Ерік Больф Сігел. Історія одного кохання. Проблеми життя і смерті, любові и відданості у творі

Мета: дослідити, як осмислюються у творі ключові проблеми (життя і смерті, любові і відданості, стосунків із батьками, необхідність вибору у складній життєвій ситуації та ін.); формувати навички аналізу та інтерпретації літературного твору; розвивати мовлення, творче мислення школярів; сприяти формуванню естетичного смаку; виховувати загальнолюдські моральні цінності.

Обладнання: додаток (10 слайдів): літературний диктант, графічний організатор “Кола Вена”, опорна схема, алгоритм роботи над “Пірамідою художнього твору”.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Можливо, в цьому світі ти всього лише людина,

Але для когось ти – весь світ.

Г. Гарсіа Маркес (слайд 2)

Перебіг уроку

І. Актуалізація опорних знань і вмінь.

Літературний диктант (слайд 3).

· Е. Сігел відомий своїми творами…(“Історія одного кохання”, “Історія Олівера”, “Чоловік, жінка, дитина” та ін.).

· Книга “Історія одного кохання” вийшла друком у… (1970 році).

· Повість Е. Сігела була перекладена…(більш 30 мовами).

· Фільм “Історія кохання”, знятий за сценарієм Е. Сігела, отримав такі нагороди, як… (5 премій Золотого глобусу, у тому числі і за кращий сценарій).

· Український переклад повісті зроблено… (М. Пінчевським, О. Терехом).

· Оповідь у творі ведеться від імені… (Олівера Берретта).

· Перша зустріч Олівера і Дженні відбулася у… (бібліотеці Редкліффа).

· Дженніфер походила із родини. (італійських емігрантів, що проживали у Кренстоні).

· Втіленням “мрії життя” Дженні був… (Париж, де вона змогла б продовжити заняття музикою).

· На шлюбній церемонії Олівер та Дженні читали рядки поезій… (У. Уітмена та Е. Берретт-Браунінг).

· Дженніфер влаштувалася на посаду… (викладача у Шейділейнську приватну школу).

· Серед випускників юридичного факультету за успішністю Олівер зайняв… (третє місце).

Презентація творчої роботи (за вибором): коментування асоціативного портрету одного із героїв твору, підібраного музичного тла до образів закоханих, постеру до твору (перевірка домашнього завдання).

II. Оголошення теми, завдань уроку.

III. Формування нових знань, умінь, навичок.

Учитель. Герої (навіть, якщо вони повністю занурені в особисті переживання) не можуть бути відсторонені від навколишнього світу. Людина як соціальна істота не існує у житті сама по собі: вона пов’‎язана різного роду стосунками з навколишнім світом. Оточення (сім’‎я, друзі, сусіди, просто знайомі тощо) так чи інакше впливають на формування нашого характеру, внутрішнього світу. Часто стосунки людини зі світом визначаються впливом найближчих людей.

– Скільки сюжетних ліній можна виокремити у творі? (Головна сюжетна лінія пов’‎язана з історією стосунків Олівера та Дженні; другорядні – стосунки Олівера з родиною, Дженні з батьком).

Однією із проблем, втілених у повісті, є проблема стосунків різних поколінь (“батьків” і “дітей”).)

Комунікативно-ситуативна вправа. Від імені батька Олівера розповісти історію стосунків із сином.

Робота в групах.

Завдання для групи 1. Дослідити, у чому полягала суть конфлікту “батьки-діти” у родині Берреттів.

– Виберіть із тексту слова, якими Олівер характеризує свого батька. Про що свідчить така характеристика? (“Старий Не-хи-хи”, “Ходяча гора Рашмор”, “Кам’‎яне обличчя”, “Сучий син” та ін.).

– Як поставилася Дженні до таких стосунків батька і сина? (Намагалася їх примирити, налагодити стосунки, проте впертість і затятість Олівера стояли на заваді).

– Чому свої призи за спортивні змагання Олівер зберігав у батьківському домі у спальні під ліжком, тоді як спортивні нагороди Берретта-старшого були розміщені у скляній шафі для загального огляду?

– Чому свої стосунки з батьком Олівер називає “війною”? Що, на вашу думку, було справжньою причиною непростих стосунків Олівера з батьком?

– Розкажіть, про ставлення Олівера до матері. Як він її називав? (Олівер з іронією описував свою матір, називав її Веселушкою Форбс; жодного разу він не використав звертання “мамо”. Прохолодно-байдужі стосунки матері і сина складають враження, що спілкуються абсолютно чужі люди: “мати подивилася на мене (що траплялося вельми нечасто)” тощо).

– Як почувалася Дженні під час знайомства з батьками Олівера?

– Прокоментуйте слова Олівера: “Отак я вийшов з його життя – щоб розпочати власне”.

– Чи мала рацію Дженніфер, коли стверджувала, що Олівер у стосунках з батьками ніби “заморожений”? На що вона натякала? (Це був натяк на холодність почуттів Олівера до батьків, образу Олівера на Берретта Ш. Дженні так і не вдалося переконати чоловіка помиритися з батьком. Навіть той факт, що батько першим зробив крок назустріч, коли запросив молоде подружжя на 60-тирічний ювілей, не змінило ставлення Олівера).

– Чи мав Олівер підстави для такого затято-неприязного ставлення до батька?

– “Справжній переможець – це той, хто вміє гідно програвати”, – стверджував Олівер. Хто, на вашу думку, став переможцем у “війні” між батьком і сином?

– Наведіть приклади цитат, які свідчать, що Оліверу теж нелегко дається “війна” з батьком. (“Щоб я оголив перед ним… свою закривавлену душу”, (розділ 8); “Втупившись у підлогу, я рішуче похитав головою, хоч почував себе дуже кепсько” (розділ 13); “Мені теж не хотілося йти. І ми сиділи мовчки, хоч поговорити хотілось і йому, й мені… ” (розділ 20) тощо).

Завдання для групи 2. Дослідити, якими є стосунки “батьків” і “дітей” у родині Каллівері.

– Розкажіть про сім’‎ю Дженні.

– Як Дженні зверталася до свого батька? Про що це свідчить? (Зверталася по імені – Філ).

– Якими були стосунки батька і доньки? (Щирі, довірливі. Філ був “найдорожчою людиною у житті” Дженні).

– Яку трагедію пережили свого часу Філ і Дженні? Як спільне горе визначило їхні стосунки? (Мати Дженні загинула в автомобільній аварії. Для Філа донька стала сенсом життя, його щастям і гордістю).

– Прокоментуйте твердження Олівера: Дженні “змалку засвоїла атавістичну італо – середземноморську максиму: тато любить bambino. І ніщо в світ не могло б переконати її в іншому”. Чому, на думку Олівера, саме ця “максима” допомогла йому усвідомити “глибину безодні між вихованням” молодих людей?

– Що очікував Олівер від знайомства з Філом? (“Уявляв, як на мене вихлюпується потік італо-середземноморських емоцій”, “мав зіткнутися з емоційними комплексами”).

– З якими почуттями Олівер їхав до Кренстона? Порівняйте їх з почуттями на “оглядинах” Дженніфер у маєтку Берреттів. (“Без особливого ентузіазму думав про зустріч з майбутнім тестем”, переживав “чи не вкаже на поріг” майбутньому зятеві, у якого “за душею не було ані цента”).

– Як Філ поставився до рішення закоханих одружитися? Чи мало для нього значення відсутність грошей у Олівера для утримування родини?

– Що викликало у Філа “непідробний гнів”? (Звістка про те, що між Олівером та його батьком – “холодна війна”).

– Прокоментуйте слова Філа: “Батькову любов треба поважати, нею треба пишатися! Батькова любов – це особлива, рідкісна любов”.

– Чи вплинула сімейна атмосфера, у якій зростали герої (Олівер і Дженні), на формування їх характерів? Аргументуйте відповідь прикладами із тексту.

4. Узагальнення результатів обговорення 1 та 2 груп у “Колах Вена”: “Стосунки “батьків” і “дітей” у родинах Берреттів та Каллівері” (слайд 4).

Ерік Больф Сігел. Історія одного кохання. Проблеми життя і смерті, любові и відданості у творі

5. Евристична бесіда.

– “Життя наше зовсім змінилося”, – стверджував Олівер. А чи змінилися самі герої? Які риси характеру молодих людей допомогли вистояти у життєвих негараздах? (Роблячи певний вибір, людина несе відповідальність за нього. Прийнявши рішення одружитися, (всупереч бажанню батьків Олівера), молоді люди були готові до зустрічі із життєвими труднощами).

– Чи вплинули матеріальні нестатки на стосунки та почуття Олівера та Дженні?

– Чи були, на вашу думку, герої щасливими всі ці роки?

– Коли доля стала прихильнішою до молодого подружжя? (Коли Олівер успішно закінчив коледж, отримав гарну роботу; його професійна кар’‎єра розвивалася досить стрімко. Сім’‎я переїхала до Нью-Йорку, зникли матеріальні проблеми).

– Що для героїв виявилося неочікуваною проблемою? (Вони мріяли про дитину, обговорювали можливі імена майбутнього малюка, його виховання тощо. Проте неможливість завагітніти змусила Дженніфер звернутися до лікаря).

– Яка подія різко змінила життя подружжя? (Звістка про смертельну хворобу Дженні).

– Що відчуває і як поводить себе Олівер, коли дізнається страшну новину? Виберіть цитати із тексту. (“Силкувався поводитись якомога нормальніше”, “згоден і далі мучитись, згоден знати – при умові, що Дженні не знатиме”, “страшно повертатися додому” та ін.)

– Чи змінилося у атеїста Олівера ставлення до Бога? Чому? (“Я став думати про Бога”, “сподівався, що десь існує Бог, якому я можу подякувати. Подякувати за те, що він дав мені змогу прокинутись і побачити Дженніфер”).

– Які риси характеру Олівера виявляються у цій трагічній життєвій ситуації? Чи можна Олівера вважати відповідальною людиною? Аргументуйте відповідь прикладами із тексту. (“Я твердо вирішив нікому не казати про своє лихо і нести його тягар самому”. Після розмови з лікарем Олівер намагається якомога довше вберегти Дженні та Філа від страшної звістки; пізніше – залишає прибуткову роботу, можливість стрімкої успішної кар’‎єри, щоб приділяти всю увагу хворій дружині; переступає через власну гордість і звертається по допомогу до батька; попри те, що герой доволі прохолодно ставиться до релігії, у пошуках підтримки він звертається до Бога).

– Чому Олівер “відчував себе винним за те, що вона почула правду” не від нього, а від іншого (Лікаря Шеппарда)?

– Як поводить себе Дженні у цій трагічній ситуації? Що її найбільше хвилює? (Стримано, з гідністю Дженні сприйняла страшну звістку. “Я наказую тобі, щоб ти перестав терзатися докорами сумління”. Вона думала не про те, що мусить померти молодою, а про Олівера (“Їй було жаль мене”) та Філа, яким горем для них стане її смерть).

– Чому Дженні погодилася на католицьку відправу? (Задля Філа, його релігійних почуттів).

– Яким є ставлення Дженніфер до смерті? (“Ніхто в цьому не винен…”).

– Які почуття викликають у вас останні сторінки твору?

– Чи згодні ви з думкою, що повість має одночасно трагічний та оптимістичний фінал?

6. “Вільне письмо”.

Прокоментувати тезу: “Кохання – це коли ні про що не шкодуєш”.

– Кому із героїв твору належать ці слова? У якій ситуації вони сказані? Чи було в історії їх стосунків щось, про що могли б шкодувати герої твору?

7. Завдання.

– Дослідіть, чи змінюються персонажі внутрішньо протягом розвитку сюжету? Що, на вашу думку, спричинило ці зміни? Аргументуйте відповідь на прикладі одного із героїв. Результати роботи узагальніть в опорній схемі.

Орієнтовна опорна схема до образу Олівера (слайд 5)

Олівер – студент Гарварду

Олівер – успішний юрист

Самолюбивий, амбітний, стриманий,

Загострене почуття

Впертий, категоричний,

Відповідальності, рішучий,

Справжні почуття і

Відданий, вірний,

Вразливість приховує за іронією, звик до перемог (у навчанні, спорті, стосунках); найбільше бажання – самоствердитися, довести оточенню власну

Турботливий, делікатний

8. Евристична бесіда.

– У чому своєрідність композиції твору?

– Чи можна стверджувати, що автор використовує прийом симетричності окремих епізодів? Із якою метою? Аргументуйте свою думку прикладами із тексту. (Прикладом симетричності окремих епізодів у творі можуть бути сцени знайомства молодих людей з родинами: приїзд Олівера і Дженні у маєток Берреттів – приїзд до Філа у Кренстон тощо).

– Чи легко читачеві зрозуміти мотиви вчинків персонажів повісті? У чому особливість мовно-стильового оформлення твору? (Для твору характерно лаконічність описів ситуацій та внутрішніх переживань героїв, майже не розкрито хід їх думок, що ускладнює сприйняття мотивів вчинків героїв. Сам автор вважав, що твори сучасної літератури мають бути простими, не варто їх перевантажувати описами).

9. Робота з назвою твору (слайд 6). “Павутинка дискусії”.

– Порівняйте: в оригіналі назва твору – “Love Story”; в українському перекладі видання “Веселка” 1991 року пропонується назва “Історія одного кохання”. У виданні “Світловид” 2016 року – “Історія кохання”. (Обидва видання – це переклад М. Пінчевського, О. Тереха). У чому полягають особливості перекладу назви твору? Який варіант назви, на вашу думку, більш точно втілює творчий задум автора?

– Як би ви прокоментували вибір назви повісті? Запропонуйте свій варіант назви твору Е. Сігела.

IV. Узагальнення та систематизація.

1. “Коло думок”.

Завдання.

– Сформулюйте, які ключові проблеми, на вашу думку, знайшли художнє відображення у повісті “Історія одного кохання”. Аргументуйте прикладами із тексту.

– Які із моральних проблем, що відображені у творі Е. Сігела, є, на вашу думку, актуальними для сучасного життя? Аргументуйте свою відповідь.

Методичний коментар: результати роботи узагальнюються в опорній схемі чи конспекті.

Орієнтовний зразок опорного конспекту (слайд 7).

· Самоцінність кохання, його життєстверджуюча сила.

· Пошуки шляху у житті, вибір у життєвій ситуації.

· Проблеми відданості, відповідальності та усвідомлення сенсу буття.

· Прагнення свободи та незалежності від впливу традиційної моралі, умовностей.

· Становлення та дорослішання особистості в процесі вирішення життєвих проблем.

· Стосунки у родині, конфлікти “батьків” і “дітей”.

· Проблеми життя і смерті.

2. Вправа “Мікрофон”.

– Повість “Історія кохання” стала бестселером. Проте не зважаючи на захоплення читачів, критики та професійні літератори вважали, що книга не заслуговує на серйозну увагу, є зразком “масової літератури”. Чи згодні ви з таким твердженням?

3. Скласти “Піраміду художнього твору” (слайди 8-9).

Алгоритм виконання роботи

· Ім’я героя твору Два слова, що описують героя

· Три слова, що описують місце події Чотири слова, що описують проблему

· П’ять слів, що описують подію, яка відбувається з героєм упродовж сюжету

· Шість слів, що описують подію, яка сприяє переосмисленню проблеми

· Сім слів, що описують подію, яка відбувається задля розв’язання проблеми

· Вісім слів, що описують розв’язання проблеми

Орієнтовний зразок

Олівер Амбітний студент

Кембридж, Гарвард, Нью-Йорк Справжнє кохання змінює життя Кохання до доньки італійського емігранта Навчило бачити світ по-іншому, цінувати життя Боротися за кохання, цінувати кожну мить життя Справжнє кохання – “це коли не треба просити пробачення”

4. Підсумкове слово вчителя.

Історія одного кохання… Кохання, яке перемогло соціальні умовності, матеріальну невлаштованість, побутові негаразди. Проте доля виявилася невблаганною: кохання не змогло перебороти смерть. На жаль, життя пропонує і такі варіанти. Світ недосконалий. Власне, автор уже в перших рядках свого твору налаштував читачів на трагічно-фатальний фінал. Це наштовхує на думку про те, як важливо цінувати кожну мить життя, проведену поруч з тими, кого ми любимо, цінуємо, боїмося втрати; дарувати їм тепло і ніжність, турботу і розуміння. Адже інколи буває так, що щасливі миті занадто короткі, і ми запізно починаємо цінувати те, що втратили назавжди. Тож, мабуть, не варто витрачати життя на образи, примхи, затятість, егоїстичні амбіції.

V. Оцінювання роботи учнів на уроці.

VI. Домашнє завдання (слайд 10).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Ерік Больф Сігел. Історія одного кохання. Проблеми життя і смерті, любові и відданості у творі