лавровим вінком на Капітолійському холмі у Римі.

1348 р. – під час епідемії чуми помирає Лаура.

1374 р. – Петрарка помирає в Аркуа.

Завдання: дайте пояснення до понять і власних назв, пов’‎язаних з життєвим і творчим шляхом Петрарки.

Флоренція (Місто, в якому народився Франческо Петрарка.)

1304 рік (Рік народження Франческо Петрарки.)

Петракко (Прізвище батька митця.)

Авіньйон (Місто на півдні Франції, де пройшло майже усе свідоме життя Петрарки.)

Данте Аліг’‎єрі та Блаженний Августин (Кумири Франческо Петрарки.)

Гуманістична латина (Літературна мова доби Відродження.)

Капітолійський пагорб у Римі. (Петрарку увінчано лавровим вінком. Зберігся переказ про те, як Боккаччо, що був присутнім на Капітолії під час церемонії, сказав пророчі слова про те, що “настав час відродження” величних традицій минулого.)

“Canzoniere” (“Книга пісень”.)

Лаура (Кохана Петрарки, оспівана ним у віршах “Книги пісень”.)

“Моя таємниця” (Або “Книга про зневагу до світу”, у якій Петрарка намагається розібратися у власній душі, у суперечливих почуттях. Написана у формі діалогу Франциска (герой Петрарки) та Святого Августина. Це своєрідний внутрішній діалог світського та релігійного начал у свідомості й душі людини Раннього Відродження.)

“Співець Лаури” (Франческо Петрарка.)

1370 рік (Рік смерті Франческо Петрарки.)

Відомості про “Книгу пісень” Петрарки

“Книга пісень”, або “Канцьоньєре”,- збірка сонетів та віршів, написаних італійською мовою. Роботу над цією книгою Петрарка почав, коли закохався у Лауру, і продовжував протягом усього життя. Сонети народжувалися і тоді, коли двадцятирічної Лаури не стало. Книга має два розділи: “На життя мадонни Лаури” та “На смерть мадонни Лаури”. Кохання не залишило поета, воно лише стало просвітленим і трагічним водночас.

Композиційна формула “Книги пісень” Франческо Петрарки (“Канцоньєре”)

Написана італійською мовою. Витримала 9 редакцій (з 1336 по 1374 рік)

Відкривається вступним сонетом.

Містить 365 віршів (стільки днів у році): 317 сонетів, 29 канцон, 15 секстин і балад, 4 мадригали

Частина і “На життя донни Лаури”

Частина II “На смерть донни Лаури”

“Канцоньєре” містить не тільки любовну лірику – це перша в літературі різнотематична збірка віршів. До неї входять вірші на політичні та моральні теми; поезії, в яких оспівується дружба і краса природи, передаються філософські роздуми.

Словникова робота

Сонет (Пісенька) – старовинна форма вірша, особливістю якої є строга будова, через що її називають канонічною. Сонет складається із 14 рядків і чітко поділяється на 2 катрени (чотиривірші) і 2 терцети (тривірші). Крім того, композиційно сонет складається з двох частин: перша є зав’‎язкою, а друга – розв’‎язкою.

Сонет виник в Італії у першій половині ХІІІ століття. Його основоположником був італійський адвокат Якопо да Лентіні, але неперевершеним майстром визнаний Петрарка. Завдяки йому сонет став однією з найпопулярніших поетичних форм італійської лірики.

“Книга пісень” – своєрідна поетична сповідь, історія щирого й безкорисливого кохання поета до жінки на ім’‎я Лаура.

Коментар архіваріуса

Петрарка побачив Лауру навесні 1327 р. в церкві Святої Клари. Покохавши її з першого погляду, митець до кінця життя зберіг вірність своєму почуттю. Двадцять один рік поет оспівував жінку за її життя, ще десять років – після її смерті. Образ коханої – утілення ренесансного ідеалу краси й вищої любові, – створений у знаменитій збірці, суттєво відрізнявся від звичних на той час уявлень. Тож ще в сучасників поета виникли сумніви щодо реальності Лаури. Суперечки із цього приводу точаться й сьогодні, але більшість дослідників визнає факт існування заміжньої дворянки з Авіньйона, яка полонила серце митця. Додатковим доказом можна вважати й численні реалістичні деталі в поетичних описах як самої жінки, так і переживань ліричного героя. Утім, не так уже й важливо, чи була Лаура насправді. Важливо, що в її образі поет утілив напрочуд життєвий, а тому безсмертний, жіночий ідеал, у якому гармонійно поєдналися краса й моральність, природність і натхненність. |

Саме ім’‎я коханої повнилося для Петрарки важливими символічними смислами. У “Книзі пісень” воно перегукується і зі словом “лавр” (італ. lauro), натякаючи на лавровий вінок – символ поетичної слави, і зі словом “вітрець” (італ. l’‎аurа), народжуючи в уяві лагідні пейзажі, і зі словом “золото” (лат. аurum), що нагадує про вищі цінності1, і зі словом “година” (італ. l’‎ora), відсилаючи до роздумів про плинність часу. Любов до Лаури, не реалізована в житті, стала для поета невичерпним джерелом поетичного натхнення й філософських думок.

Роботу над “Книгою пісень” Петрарка розпочав у 1330-х роках і завершив незадовго до смерті. До останньої, дев’‎ятої, редакції збірки увійшло триста шістдесят шість віршів, написаних переважно в жанрі сонета.

Перегляд відео “Петрарка і Лаура”.

IV. Аналітичне дослідження сонетів Франческо Петрарки.

Підручник – С. 175 Сонет № 61.

Виразно прочитайте сонет очима. Спробуйте визначити під час читання найбільш емоційно напружені фрагменти сонета.

– Виразне читання сонета двома (трьома) учнями з подальшим з’‎ясуванням, кому з читців вдалося краще передати настрій вірша та розставити логічні акценти.(Після цього можливе прослуховування сонета у виконанні майстрів слова.)

– Визначте провідний настрій вірша. Знайдіть текстові підтвердження своїм висновкам.

– Яка думка, наявна у вірші, перегукується з цим настроєм?

– Чому, по-вашому, обидва катрени й перший терцет розпочинаються словами “Благословенні” (“благословен”) ?

– Кого чи що, по-вашому, оспівує у вірші Петрарка? Як вам допомагає зробити висновок образ Амура?

– Які художні деталі створюють образ ліричної героїні сонета? Як ви думаєте, чому цей образ позбавлений конкретики?

– Знайдіть у тексті сонета художні опозиції, що характеризують стан ліричного героя та особливості його душевних переживань. Які образи допомагають краще зрозуміти силу почуттів ліричного героя?

– Як ви розумієте слова “Благословен вогонь, що серце пік, /Солодкий біль опечаленої ночі…”? Чи може біль серця бути солодким? У яких випадках? Наведіть аргументи.

– Чому герой вимовляє ім’‎я “моєї донни” пошепки?

– Як ви думаєте, чому всю низку благословень вінчають “сторінки, де про неї я писав”?

– Чи можна вважати зміст цього вірша оптимістичним? Знайдіть аргументи в тексті.

– Простежте за змінами напруженості в тексті вірша. Як це пов’‎язано зі станом ліричного героя та композиційними особливостями жанру сонета?

– Доведіть, що ключовим словом катренів є слово “біль”, а терцетів – “ніжність” та “радість”. У чому секрет?

Учитель. Угорський композитор Ференц Ліст був настільки вражений сонетами Петрарки, що написав фортепіанний концерт “Сонети Петрарки”. У ньому передав свої настрої, переживання та роздуми, навіяні творчістю поета. Прослухайте музичний твір. Чи перекликаються почуття ліричного героя з музикою Ліста.

Ференц Ліст. “Сонети Петрарки”.

V. Рефлексія.

Учитель. У творчості Франческо Петрарки знайшла своє відображення гуманістична ідеологія європейського Ренесансу, яка, спираючись на кращі світоглядні надбання античності, була зорієнтована на людину, а не на релігію. Поет-мислитель закликав до відходу від аскетичного самозречення та вчив людей радіти земному життю, бачити його багатогранність у повсякденному предметному світі. Петрарка геніально втілив у своїй спадщині ідею Відродження античного розуміння людини як мірила усього на землі. Найпрекраснішою для Петрарки стала земна, реальна, внутрішньо вільна людина, здатна на глибокі почуття. Новий погляд на людину відбився у збірці “Книга пісень”, яка стала новаторською не лише за змістом, а й за формулою.

Сонети Петрарки викликали величезну кількість наслідувань і заклали основу для розвитку лірики петраркізму, для якої властива ідеалізації коханої і зображення любові як почуття, невіддільного від страждання.

Бесіда:

– які факти з біографії Петрарки вам запам’‎яталися найбільше?

– як називається найвідоміша книга Петрарки?

– дайте визначення сонета.

– назвіть головну тему сонетів Петрарки.

VІ. Домашнє завдання.

Опрацювати С. 172-177, сонет № 61 вивчити напам’‎ять. Завдання 32-33 С. 178*.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

Франческо Петрарка. Сонети № 61, 132. Історія кохання в сонетах Ф. Петрарки